Mora IK

HockeyAllsvenskan · 45275 inlägg · 1668 ämnen

« · 471966 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Jävvla Mora. Fy.
Portello:
Nej faktiskt inte, med tanke på att inget är klart med Kippro så kan du kanske förstå att vår styrelse tänker på ekonomin och inte bara skriver kontrakt med honom.
Timrå har inga sponsorer som går in och täcker alla dessa miljoner som det kostar att behålla hela säsongen, en del täcks naturligtvis av sponsorer.
Bara att grattulera er om eran styrelse lyckats med detta, ja nu har dom väll inte skrivit på för resten av säsongen så ni blir ju inte drabbad av artist skatten då.

Som det ser ut nu så kommer berg att stanna i tik men kippro går och vi får in någon ny målvakt istället..

Sv: Jävvla Mora. Fy.
mattias - 74: Fastän detta är Moras gästbok och inte direkt Frölundarelaterat bortsett från att det är samma serie de huserar i så svarar jag. Jag tycker att det kan bli kännbara förluster för Frölunda. Fast kanske inte jämförbart med de förluster som andra lag skulle råka ut för om lockouten helt plötsligt tar slut.

Påhlsson gör ett sådant fenomenalt arbete på isen - konstant. De spelartyper som PJ och Påhlsson representerar gör ett sådant enormt jobb i det tysta. Sedan är man som Frölundait inte för bortskämd med folk som kan teka bra och ofta.

Sedan om man ska lägga sig in i debatten lite om Mora, dess värvningar, och kommentarer från andra klubbledare så undrar man varför de över huvudtaget bryr sig. Hur Mora agerar som klubb är ju knappast något som Timrå, Frölunda, Södertälje, Skellefteå, Askims Korphockey IF har något med att göra.

Det gäller att ta i under tiden som lockouten består, Vi kommer aldrig att se en sådan här elitserie igen - på gott och ont. Kan man för en relativt billig penning förstärka sitt lag under serien borde man göra det. Hade det varit Färjestad eller Frölunda som gjort de eventuella värvningarna hade man säkerligen inte varit så påpassade.

Sv: Jävvla Mora. Fy.
Dream Team:

Ja men om det skulle bli spel, men det blir det ju sannerligen inte nu men det är ju inte klart till 100% än ;)

Sv: Jävvla Mora. Fy.
mattias - 74: Förluster? Dom blir ju kvar nu när lockouten verkar fortsätta..

Sv: Jävvla Mora. Fy.
Dragan 2k:

Paulsson och Axelsson blir nog inte för stora förluster för er tror jag!

Sv: Jävvla Mora. Fy.
mattias - 74: Japp. Jag är imponerad. Är alltid imponerad.

Sv: Jävvla Mora. Fy.
Metal Guru:

Absolut, många av lagen som haft en enorm tur med tanke på lockouten, tänker på Djurgården, Linköping och Mora, Men man måste ändåvara imponerad av Frölunda som har minst NHL spelare och leder Serien ;)

Sv: Jävvla Mora. Fy.
mattias - 74:
Om inte NHL-lockouten varit, hade Mora agerat annorlunda än vad man nu gjort. Tyvärr.

Sv: Jävvla Mora. Fy.
65selander:

Mora hade nog sannerligen blivit ett stryklag om inte Nhl lockouten hade blivit av, men det är bara att gratulera moras invånare till att få se en sådan som Hossa i Ladan ;)

Sv: Jävvla Mora. Fy.
Det är inga problem för MIK att klara licensen det kan jag lova. Han vet vad som gäller.

Tror nog att avundsjukan sprider sig bland supportrar som har sett MIK som ett stryklag!

Sv: Jävvla Mora. Fy.
Kalle K: Orolig över att inte TIK ska klara den eller vad? ;)

Sv: Jävvla Mora. Fy.
Kalle K:
Eftersom Jan Simons är en snål surmas, så tror jag att du inte ska behöva oroa dig för vår del.

Sv: Jävvla Mora. Fy.
Metal Guru:
Tycker det skall bli mer intressant att se vilka lag som klarar elitlicensen
efter säsongen är slut.

Jävvla Mora. Fy.
Nu börjar man yrvaket bli lite stressad av laget som skulle se till att det bara skulle bli en kvalserieplats att slåss om för de elva andra.

Sv: Nya spelare på ingång
Knogen, peo m och ni andra intresserade:

Håll i er nu för här kommer ett stycke skånsk ishockeyhistoria.

1924: Första matchen IFK Malmö (Bandy) mot Köpenhamns Sköjtelöberförening.

1940: Nästa match Malmö BI (Bandy) mot Köpenhamns Sköjtelöberförening.

41/42: Inofficiellt DM, Malmö BI slog IFK Malmö. Sent på säsongen bildas en ishockeysektion under Malmö FF och alla spelare från Malmö BI går över.

46/47: Skånsk/Dansk serie. IFK Malmö, Malmö FF, Köpenhamns SF, Tyringe SoS och Rungsted IK.

47/48: Nu bildas Skånes Ishockeyförbund. Medlemmar är; Eslöv IK, Hästveda IF, Hörby BoIF, IFK Malmö, IF Facklan Malmö, Malmö FF, Skånes Fagerhut IF och Tyringe SoS. Samma år också det första officiella DM, Malmö FF slog Tyringe SoS.

48/49: För första gången tillåts ett skånskt lag i en nationell serie. I Div II Södra får IFK Malmö och Malmö FF vara med på prov.

54/55: lag med i nationella serier på allvar när Malmö FF, IFK Malmö och Tyringe SoS får plats i Div III Mellansvenska Södra.

55/56: Malmö FF spelar i Div II Södra B. Rögle BK, Tyringe SoS, Jonstorps IF och IFK Malmö finns med i Div III Mellansvenska Södra. Alltså här dyker Rögle upp på allvar för första gången.

72/73: Malmö FF lägger ner sin hockeysektion och nya Malmö IF bildas istället.

90/91: För första gången når ett skånskt lag ett SM-slutspel när Malmö IF går till kvartsfinal och får stryk av Luleå i två raka matcher. Rögle var nära att nå slutspel 66/67 och 67/68 men man missade som femte lag i södra serien bägge dessa åren.

Så där ja, nu har ni fått lite fakta att tillföra diskussionerna ang. klassiska skånska lag.

Källa: www.skanehockey.com

Sv: Nya spelare på ingång
Stigsson:
Åkers IF = Åkers Styckebruk, Sörmland. Aktiva än idag, hyfsad ungdomsverksamhet.

BK Star. Osäker, röstar dock på Örebro, där det finns en aktiv basketklubb under samma namn, grundad 1955.

Sv: Nya spelare på ingång
peo m: Först att spela i högsta serien borde i alla fall vara Malmö FF (föregångaren till Malmö IF) som spelade i högsta serien 58/59.
Ska dock medge att jag inte riktigt kan placera ett par lag geografiskt Åkers IF 53/54 och BK Star 56/57.

Sv: Nya spelare på ingång
DIF Fan:Ingenting i den här klubben är 100% klart förräns Don Simons himself går ut och offentligör något, och i detta fallet så har han inte gjord det ännu. :-)

Sv: Nya spelare på ingång
DIF Fan: Fyll på i era "köpelag" bara, Indianerna står starka!!

Sv: Nya spelare på ingång
Kollar fan: Mora har visst gjort klart med Pavel Kubina och Miroslav Satan

Sv: Nya spelare på ingång
gud: Jag blev faktiskt inte det.

Sv: Nya spelare på ingång
Billy:
Säkert att du inte blev lessen...;)

Sv: Nya spelare på ingång
Knogen: Nä, jag blev inte ledsen.

Sv: Nya spelare på ingång
Billy:
Äh, vi gjorde väl oss lite lustiga över ett inlägg från en av dina landsmän nedan, och spann väl vidare på det. Får väl be om ursäkt om det väckte anstöt!

Trots det måste jag tillstå att jag är svag för lag med tradition och kultur. Gärna från små orter där förankringen och kunnandet är stort bland folk och fä. Dit hör tyvärr inte LHC, och jag kommer inte att tycka särskilt bra om dem hur än jag försöker. Sorry!

P.s. Att döpa om klubben från det horribla Linköping Hockey Club, till Linköpings ishockeyklubb kan vara en start för att om möjligt få mer respekt ;-) D.s

Sv: Nya spelare på ingång
Knogen:
Om jag ska ta din halvironiska fråga på blodigt allvar så är väl Tyringe en het kandidat om man ser historiskt? Har vi ingen skåning här som kan ge oss en komplett bild: vem var först att spela ishockey i Skåne, vem deltog först i en nationell liga och vem var först till slutspel?

Sv: Nya spelare på ingång
Knogen och gud: Vad snälla ni är! Men det är roligare att vinna för att man är bra än för att man har kämpat på i sådär 70 med hockeyn i Linköping.

Jaha, hur ska man kunna stoppa Mora nu då? De blir inte lätta att tas med.

Sv: Nya spelare på ingång
gud:
Vilka är Malmö..eller jag menar...MIF...eller...öh...Red Ha.....ÄH!!!

Sv: Nya spelare på ingång
Knogen:
Vilka är Rögle...;)

Sv: Nya spelare på ingång
Stigsson:
Helt rätt! De hade ju dessutom spelare med hjärta för laget. Tänker då så klart på Anders "Masken" Carlsson och.......så...ehum.

Apropå hockeykultur så läste jag om Malmö i en tidning härförleden. De blev i den tillskansade den åtråvärda titeln som "...Skånes hockeystolthet" (!!!!)

Så lagom mycket stolthet i en klubb som man inte vet vad de heter från en match till en annan. Och så lagom glada de lär bli från Röglelägret där man har den klart tyngsta kulturen i Skåne :-)

Säger nån emot?

Sv: Nya spelare på ingång
Stigsson:
Tror du att Riddevall får en del av kakan??

Sv: Nya spelare på ingång
Knogen: Team Boro ska ha det retroaktivt för sin satsning, inget att snacka om.

Sv: Nya spelare på ingång
gud:
Nej, nej, nej. Växjö Lakers för H-E!!!!

....fast iofs...Halmstad är ju inte så dumt heller, när jag tänker efter lite.

Sv: Nya spelare på ingång
Knogen:
Det måste vara deras tur nu..Så många års kämpande för det
åtråvärda guldet ...Undra vilket lag som då ska ha nästa säsongs guld??

Halmstad Hammers kanske??

Sv: Nya spelare på ingång
Knogen: Tror nog att Fille kommer till insikt snart om vilka det är som gör poängen i LHC också.

Sv: Nya spelare på ingång
gud:
Jag tror ju att det måste ligga i den djupt rotade hockeykulturen i Linköping. Med tanke på lagets imponerande historia så är det ju nästan så man unnar dem att äntligen få ta SM-guld :-D

Sv: Nya spelare på ingång
fille:
Jan Simons i Mora rättar sig efter de givna förutsättningarna.
Hur gör man i Linköping?

Sv: Nya spelare på ingång
fille:
Hmmm..När Linköping värvade som mest..Kan man kalla det hysteri??

Om Linköping vinner SM-Guld..Vad beror det på tror du??

Sv: Nya spelare på ingång
fille: När mora vinner SM-guld, inte OM, så beror det på att mora är bäst!

Sv: Nya spelare på ingång
man blir avundsjuk...
man skulle inte ha något emot att få 2 nya spelare här heller men det känns ju som ni har lite av en hysteri i mora. Vinner ni SM-guld beror det ju på Lockouten som ALLA vet

Sv: Nya spelare på ingång
250kg kärlek: ja då kan mora bli farliga

Sv: Nya spelare på ingång
Metal Guru:
Guy Lafleur kanske. Han är dock 53 år.

Sv: Nya spelare på ingång
rbn:

Jo jag bara skämtar som jag tror du förstår ;)

Sv: Nya spelare på ingång
Ola:
Då passar det ju bra att värva en lätt höftledsskadad 38-åring från Montreal, eller nåt sån't.

Sv: Nya spelare på ingång
rbn:
Leksand har tre nordamerikaner. Det innebär att en måste stå över varje match.

Sv: Nya spelare på ingång
mattias - 74:
Har inte Leksand två st nordamerikaner redan?

Sv: Nya spelare på ingång
Stigsson:

Haha ja vem hade trott detta innan säsongen startade, inte jag i alla fall ;)

Skall prata med Masken om Sakic och Igilna är lediga ;)

Sv: Nya spelare på ingång
250kg kärlek: det här verkar kunna bli riktigt intressant... satan är ju ännu en världsspelare...hurra!

Sv: Nya spelare på ingång
Stigsson: Hehe.
Ytterligare läsning finns på länken.

Sv: Nya spelare på ingång
250kg kärlek: Fint att läsa tidningen på morgonen. Försökte tyda vad det engentligen stod när jag vandrade i mörkret mellan postlådan och huset. När jag kom närmare lamporna kunde jag tyda. "Satan och Kubina kommer till Mora" och inne i bladet fans den nästan bättre rubriken "Satan, va bra Mora".

Underhållningen fortsätter :-)

Nya spelare på ingång
Miroslav Satan, forward i Buffalo Sabres, och Pavel Kubina, som blev Stanley Cup-mästare med Tampa Bay är på ingång i Mora IK om lockouten fortsätter.
Mora kan bli farliga framåt slutspelstider..

« · 471966 · »