Deas: Du tror inte att Foppa känner för att använda lägenheten i Denver igen, då? Avs har väl inte alltför mycket utrymme kvar till lönetaket, men de bör väl ligga lite bättre till än Flyers i varje fall.
Enligt TSN har han hittills tackat nej till Dallas, Nashville, Wings, Canadians, Flames, Pens och Sharks.
Jag såg häromdan, tvärtom mot vad jag trodde, att Flyers bara låg på 48 miljoner i cap hit. Isåfall känns de troliga. Då jag kollar nu är de bara 200 000 under taket dock (enligt www.nhlnumbers.com). Någon mer insatt i hur det ser ut med hans chanser att gå till Flyers? Surras det om att de ska dumpa någon?
Lupul står på IR just nu så det var kanske därför jag någonstans såg att de låg på 48 miljoner?
Tänk om det skulle bli Rangers. Haha. Foppa och Jagr skulle kunna ha puckinnehav i anfallszon under tvåminutersbyten :P Som Sedins fast i en mycket starkare variant där båda är enormt svåra att ta pucken av.
Deas: Precis som du säger skrev Selänne på enbart säsongen ut och bonusar räknas mot lönetaket , men överstigar man lönetaket pga bonusar har man möjlighet betala delar av det mot taket säsongen som följer
så det är som vanligt på svenska fån , dom har ingen koll på vad som gäller
Svenska fans skriver i dagarna bl,a detta om Forsberg:
"Flyers ligger för närvarande drygt 2 miljoner dollar under lönetaket och Foppa sägs vara intresserad av ett tvåårskontrakt värt 3 miljoner dollar per säsong. För Flyers del skulle det inte innebära några större problem om man erbjuder Foppa ett kontrakt liknande det som Teemu Selänne fick av Anaheim Ducks. Selänne skrev under ett tvåårskontrakt värt 1,5 miljoner dollar per säsong, men som också innehöll flera bonusklausuler som utan några större problem kan uppnås – och en spelares bonus räknas inte mot lönetaket."
Är det jag eller dem som är ute och cyklar? Spelares bonusar räknas visst till lönetaket. Inte tvärtom? Selänne skrev inte på för två år, utan endast för resten av denna säsong?
65selander: Måste säga att reprisen imorse var mycket lättare att hänga med i än sändningen i natt, då det kändes som att C+ Sports fina gröna skyltar låg ute i sändning under en längre tid än vad man faktiskt fick se något från SuperSkills.
Salle: Man skulle ha fått låna Frantes lillebror för att träna prickskytte med våra backar. 8 måltavlor på 9 skott var imponerande, och om jag minns rätt bara den fjärde spelaren någonsin som skjutit 4 av 4
Ballaste under Youngstars var ju Manny Legacy som var upp-mickad och pratade med kommentatorerna under den 6min-period han stod i mål. Det skulle man ha fler gånger. Fast det skulle nog behövas en "beeeep"-knapp emellanåt.
Poffa: Ja det var en rejäl smäll. Sen kan man ju inte låta bli att tycka synd om den notoriskt otursförföljde Colaiacovo som lyckades bli skadad i en olycklig krock efter avblåsning. Mer speltid till Strålman kanske som hittills mest lyckats utmärka sig genom att medverka till Phillys andra mål.
Sitter och ser på Maple Leafs - Flyers. Derian Hatcher sänkte just sin lagkamrat i ett försök att tackla Alexander Steen. Steen duckar och Hatcher träffar Lupul hårt i ansiktet och faller sedan över Lupuls huvud.
mattias - 74: Skulle inte vilja ha biljetter längst ner heller, de visade hur de som sitter längst ner har det och med tanke på avståndet till sargen och vinkeln till densamma, så var det enda de såg just sargen och avhuggna spelare. Fast som de sa under sändningen, de var ju åtminstone där... :)
Det verkar som att Colorado kommer att få det jobbigt i den här matchen mot Rangers.
Man har skjutit 16 skott mot Lundqvist i första perioden, men Lundqvist har varit omutlig. I och för sig så måste jag också säga att Rangers BP-spel har fungerat väldigt bra, men Henke har ändå fått göra en hel del fina räddningar.
Och Rangers behöver bara 1 PP-läge för att göra första periodens enda mål.
Ryan Smyth borta denna match med nackbesvär, och saknaden efter Sakic i laget verkar vara stor.
Jag tror inte Avs har försvaret eller målvakterna för att utmana om bucklan, men skadefria vore deras topp nio helt sjuk.
Brunette - Sakic - Smyth
Wolskij - Stastny - Hejduk
Svatos - Forsberg - Hhlinka
(Säger inte att kedjorna skulle se ut exakt så. Vill bara ge ett exempel på deras forwardsbredd)