1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 390286 inlägg · 4145 ämnen

Följande fel har inträffat:

Inlägget finns inte

2939089 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Gavelo: Vi kan väl addera Omark i februari också så vi säkrar upp målskyttet 😎

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Trilske: Hallin skulle troligtvis må bra av att komma ner i J20 någon match o få tillbaka lite självförtroende m.m.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
{Hägglundsmaffian Går vi inte upp så känns det jävligt tungt. Tänker främst på lovande juniorer. Jag ska inte sticka under stolen att avancemanget i sig skulle både vara glädjande och trevligt.
Men tänk om vi inte går upp…vad händer med våra junisar då?
Fhc, Luleå mfl? Hemska tanke… v

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Trilske: Jag ser bara lösning för detta.

Spela på 6 backar
Rundblad, Bengtsson, Persson

Låna ut Bella och Norén till Övik

Spela Hallin mellan A laget och j20

Värva in 2 defensiv sheriffer och 1 skottvillig offensiv back



Flytta tillbaka Gästrin mellan Larsson och Andersson
Sätt Fitz mellan Olofsson och Kelleher
Swetlikoff mellan Topping och Hermansson
Falkenhäll med Mattson och Carlsson

Se till att Karlin börjar snusa igen!

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Jag ser tyvärr inte att Hallin haft speciellt positiv inverkan senaste tiden heller. Känns inte som att det blir lika mycket konstruktivt där som i början. Tänker förstås inte hänga honom för det, han är inte en spelare som ska vara ledande, men hans offensiva bidrag från bakplanen känns tämligen begränsat just nu.

Är ju tyvärr han som sätter VB i skiten, där blir det för överkonstruktivt. Blir ju även bortgjord av Eklind på det bortdömda där han väger för lätt.

Men det är ju lite det som är problemet med backsidan, ett av få utropstecken på backsidan är en spelare som vi vet kommer pendla i prestation, dvs inget att förlita sig på.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
modomille: Nja, förstår vad du menar. Men när vi "dominerar" gör vi sällan massa mål.
Det är inte bara slump.
Att vi är duktigt på åka runt utsida i anfallszon är väl bra men görs inga mål där.
Målen som räknas.

Men ja lägstanivå är bedrövlig, men med de spelare vi har vet jag inte om högsta är något att skryta över.

3 backskott på mål idag såg jag nån som skrev.
Imponerande svagt.
Antingen använder vi inte backarna för dom är odugliga eller för stt fw vill fixa det själv?

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Tuppen: länge kvar innan det ska avgöras, mycket som hinner hända innan dess...förmodligen både positivt och negativt! Alla behöver och kommer att steppa upp när drar ihop sig! MoDo har bästa ekonomin och kommer säkert att förstärka på en nivå som övriga inte klarar...klart att MoDo får hållas som favoriter!

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
modomille: Jag kan nog hålla med BB om att vi har en av tidernas bästa forwardsbesättningar i HA, men frågan är om inte den mediokra backsidan gör det svårt att hitta en högre lägstanivå vissa kvällar.

Tycker t.e.x. inte att Berglund gör en sådan dålig match ikväll. Vid två tillfällen satte han igång spelet så att vi kunde vända spelet snabbt, bland annat vid MC:s friläge.

Sådant skulle vi behöva se mer av.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Monno: Fast att vi aldrig är dominanta och det bara är individuella prestationer stämmer inte. Vi spelade en riktig bra match så sent som i fredags mot Kalmar. Problemet är att vi dippar alldeles för mycket i prestation blandat med individuella misstag på det. Lägstanivån måste upp för högstanivån finns där.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
MrLoven: Ni ser väldigt solida ut, nöter på. Jag tror dock inte att det heller räcker i finalserien utan ni kommer nog också att behöva steppa upp när hornen växer på alla gamla rävar. Som det ser ut just nu kan man inte räkna bort Kalmar, Karlskoga eller AIK heller. Det kommer att bli en väldigt spännande vår där Björklöven står som favoriter.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Chamez: dippar kommer säkert men i nuläget står vi inte och faller med första linan...dom är inte ens poängbäst! Första 46p, andra 50p, tredje 40p, fjärde 27p

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
KRB: Det där med att spelare blir bättre i andra lag tror jag de flesta supporters från alla lag känner.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
modomille: Ja det är ett jävla duttande i försvaret. När MoDo ska spela upp från egen zon så ska det spelas 4-5 passningar innan de lämnat egen zon. Men då står ju forwards still i mittzon på köpet. Nej det ser inte bra ut.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Hägglundsmaffian:

Din teori om Ruohomaa är lite oroande
Varför blir man duktigare och mera taggad att ge järnet när man lämnar MoDo?’

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Det som är mest skrämmande är ju att kavallen på ligan känns sämre än på länge... å ändå hänger modo liksom inte riktigt med...

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
KRB: Ja spelet vi har idag kommer inte att räcka, det tror jag iofs tränarna håller med om.

Man undrar om det så kallade försvarsspelet som innebär att backa hem och vara stillastående är enligt plan!? Det kommer aldrig att hålla i en finalserie utan kommer snarare generera mål i varje boxplay.

Jämför det med Karlskoga som ligger på och sätter fast pucken längst sargen och vips så har 2 minuter av vårt powerplay gått förlorat.

5 mot 5 är jag inte så orolig över, det spelet kommer dessutom att bli bättre. Men pp, bp, 4-4 är bedrövligt och hur det ska börja glänsa är en gåta.

Hinken antyder att budgeten i princip är använd vilket betyder att styrelsen måste öppna plånboken eller om sponsorer ställer upp. Ett annat alternativ är kanske att göra sig av med någon forward så vi har råd med nya backar!?

Sparkar man tränare nu under säsong så kommer vi ha ännu mindre pengar att röra oss med. Ingen vill heller nalla för mycket av kapitalet för då ligger man risigt till om man skulle gå upp till SHL där man behöver extra pengar.

Svårt att veta vad som är rätt väg för lyckas vi inte gå upp så får man se det som ett nederlag.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Gavelo: tredje säsongen utan fungerande kedjor, hur är det möjligt? Det är en eller max två kedjor åt gången som fungerar hyfsat, och mest sällan är det den sk första kedjan som levererar.
Hur fan kan Ruohomaa gå från att se ut som div 1 till Crosby så fort han bytte lag?

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Robin Ztorken L: Kan bli final helt baserat på att konkurrensen är rätt klen.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Thors 22: Det är en repris på lockoutsäsongen. Vi kommer intala oss att stjärnorna vaknar till liv i slutspelet och att det blir andra bullar då, men det blir magplask.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Gavelo: Han kan ta med sig Berglund, Måns, Rundblad och Hinken till ÖHF

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Sigge: Flykt? ja tack!!!

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Chamez: Problemet är ju inte att det blev en förlust i sig.
Problemet är att vi spelar ett bedrövligt spel många gånger.
Vi ska vara det dominanta laget, men ett ör vi aldrig, vi har inviduella prestationer av toppklass, det är allt.

Vi ska ha dom skickligaste spelarna i ligan men tvekar i alla lägen?
Backarna är fullständigt odugliga offensivt (sen Hallin fick soppatorsk iaf)
Nu har Rundblad varit mindre dålig på slutet, men Berglund som är toppbetald i ligan, utgår jag ifrån, gör på tok för många misstag i egen zon för att inte åstadkomma något framåt.

Just passivitet gör en galen. Gasa på för fan!
Vi kan nöta på i 5min utan att få ett rent skott på mål. När BIK vänder så får dom direkt skottläge fri i slottet. Det är ju sinnes.

Nånting måste vara galet för kan inte tänka mig att Karlin vill dom ska spela såhär. Vi spelar varken tråkhockey eller offensiv hockey utan står mest och kollar på.
Antingen har vi helt fel spelare för Karlins hockey. Eller så har Karlin helt glömt vad han haft för hockey tidigare.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Chamez:

Du kan nog ha lite rätt
Löven måste vara inne i en formtopp just nu, de far fram som en slåttermaskin bokstavligen
MoDo som du säger är duktiga när vi sätter fart.
Tyvärr är det lite för lite av den varan just nu från MoDos sida…..det är för lite fart och vilja till att öka farten

Jag tycker fortfarande vi har ett bra lag på papperet,
Karlin måste få grabbarna i sedvanlig ordning att börja vilja jobba och spela för varandra igen, precis det man kan se att Brynäs har börjat med efter en trevande start…

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Thors 22: Kontinuitet och Modohjärta absolut, jag kan skriva under att det i grunden är positivt. Men någonstans måste man sätta ett spelsystem som håller ihop och det har inte Karlin lyckats med. Gradins facit är även det på slutet inte godkänt då han lämnade backsidan åt vargarna. Att Rundblad och Berglund underpresterat räcker inte som ursäkt. Vi har ingen August Berg eller en David Bernhardt. Ingen riktigt bra leftback heller

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Chamez: Väldigt tydligt när man kollar på det här laget att man saknar snabbhet bakifrån. Backarna föser fram pucken sen är det upp till forwardsen att försöka lösa det. Lagdelarna sitter inte ihop. Det är också därför vi inte får ut maximalt ur offensiven. Hinken måste lösa minst en back.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Bad_Brett: självklart har Karlin en stor del av ansvaret och även hinken som köpt för dåliga backar men det är trots allt våra ”individuellt skickliga” forwards som inte kan göra mål. Jag skulle gärna byta ut 5-10 st…

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Vorheit: Det är Karlins uppgift att lösa konstellationerna!
Personligen tycker jag att han sätter ihop laget helt fel, obalanserat där spelares styrkor inte premieras.

Jag vill vara tydlig eftersom jag gnäller mycket på Karlin och det är att jag initialt gillar Karlin, lite tråkig men en bra karl och på många sätt en god representant för Modo hockey,
MEN jag tycker att han tappat det, han känns inte alls inspirerad och verkar helt sakna energi, förr kunde han ta en stor snus, veva och kasta tavlor, nu känns han energilös och jag vetefan om han har orken att leda detta.

Jag personligen tror att Karlin för hans egenskull skulle behöva ett nytt uppdrag, en ny klubb, en ny tändning och nya erfarenheter och lärdomar.
Att stånga sig blodig dag ut och dag in sedan 2021 har satt sina spår och jag tror både han och Hinken skulle må bra att hitta något nytt.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
KRB: Blir ingen final.
Som detta framtunga lag, utan backar o andremålvakt, ser ut är vi knappt semifinal.
Mycket måste bli mycket bättre.
Såg, som sagt, en superdator som slagit fast slutabellen och där blev vi åtta.
En ganska realistisk uträkning som vi sett ut denna säsong

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Thors 22: Men laget blir ju inte bättre det ser ju lika illa ut nu som i omgång 1.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Sigge: ja går vi inte upp i år blir jag genuint orolig. Känslan är att vi bränner mkt torrt krut på detta lag.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Thors 22: "Men det är inte nu vi behöver vara bäst."

Hörde du det, Gavelo?

Vi kan vara lugna.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Chamez: Björklöven ser kanonbra ut. Men det är inte nu vi behöver vara bäst. Finns potential i vårt lag. Behövs några bra backar då framförallt Rundblad och Berglund inte lever upp till förväntningarna. Finns uppsida där. Det är ett otroligt gnäll på Hinken och Karlin. Jag minns hur vi sparkade allt och alla under en lång period och till sist fanns nästan inget kvar av MoDo. Kontinuitet är viktigt.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Chamez: Löven kommer ta poängrekordet utan att förta sig och sedermera leka hem slutspelet. Om vi har storläppen i båset blir det kvartsfinal och spelarflykt efter säsongen. Sedan har vi minst 10 hädiska år i HA att se fram emot.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Vorheit: Ja, men det är viktigt att vi kommer ihåg att detta på intet sätt är Karlins eller Hinkens fel. Det måste bero på någonting annat!

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Gavelo: Laget har ju kedjeformationer som har noll stäm. När något positivt händer är det bara två spelare som harmonerar, resten står utanför situationen.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Thors 22: Att man förlorar en match borta mot Karlskoga är i sig inget att bli sur över. Är mer oroad att Björkröven går så pass bra. Tror väl iof att de kan få en dipp någon gång på säsongen. Får de någon eller ett par skador på deras första kedja så är de sårbara.
Ökar Modo tempot ett par snäpp ( vilket man ser ett par minuter varje match) så är det ett jävligt bra lag. Får man bara in några nya spelare i laget så kan det bli bra.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
alfredshem1921: Nja det tror jag inte. Däremot måste det hända nånting. Det går i samma hjulspår match för match.
Vi är såpass långt in i serien att det skulle vara en annan stabilitet i Modos framträdanden.
Förlora matcher har jag egentligen inga större problem med men då måste ändå känslan vara att det ser rätt bra ut.
Som det är nu vet man ju aldrig riktigt vad det är för nånting man kommer att bevittna.
Detta är ingenting som kännetecknar ett lag som är redo för avancemang.
Som sagt serien är inte slut men nu måste det hända nånting. Detta betyder inte sparka allt och alla men se till att göra nånting.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
DrCox: Modo spelar ett högt spel om både Gradin och Karlin får förlängt om vi sen inte går upp i år. Isf ska kraven från styrelsen vara gå upp eller entlidigas! Den här lallarvägen kommer gå åt skogen

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Färdkost: Bra att vi förlorade, alla förluster nu kan faktiskt leda till att man gör sig av eller iaf inte förlänger med Karlin och det är positivt.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Så jävla trist att behöva se matcher med 20-25 bra spel per match. Resterande tid har noll underhållningsvärde..

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Thors 22: När jag såg Karlin i intervjun efter matchen, var detta min spontana tanke:
Uppladdat:

500x0-darth.png


Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
DrCox:

Jsg håller med
I sju matcher mot löven i en final är vi chanslösa just nu, vi kanske till och med får det tufft att ta oss till final……
Våra spelare vill inte tillräckligt

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Thors 22: Vi borde ha hämtat ikapp det här vi bodde princip i deras zon hela tredje perioden och Fitz bommade öppen kasse.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Thors 22: vi var inte värda en pinne.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Vi var värda en pinne, starkt 6-5spel i slutet. Synd att vår andra period är så svag. Nya tag i Nybro.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Gavelo: större chans att de blir hockeyettan nästa säsong än SHL

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
NuMo: Jaså!
Jag trodde det var en vägbeskrivning till den nya asiatiska restaurangen inne på byn.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Sigge: Kan inte någon komma hit och läxa upp mig om hur MoDos problem är "motivationsbrist" mot strykgängen, men att vi minsann alltid spelar på topp mot topplagen? Vad flera timmar sedan nu.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Hampie: Ja så kan det nog vara. Tycker ändå han är duglig

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
DrCox: Sugläppen har ju livstidskontrakt, det är sen gammalt.

2939089 · »