mattias - 74: Ett sjukt väntat val, men jag tycker även det valet är fel. Marchand är gammal och har inte många år kvar (tror det kommer märkas tydligare nu utan Bergeron). Bättre att ge McAvoy C:et direkt, för det blir ju han som får det sen ändå.
mattias - 74: Jag är helt oenig med det beslutet. Visst att Schenn är och har varit en ledare under en tid i klubben, men han fyller 33 i augusti och är i skaplig utförsbacke i sin karriär och lär knappast vara kvar i klubben när hans kontrakt går ut 27/28.
Robert Thomas hade däremot varit ett bättre val. Det hade varit lite mer framtidsoptimism och långsiktighetstänk om han fått C:et. Han är förstecenter och har dessutom kontrakt till säsongen 30/31.
SuneMangs: Ett stort problem för de kanadensiska klubbarna, utöver skatten, är ju att dom betalar löner i amerikanska dollar (har jag för mig) men får intäkter i kanadensiska dollar.
Glömde skicka med den här tidigare. Mest bara för sakens skull, men ni övriga får gärna börja spela igen också :) Själv ser jag fram emot den här lille jäkeln varje dag när jag vaknar.
Kristoffer Öhrn: Jag tror inte att kylan, storleken på stad och själva klubben är grunderna till problemet att spelare inte vill stanna i Kanada. Tvärtom är kanadensiska fans helt outstanding och borde vara en stor anledning att spela för en kanadensisk klubb. Jag hade älskat att spela i Winnipeg t.ex.
Tror snarare problemet är att du måste skatta betydligt mer på inkomsten, vilket blir ett problem som hockeyspelare när din karriär är relativt kort. Hockeyspelare och NHL-proffs i allmänhet tjänar i sammanhanget nordamerikanska proffsligor (NFL, MLB, NBA, osv) oerhört lite pengar jämfört med stjärnor i övriga ligor, så jag förstår spelarna som Tkachuk som drar till Florida (där skatterna kontra Kanada är sinnessjukt låga) och tjänar betydligt mer av sin 9.5M cap hit än vad han hade gjort för samma lön i Calgary.
Jag tror att om kanadensiska klubbar ska ha en chans att behålla sina stjärnspelare framöver så måste det till någon typ av skattereform för att dels kunna locka och dels kunna behålla stjärnspelare och få slagkraftiga lag nog för att kunna gå för Stanleys pokal.
Tror det skulle vara bra för både NHL och Kanada att ha lite framgångar på isen snart. Det är 20 år sedan Montreal vann cupen som senaste kanadensiska lag nu.
SuneMangs: Ja det det är nog rätt osannolikt att Winnipeg tar sig till slutspelet i år. Men håller med, blir svårare och svårare för mindre städer att attraheta och behålla både spelare och annonsörer (antar det hänger ihop).
SuneMangs: Hahaa! Han hann inte ens börja sitt "riktiga jobb"! Det blev ju så att säga förarbetet som blev hans fall! 🤭😅 Törs vi hoppas på att åldern, 60 år, tar ut sin rätt för Babcock?
Rip Kirby: Och DÄR fick Babcock gå! Snacka om comeback.
Columbus ägare och GM ser väldigt dumma ut nu i efterhand. Tänk om dom hade varit den första NHL-klubben att agera direkt och slippa bad press som det istället blir nu. Men pengarna är väl såklart viktigare i första hand än att agera moraliskt korrekt.
mattias - 74: Ja, det talas ju ofta om att Nylanders nuvarande kontrakt är ett av de mest prisvärda i ligan. Vad gäller Nurse så är det väl snarare tvärtom, ett av de sämsta kontrakten i ligan. Oilers kommer ju aldrig lyckas trejda honom heller utan att ta en stor del av lönen.
mattias - 74: Högst tveksam att Cheveldayoff tar den trejden en för en. Det krävs nog mer än RNH (boostad poängmässigt av McDavid och Draisaitl dessutom) för att få Hellebuyck, med inställningen Cheveldayoff har för den här säsongen.
Dessutom har väl Nugent Hopkins en fullvärdig no movement clause? Dvs han trejdas bara om han går med på att trejdas. Jag har inte lyckats läsa mig till någon no team trade list i alla fall.
För övrigt, kul att diskussionen dragit igång härinne igen. Märks att säsongen lurar runt hörnet. Fortsätt i samma anda, hörrni!
Snackas om att det skall bli en trejd mellan Hellybuck och RNH, han gjorde förvisso 100 + poäng förra säsongen men det känns ändå som en bra trejd för Oilers då målvakterna varit deras stora akilleshäl.
Ja Nurse lön är sjukt hög, med tanke på hur bra Bouchard varit borde han ha den lönen istället
mattias - 74: Tatar är en otroligt bra middle six-spelare under grundserielunken. Men när det vankas slutspel och allvar är det allmänt känt att han försvinner totalt. Mjukglasspsyke kallar vissa det.
Krävs ju en jäkla rockad för att få in Hellebuyck under Oilers lönetak i dagsläget. Nurse cap hit kommer plåga dom under en lång tid framöver är jag rädd.
Rip Kirby: Notera att även Jenner förnekar att det ska ha skett. Så vi får nog utgå från att det som rapporterades i "Spittin' Chicklets" har tagits ur sin kontext tills vidare. Dock står Bissonette på sig och hävdar att "tons of players" har bekräftat att det ska vara sant.
Nåväl. Ge den gode Babcock några månader på posten, en plats i botten av tabellen och sen ska du se att nya kontroverser snart bubblar upp till ytan.
SuneMangs: Buffalo tycker jag ser riktigt spännande ut. Efter åtskilliga års ökenvandring så har dom många unga, spännande spelare. Dom lär nog bara bli bättre de närmaste åren och det skulle förvåna om de inte går till SC kommande säsong.
mattias - 74: Ett väldigt bra val för stunden, även om det säkert fanns bättre spelare lämpade för rollen. Men med osäkerheten som omgärdar Jets just nu så förstår jag även varför man valde Lowry.
Det är en märklig säsong Winnipeg har framför sig. GM Cheveldayoff säger att man ska gå för att vinna. Samtidigt har man trejdat iväg Dubois, Hellebuyck vill bort, Scheifele ryktas också vara aktuell för en trejd den här säsongen. Det i sin tur kan ju skapa en snöbollseffekt som gör att fler spelare söker sig bort.
Jag tänker på en sån som Kyle Connor, som varit utmärkt hela tiden i Winnipeg. Hans kontrakt går ut 25/26, men skulle flera nyckelspelare lämna den här säsongen eller efter säsongen så kan han säkert också börja skruva på sig och vilja lämna. Connor är ju från Detroit och Stevie Y börjar ju få ihop bygget där någorlunda nu, så det kan bli bra tajming för Connor att söka sig hemåt om Winnipeg inte går bra den här säsongen.
Nikolaj Ehlers, en annan stjärna i Winnipeg med kontrakt till 24/25, börjar komma upp i en ålder där han snart måste börja försöka på en Stanley Cup. Kan tänka mig att om Winnipeg går dåligt i år så är det nog många contenders som är sugen på Ehlers med sin relativt låga cap hit på 6M.
Både Connor och Ehlers har NTC i sina kontrakt, dock en fördelaktig för Winnipeg och inte för spelarna. Dom kan välja tio klubbar att inte trejdas till, that's it.
Nino Niederreiter är en annan spelare som sitter på ett prisvärt, utgående kontrakt och kan vara ett värdefullt tillskott till mitten 6 hos en contender.
En mycket viktig säsong för Jets det här, minst sagt. Dels för sin egen framtid, men det skulle vara bra om dom lyckades för att skapa ett signalvärde att man kan vara framgångsrika i en liten stad som Winnipeg också och i förlängningen behålla spelare istället för att tvingas trejda bort dom.
Själv tror jag Jets kommer gå riktigt dåligt och missa slutspel i år.
Jugge: Lite så jag tror att EP40 tänker också. Vad ska han göra i Vancouver, en av de mest misshandlade organisationerna i NHL (av sin ägare vill säga), är bättre att han försöker nästla sig in hos någon klubb som har chans på cupen istället för att kasta bort sin karriär på den kanadensiska västkusten.
Boston har ju ett otroligt stort hål på centerplatsen men dessvärre en av de sämsta prospectpoolerna i NHL, så vad ska Boston kunna erbjuda som är av intresse?
Annars finns väl klubbar som är på väg upp, med mycket talanger att erbjuda något av intresse kanske? T.ex Anaheim, Columbus, Buffalo, Chicago m.fl. Nu dröjer det nog något år innan dessa är regelbundna slutspelslag (Buffalo ser starka ut dock), men tillgångarna för att kunna lösa en trejd med Vancouver finns ju definitivt.
SuneMangs: Grattis, jäklar vad imponerande med bara finnar i docun! Gällande EP40, det vore ju hål i huvudet av Vancouver att inte göra allt i deras makt för att behålla honom. Det är ju deras franchise player.
Å andra sidan vore det ju inte fel för EP40 själv att komma till en bättre klubb, det lär nog dröja flera år innnan Canucks kan utmana.
Efter snart en månads dagliga försök att få finnar i alla rutor lyckades jag äntligen. Satan så svårt detta har varit!
Ny utmaning får dröja, nu vill jag bara njuta av att få lösa vanliga puckdokus några veckor.
Det senaste från NHL: - Jake Sanderson i Ottawa har fått nytt kontrakt (8 x 8.05M) som troligtvis kommer ligga till grund för en sån som Rasmus Dahlin, som ska skriva nytt kontrakt nästa säsong. Går nog att komma upp i 10M för honom, med tanke på Sandersons lön.
- Vancouver utsåg idag Quinn Hughes till sin nye kapten, den femtonde i ordningen. Det här ger mig vibbar av att EP40 (som sitter på ett utgående kontrakt) mycket väl kan vara på väg bort nästa sommar.
Asttrrom: Själv har jag försökt få ihop finnar i alla nio rutor i snart en månads tid. Det har visat sig vara helt omöjligt och stjärnorna måste stå helt rätt.
Har lyckats få åtta finnar tre, fyra gånger men nio är svårt. Har tack vare den utmaningen missat många roliga dokus, vilket är tråkigt, men skam den som ger sig.
Jugge: Toronto är väl NHL:s mest bevakade och ifrågasatta lag. Jag tror inte det är Keefe det är fel på, utan mer att det låser sig på isen när förväntningarna och bevakningen av laget intensifieras under slutspelet.
Hade jag varit GM hade jag trejdat en av kärnspelarna för att väcka liv i laget.
Tror det kommer visa sig i framtiden, i ett annat lag, att Keefe är en utmärkt coach.
SuneMangs: Ja, Canucks har ju gått stadigt nerför sedan Sedinarnas dagar. Dom har haft många dåliga kontrakt de sista åren med dålig ”Bang för the buck”. Loui Eriksson och OEL är bara några exempel.
Förhoppningsvis kan Allvin vända på skutan men det lär dröja flera år innan dom lär vara en ”contender”.
Kan Elias Pettersson tvinga igenom en flytt nästa sommar måntro? Canucks känns inte som någon vidare organisation att stanna kvar i, om ni frågar mig.
Capsituationen är kaos, ägaren är alltid orimlig och ovillig att bygga nytt och coacher sparkas stup i kvarten. Skulle unna honom en flytt till något lag som är mer harmoniskt (Boston, please).
Mest troligt är väl dock att han resignar på något norr om 10 miljoner över tre, fyra år. Något liknande som Matthews fast med lite mindre i lön.
Ja han är rejält vidrig, finns en del fina klipp när han får igen för sina fula tilltag av b.la Landeskog och Subban ;)