Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
För att mötesplatsen ska hålla hög kvalitet och ha en god stämning så har vi ett antal lättsamma regler som alla skribenter är bundna att följa. Den allmänna regeln är att sunt förnuft skall råda. Vi försöker dock hålla så högt i tak som möjligt. HS vision är att vara den bästa hockey-mötesplatsen i Sverige.
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
---------------------------------
- Regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
- Att sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter är inte tillåtet.
- Gästboken är ingen plats för svenskpolitisk satir eller åsikter. Det är per definition en provokation mot medlemmar med annan ståndpunkt.
- Om en skribent skriver inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning. Omedelbar avstängning, utan varning kan förekomma.
- Inlägg som inte tillför debatten något kan raderas. Inlägg som verkar ha till enda syfte att provocera eller håna raderas och kan innebära omedelbar avstängning.(Tänk på att svar till raderade inlägg kan komma att tas bort, även om de inte bryter mot reglerna.)
- Okynnesanmälningar av inlägg tillåts inte.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Klagomål sker via mail, eller bubbla till moderator. Om en moderator kontaktar er via mail eller bubbla i fråga om regelöverträdelse har man skyldighet att svara. Svarar man inte kan man bli avstängd tills svar erhållits.
- Att som gäst utstuderat skenheligt skriva lismande inlägg i gästboken för att sedan visa sitt "rätta ansikte", genom att förlänga den mening man framförde, fast med motsatt innebörd, i annan gb. kan medföra avstängning i Modos gb., om inläggets innebörd bryter mot HS regler.
# Lokala regler kan förekomma i de olika gästböckerna. Gästböckerna kan således ha olika debattklimat. Anpassa dig till det. Är du "gäst" (annan klubbtillgivenhet) i gästboken, så acceptera och anpassa dig. En gäst klampar inte in och tar för sig som den vill i en annans hem.
Jag, i samarbete med andra supportrar, såsom Martin från MTS har tänkt i banorna att ställa till med en brakfest bland Modo-supportrar.Tanken är preliminär och att den ska förverkligas den 29: december (en fredag i samband med match mot Färjestad) i Örnsköldsvik.
Jag har tidigare hört talas om supporterfester tidigare säsonger i Kempehallen/Domsjö. Nu är dock tanken att vi ska försöka fixa en lokal, där alla får välkomna sig själva till vad åtminstone jag vill kalla århundradets supporterfest.
Alla är välkomna att komma med förslag på hur allt ska gå tillväga. Preliminärt så funderas det på en för/-och efterfest i samband med matchen mot FBK. Eftersom jag bor i Härnösand så har jag inte så god kännedom om lediga lokaler, så det är något som jag utelämnar till mer bofasta invånare i Ö-vik. Alla är dock välkommna att ge förslag på hur allting ska styras upp som sagt. Jag tänker nog inte säga så mycket mer än så, men det vore roligt om folk kunde engagera sig lite i vad som kan komma att slå stort bland oss. En chans för alla att lära känna varandra, en liten "get-together" dvs.
Tips på evenemang, inslag, käk/dryck? var så goda att spåna. Men kom ihåg att tiden börjar bli knapp!
Jag, personligen vill välkomna forum-celibriteter som hellge, kamilla, wayne gresky, bisterfinnen, shinzawai, jojobojo, bad brett mfl. Det är mest pga att man vill se vilka allihopa är. Ingen nämnd, ingen glömd (några nämnd men resten har jag nog glömt bort)
Hoppas att det kan bli något utav detta.