1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531072 inlägg · 4122 ämnen

Inlägg: 98226

Sv: Första Isträningen.
Jag är då i alla fall glad i hela kroppen efter att ha läst lite grann om Riksmans och hans goda hållning i närheten av ett hockeymål. Äntligen ett slut på ett 90-tal fyllt av soffliggande, såsiga karaktärer med dålig rygg och sätesmuskulatur.

Äntligen en målvakt som man kan känna lite sympati för efter simmare som Rönnqvist och liknande, skumma figurer. Mmm...ljuva drömmar om Gavlerinken hösten '89. En Freddan som hela vägen följer med och står upp när den röde Brynässpelaren försöker gå köksvägen, han täcker upp vänsterstolpen till 100% och...pucken går in?

Taddy:

Jag vill också ha en såndär "type-casting" på mig när det gäller att konstant såga en viss spelare, min hackkyckling behöver jag dock aldrig se i en MODO-tröja för att redan nu kunna såga honom. Ledtråd: han är dansk, back och allmänt medioker. (Ja, du får gärna göra mig till åtlöje Jesper).