1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 530257 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 335130

Sv: Brand vid Kempehallen
westerlind: Allt som vi tror på kan ha att göra med reinkarnation. Bara tron är tillräckligt stark så kan man t o m lyckas få se rosa elefanter med vita prickar flyga högt över Nolbyknölens fot inatt.

Det där med Zamboni är snart ett minne blott på Löta. Tyvärr så satte snöovädret som drog förbi stopp för resan upp till Järpen i verkan. Men jag tar nya tag och återkommer i frågan vem som vann den slutgiltiga kampen mellan Zamboni och Olympia.

Säg så här; du är rätt så nära ute när du kallar mig för "beryktad Zamboni-förare:" Satt på en stol uppe vid anläggningen inne i garaget igår natt och räknade ut våra respektive körningar under fjolårssäsongen. Förrseten, den som kommer närmast i min gissningslek på hur många Zamboni-körningar Zamboni-miiike gjorde under säsongen 2002/2003 vinner en gratis körning med Eulalia II innan hon går i graven för alltid.

Fast igenkligen är hon juh till salu så om någon vill lägga ett bud så går det alldeles utmärkt juh. Jag tänkte juh börja på 20 000 Svenska riksdaler. Ta chansen och bli en lycklig ägare av en äkta Zamboni av 1977 årsmodell. OBS! Smygreklam och allmänt störande spamning av gb!

Nu; upp och spola medans kalltider är! ZZZZzzzZZZamboni rul(l)ar fett och ZZzzzzZZZZZäta likaså ZZZZZzzZZZZZzzZZZnark på er sömntutor.

Ps. Lycka till med gissningsleken.