1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 503371 inlägg · 4187 ämnen

Följande fel har inträffat:

Inlägget finns inte

3028303 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season
Vikingmodo : Tror inte träningen är största problemet utan istället inställning och attityd i föreningen i stort. Även en liten spelare kan vinna närkamper mot större spelare när inställningen finns där.

Därför ointressant att höra Hinken säga vilka spelare som ska vara stommen i laget eftersom det är svårt i allsvenskan, utan snarare vad MoDo som förening vill stå för. DET hade varit intressant att få höra. Hade MoDo jobbat lika konsekvent som Karlskoga gör, med MoDos ekonomi och förutsättningar, så hade MoDo varit ett stabilt SHL-lag åtminstone. Men istället är det felaktig självbild och dåliga beslut.

Sv: Silly Season
Sigge: Samma sak var det väl med Rubins och Winberg också? Ryktades att de spelade väldigt hårt och fysiskt på träning när de kom men ju längre säsongen gick desto mjukare och mesigare blev dom.

Träningskulturen i Modo har vi diskuterat många ggr. Och förtjänar att diskuteras vidare. Men det är knappast en slump att i princip alla som kommer hit blir mukisar efter ett tag

Sv: Silly Season
Vikingmodo :
Vilken Mes

Sv: Silly Season
Vikingmodo : När Hinken ska värva "grit" blir det 2 meter långa fyrtorn som knappt kan åka skridskor. Eller den här norsken som var fysisk 1 match för att sedan bli livrädd för närkontakt. Jag förstår inte hur det kan gå till.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Låter som en typisk Hinkenvärvning. Tror fler än mig börjar bli lite less på dessa små och tekniska spelare som kommer bli överkörd så fort det blir lite fysiskt. Sen har ju Hinken haft problem att de stora spelare han värvat inte vart fysiska alls, vilket i sig är helt otroligt hur man kan "lyckas" med en sån grej. Och när vi värvar spelare med grit (Emil Larsson) så vill han lämna efter en säsong.

Sv: Silly Season
SpecterV2: Med ett nyskrivet 3-årskontrakt kan Hinken slappna av. Vi ska ju gå upp om några år. Därför kan vi ha ett kasst lag fram tills dess. Sen runt 2030 typ så ska vi helt plötsligt ha ett fantastiskt bra lag som krossar allt motstånd och går upp i SHL. Hinken har planen färdig.

Vad säger egentligen vi kommer ha ett bättre lag om några år än nu hade vart intressant att höra Hinken uttala sig om? Vad och vilka ska liksom bygga upp den stommen och kontinuiteten som behövs för det?

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Haha ja, siktar vi på att bli ett bottenlag i HA kan vi värva mediokra spelare från Noreg

Sv: Silly Season
hanzon: Allehanda har koll:

"Patrick Rørbu Elsveen (Storhamar)

Liten, kvick och irrationell forward som haft en fin säsong i Storhamar med 23 poäng på 42 grundseriematcher. Påminner väldigt mycket om Tyler Kelleher."

178 cm och 85 kg enligt EP. Spelar i Stavanger Oilers.

Sv: Silly Season
Frontschwein: Låter som zigenare eller hippies.

Måste säga att jag är närmast fascinerad av den här nya "borderline-strategin", som tycks gå ut på att bete sig så destruktivt som möjligt för att förväntningarna ska bli lika med noll. När fansen sedan tröttnar och checkar ut, kan man då säga "Se! Vad var det vi sa? De var inga riktiga supportrar!".

Rinkside tog upp det jag skrev på forumet förut, dvs att oavsett om Kovacs kommer eller inte, så skapar det en hype om att någonting är på gång i klubben. Men det bygger ju såklart även upp förväntningarna. MoDo väljer därför att framstå som så osexiga som möjligt.

Sv: Silly Season
Robin Kovacs är min absoluta favoritspelare, han skulle man haft i laget. Perfekt gubbe för att få ihop lagsammanhållningen också.

Sv: Silly Season
alfredshem1921: den här föreningen är så misskött och oattraktiv som en förening kan bli med dom anor vi har. Som att hyra ut en kåk till en släkt med väldigt speciella klädnormer och tro att du inte får totalrenovera och dessutom bråka för att bli av med bilvrak på gården.

"Dom lovade ju att renovera och betala i tid "

Sv: Silly Season
DrCox: får sån sjukt dålig känsla inför kommande säsong, i princip alla lag i HA har minst en spelare klar varje dag kolla bara på aik. Men det ända som vi i Modo får är spelare som lämnar

Sv: Silly Season
hanzon: Några spännande namn på den där listan?

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Vargen: Blir kul att följa Elton framöver, gjorde ett bra beslut att flytta hem och sen kanon av MoDo att ge honom speltid hos A-laget.

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Final i dag för Sverige i U18-VM mot Slovakien. Enorm hype kring Elton i denna turnering:

”Elton Hermansson is was quite clearly the most skilled puck handler in this game. Nearly everything runs through his hands. They’re fluid, deceptive, and very confident. Has a loose bottom hand and can work in a wide arc around his body. Fluid use of between the legs - forward, backward, fake and back through, etc. Creates space at the top of the zone and through the neutral zone with ease. He had a goal called back that would’ve been one of the highlights of the tournament. Pulled it between his legs, circled the net while scooping it up, and finished a Michigan about as casually as you can. Perfect example of his high-end skill, confidence, and execution. He was consistently manipulating defenders, making plays through seams with a degree or two of difficulty added in, including a clean backhand sauce onto the tape of his streaking mate. Drew a couple of penalties, was deft at entering the zone, and added intelligent secondary transitional offence with a cross-ice, snappy passes. There’s an obvious risk in his game. He’s too casual positionally off puck. Tries to handle his way out of nearly every situation. But he also showed more engagement physically than usual. Initiating contact, battling after whistles. High skill. High involvement. Driving offence. Strong showing to start this event off.”

Sv: Silly Season
Zource: det är i Pakistan man ska leta rightare 😅

Sv: Silly Season
Hägglundsmaffian: Han slängdes in direkt i slutspelet efter att ha kommit från semitorsken med oss. Hershey förlorade även matchen.

Sv: Silly Season
Förslag på forwards på ÖA

Sv: Silly Season
Gästrin AHL debut verkade inte färga ordentligt. Coach bedömning, han ser bra ut på träning, kanske var nervös men var "alright"


Sv: Silly Season
Icetheman: Det slutar med att Hinken plockar en lirare från ECHL (Colorados organisation). Påstår att det är en 60-metersspelare som ska göra poäng. Sånt som händer när klubben satsar på ett mellanår.

Sv: Silly Season
Icetheman: Det handlar nog mer om att vi efter förra säsongen, när expertkåren menade att vi värvat ihop ligans bästa trupp, inte kommer gå efter de där större namnen på samma sätt eftersom det hela slutade i missnöje.

Klubben har ju sagt typ det, så då får vi acceptera att det blir en annan väg där de etablerade som vill lyfta hög lön kanske inte ens fått ett skambud av Hinken, utan att det verkligen är noll diskussioner.

Men sedan har Hinken trots allt slagit fast att en ny förstakedja ska in, som ska leda laget på ett bättre sätt än hur det blev nu senast. Naturligtvis kommer vi lägga bra pengar på de tre, inget snack om saken.

Även om vi inte fick ett namn så sa ju MP att det var något bra på ingång. Men större delen av laget är färdigbyggt och vi har inte ute krokar lite här och var, därav mindre chans att något avslöjas.

Sv: Silly Season
Frontschwein: Jag förstår inte riktigt hur vi inte kan ha några rykten kring namn som ska in överhuvudtaget, fattar att ”allting måste falla på plats” dvs hur en spelares val kan täppa igen en plats för en annan som leder till att denne spelare tvingas välja ett annat lag osv. Men är det inte lite konstigt att det inte ens läckt ut namn som MoDo tittar på? Oroar mig lite över detta, känns som alla riktigt bra namn börjar försvinna från marknaden och hinken måste ändå ha in ett gäng ”toppspelare”. Är det ingen som vill spela för MoDo pga kaoset som varit i klubben?

Sv: Silly Season
Oboy vad lyckliga vi ska vara om Elton faktiskt spelar för oss nästa säsong.

Sv: Silly Season
puffe4:
Han måste definitivt städa bort de där grejerna, man kände igen det från ett antal matcher i vinter. Hur som helst är han en artist i sina bästa stunder.

Sv: Silly Season
Heyerdal: Precis det jag menade med att han inte lämnar någon oberörd, briljans är ibland en millimeter från nonchalans

Sv: Silly Season
puffe4: nej den gode Elton låg bakom segermålet men kunde lika väl blivit olycksgubbe då han bjöd på ett par frilägen för Tjeckien.

Sv: Silly Season
Hägglundsmaffian: Såg matchen med viss fördröjning, kul match att se, jävla tåga i detta lag, åsså Elton som inte lämnar någon oberörd

Sv: Silly Season
Blake: Frågan är bara hur säkert Karlberg sitter egentligen? Känns oerhört svårt att veta i dagsläget. Situationen med Karlin kändes ett tag som att han skulle sitta kvar även om Modo åkte ner i div 1.

Med Modos nya målsättning att bara vara på övre halvan i HA så är det lite "arbetsro" för honom iaf.

Sv: Silly Season
Vikingmodo : Håller till 100% med om backarna.

Sv: Silly Season
Makarov: Det stämmer inte att det var klang och jubel innan säsongen. Många påpekade den svaga backsidan och osäkerheten kring lagkemin. Även det faktum att det tog så lång tid för etablerade spelare att skriva på inför säsongen var oroväckande. Även där fick jag rätt. (Olofsson och Rundblad som var rena sänken i år).

Sv: Silly Season
Final för U18

Sv: Silly Season
Läste nyss Silley chatten med Mattias Persson på Expressen , får en känsla av att vi kommer nog inte ha ett lag till höst , inga på G in och bara spelare som lämnar !!!

Sv: Silly Season
Heyerdal: ja det kan han nog, men troligen inte, rycktas om Vesel , men bara ryckten, vi har i princip bara värvat två hyfsade backar , gjort oss av med Bagenda , Emanuelsson, Tärnström, ni får det att låta som att vi skulle vara favoriter, laget att slå, kom igen nu😂

Sv: Silly Season
Framnäs: Kovacs kan väl fortfarande hamna i AIK?

Sv: Silly Season
Haakana32: Stockholm kommer inte vara nyttigt för honom.

Sv: Silly Season
Framnäs: Han kommer spela i AIK nästa säsong tror jag. Trots det som sagts senaste dagarna.

Sv: Silly Season
{Fköptre ni platsen i år, men glömde hämta ut den? Snacka om tjabbel}:

Sv: Silly Season
Framnäs: Skulle inte lita ett ord som kommer ur en mördares mun.

Sv: Silly Season
Chamez: Sjukt att gnaget sjabblar bort Kovacs när han till och med ville stå själv för försäkringen som han aldrig har behövt göra i SHL.

Uppenbart att Robin bara velat få affären att gå i lås, men det styper nog på att de externa finansiärerna och agenturen inte kan dra jämnt gällande hur andra ekonomiska frågor bör läggas upp och skötas.

www.instagram.com/p/DXzM_gBApyg

Sv: Silly Season
Chamez: Jag spelade hockey med Eltons farsa när jag var liten. Gammal är ordet...

Sv: Silly Season
Heyerdal: Fick en sån sjuk känsla precis. Bosse Meijer som är Lagkapten är mitt ex systers son. Minns när jag åkte skridskor med honom när pappa Sebastian spelade i Luleå. Sjukt att han är lagkapten i U18 vm. Känner mig lite gammal nu😂

Sv: Silly Season
alfredshem1921: Elton utvisad 2-1 Tjeckien, tveksam utvisning

Sv: Silly Season
Elton kvitterar mot Tjeckien

Sv: Silly Season
modomille: Fitz hade varit en stor risk, om han visar sig ha en glaskropp. Men lite synd, hade nog kunnat göra en bättre andra säsong om man lärt sig vilka spelartyper som passar med honom. Jag hoppades han skulle vara kvar.

Kelleher skiter jag i, nog lika bra att försöka med mer "normala" spelare istället.

Sv: Silly Season
Haakana32: hinken sparar väl ihop till Victor Öhman. Sen är börsen tom.

I år köper AIK platsen. Nästa år det degraderade laget eller Leksand.

Sen är ligan stängd.

Sv: Silly Season
modomille:

Va fan, ska vi ha nå lag till hösten eller, kommer vi ens till play off?

Okej, jag tog i lite😬

Sv: Silly Season
Makarov: Jag tippade oss som 7:a.

Sv: Silly Season
Nucky:
Det här med att Victor Olofsson ansluter är det något som kan göra oss till favoriter?

Sv: Silly Season
Makarov: Nja, visst presenterades spännande namn, men personligen har jag varit skeptisk till Gradin sen han tillträdde. Då blir namnen rätt ointressanta oavsett.

3028303 · »