1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 530888 inlägg · 4122 ämnen

Inlägg: 395690

Jansson eller inte?
Kul läsning hittills om Jansson. En ifrågasatt spelare, men nu frågar jag mig om han är så ifrågasatt av fans som det låter ofta. Tomma burkar skramlar mest brukar man säga.

Att han inte brukar vara ifrågasatt av tränarna visar ju all statistik på. Om Lars Jansson är skadefri så spelar han. Så enkelt har det varit genom åren. Tydligen värdesätter de något som belackarna inte kan se.

Hittills har omröstningen visat att ca:40% inte tvivlar på Janssons kapacietet, precis som tränare genom alla tider. Är han skadefri så spelar han.

drygt 10 % tror att Jansson kommer att få svårt att platsa i år. Deras röst respekterar jag helt. Det vore kul att höra hur dessa (två st. hittills) tänker, för nog kan det vara så att tiden är över för Jansson?

Drygt 40% tror att Jansson kommer att vara skadad ett år till. Eftersom man valt det här alternativet så kan det knappast vara tidigare aversion mot Janssons kapacitet som spelare som de grundar rösten på. De är helt enkelt less på att Jansson jämt och ständigt är skadad så, självklart kommer han att vara det i år igen.

Enda invändingen jag har mot det: Har man historien med sig. Är Jansson ständigt skadad? Stämmer den statistiken, eller gör man bara en vild gissning som inte grundar sig på någon logisk tanke?

Vad jag vet är Foppa skadad oftare än Jansson historiskt sett. Om det hade varit hans namn som varit aktuell i omröstningen, hade man tagit för givet att han inte skulle spela mer än sporadiskt i laget i år, av samma ansledning?

Hittills har en person helt uteslutit att Jansson skulle spela över huvud taget. Vad jag vet har Jansson ett kontrakt som sträcker sig en tid, så denna person grundar säkert sitt antagande på något som vi andra inte vet. Han har ingen statistik som stödjer antagandet (Jansson är ju en av Modos meste, genom tiderna.) och det finns inget annat heller som stödjer rösten. Men det kan ju bero på att vi andra befinner oss i okunnighet. Vi får väl se om han får rätt. - Spännande.