Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
För att mötesplatsen ska hålla hög kvalitet och ha en god stämning så har vi ett antal lättsamma regler som alla skribenter är bundna att följa. Den allmänna regeln är att sunt förnuft skall råda. Vi försöker dock hålla så högt i tak som möjligt. HS vision är att vara den bästa hockey-mötesplatsen i Sverige.
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
---------------------------------
- Regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
- Att sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter är inte tillåtet.
- Gästboken är ingen plats för svenskpolitisk satir eller åsikter. Det är per definition en provokation mot medlemmar med annan ståndpunkt.
- Om en skribent skriver inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning. Omedelbar avstängning, utan varning kan förekomma.
- Inlägg som inte tillför debatten något kan raderas. Inlägg som verkar ha till enda syfte att provocera eller håna raderas och kan innebära omedelbar avstängning.(Tänk på att svar till raderade inlägg kan komma att tas bort, även om de inte bryter mot reglerna.)
- Okynnesanmälningar av inlägg tillåts inte.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Klagomål sker via mail, eller bubbla till moderator. Om en moderator kontaktar er via mail eller bubbla i fråga om regelöverträdelse har man skyldighet att svara. Svarar man inte kan man bli avstängd tills svar erhållits.
- Att som gäst utstuderat skenheligt skriva lismande inlägg i gästboken för att sedan visa sitt "rätta ansikte", genom att förlänga den mening man framförde, fast med motsatt innebörd, i annan gb. kan medföra avstängning i Modos gb., om inläggets innebörd bryter mot HS regler.
# Lokala regler kan förekomma i de olika gästböckerna. Gästböckerna kan således ha olika debattklimat. Anpassa dig till det. Är du "gäst" (annan klubbtillgivenhet) i gästboken, så acceptera och anpassa dig. En gäst klampar inte in och tar för sig som den vill i en annans hem.
Nej, det står ju svart på vitt att intresset kring Karjala Cup skulle bero på Foppa. Karjala Cup är en hockeyturnering. Foppa är en människa, med viss hockeyanknytning. Av detta skulle man kunna uttyda att han har ett större antropologiskt intresse än det för hockeyn. Däremot betyder det inte att han skulle vara helt ointresserad av hockey...men kanske starkt nischad.
Sedan är det alltid intressant det här med så kallat VM vartannat eller var fjärde år. Mest eftersom det är ett fenomen som dykt upp enbart i Sverige under 2000-talet. Är något väldigt dåligt går det ju alltid att göra något åt det?
Fast det kan ju ha sina bekymmer att övertyga arrangörer om att dra ner på verksamheten samtidigt som dom slår rekord i besöksantal, tittarantal, journalister på plats. Samt att TV-avtalen ger rekordintäkter samtidigt som det aldrig tidigare funnits fler nationer som vill arrangera just så kallat VM.
En del följdproblem uppstår också. Vem skall finansiera J18-VM, J20-VM och stora delar av den internationella damhockeyn? Dessa turneringar bär inte sig självt ekonomiskt om dom spelas utanför Nordamerika. Fast vad vet jag? Det är ju möjligt att även dessa företeelser faller inom ramen för det ointressanta för oss hockeyvänner. Och att det kanske krävs ett lite bredare hockeyintresse för att förstå detta, som på faltbiolog.se.