NHL

Nationellt · 15676 inlägg · 804 ämnen

« · 409611 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Pens
Calle_Carreau: Det är dåligt med Boule-intresse från min sida =)

Kedjan med Recchi, Lemieux och Malone har det surrats en hel del om och den kan ju blir riktigt fin. Fast jag ser hellre Kovalev där istället för Malone :)

Jag håller med dig om ungtupparna. Det har surrats i många år om talangen i Pittsburgh men det var först ifjol de visade att de kan hålla bra NHL-klass. Tänker då framförallt på Kraft, Malone, Koltsov, Orpik, Caron och Fleury. Chiodo var ju dessutom bra då han stod. Jaja, målvakter är bra att ha många av =)

Den hypade backen Whitney kan kanske göra NHL-debut redan nästa år med. Återstår att se. Enligt vissa var han Wilkes Barre Scrantons (AHL) bästa back då de ifjol ganska sensationellt gick ända till final.

Nån Morozov blir det dock inte eftersom han nästa säsong spelar i Ryssland även om det inte blir lockout. Lika bra det, han är bara stundtals värd sina 1.8 miljoner. Å andra sidan har han en uppåtgåeende trend och har ju bevisat att han i rätt sällskap kan producera bra.

Jag tror Pittsburgh kan ha en liten slutspelschans om de signar en riktigt bra Free Agent till. Snacket på nätet säger att de hade 3 mille till att spendera och det plus Morozovs lön blir ju 4.8. Den årslönen får man en finfin spelare för. Recchi t,ex skrev på för 3 miljoner per år.

Sv: Pens
Deas: Jag ser att du är från Skövde. Du har händelsevis inte prövat på boule? Skövde har en av Sveriges största klubbar i Club Boule BonBon. Jag måste säga att jag tror på Pens nästa säsong, speciellt med så många unga, hungriga spelare. Får Lemieux vara frisk och lira tillsammans med Recchi och Malone som tänkt kan det bli riktigt bra, och en andrakedja med Surovy, Kraft och Morozov är inte dålig den heller. Sedan tror jag också mycket på Fleury med Caron som back-up. Kolla länken för info om BonBon :-)

Sv: "Best shape of his life"
Ännu en länk om en Lemieux (finns även på espn's förstasida nu). Jag kanske är tjatig men den här låter ju också optimistisk =)

Sv: Wennerholm om Pronger.
Deas:

Det va onekligen kasst, och inte minst fel.

Sv: Wennerholm om Pronger.
De nämner heller inte att Ovechkin är den mest hypade spelaren sen Kovalchuck. Nej nej, de skriver istället att hans målskörd hitills i Dynamo Moskva inte imponerar :P

Visst, de säger att han är ett framtidsnamn, men kan de inte säga att han gick som 1a i draften istället för att ta upp hans mammas basket-karriär?

Wennerholm om Pronger.
Läste precis i Aftonbladets World Cup bilaga att Pronger aldrig hann bli någon superstjärna och aldrig kommer bli det heller. Då det gäller NHL blir jag verkligen otroligt irriterad på Aftonbladet ibland.

Sv: Pens
Calle_Carreau: Spelar de som under de 20 sista matcherna förra säsongen så blir de ett topplag :) Den chansen är väl inte jättestor men det finns faktiskt anledning till optimism. Det kommer nog inte gå så dåligt som många tror. Jag kommer skriva mera om Pittsburgh då truppen väl är spikad.

Sv: Free agents
JanT:
Blir det lockout så tror jag dom tvingas komma överns före nyår för längre uppehåll tror jag inte nån av parterna är beredda ta av rädsla för tappa till andra sporter .. basebollen lider ju tydligen fortfarande från det som dom hade har jag hört

Sv: Free agents
WarhawK: Ser ut att vara "business as usual" på andra sidan pölen. Börjar till och med bli ont om gamla MoDoiter. Vem skall nu vinna SM-Guld åt Ö-vikarna? Firma Öberg & Öberg? Green & Gästrin? Jag är mycket skeptisk till att det blir en lockout. Skulle så vara fallet kan man vänta sig något i stil med förra gången, då proffsen kunde vara med ca. 15 omgångar i elitserien.

Free agents
Det hänt en hel del på free agents marknaden trots det är ovisst om det blir spel

kolla länken för se vilka free agents som bytt klubb och vilka som förlängt kontrakten

Sv: Pens
Calle_Carreau:
Trots dom skaffat Mark Recchi så tror jag dom kommer få en ny tuff säsong

Pens
Nå vad tror ni om Pittsburghs chanser kommande säsong (förutsatt att det blir nå'n)?

Sv: Lock out?
GulSvartaMalin:
Dom diskuterar det är allt , ingen som vet hur det blir just nu

Lock out?
Förlåt om jag frågar men har man kommit fram till något angående lock outen? blir det någon? jag har säkert missat det men om nån vet så kan ni ju berätta :)

Sv: The Hockey News' världsranking.
Deas: Vänd på listan så får du hur många matcher de lirar.

Jag skulle endå satsa mina pengar på att värva Broddan any day. man bygger sin franchise bakifrån.

Fisken är kung men han är alldeles för skadebenägen för att satsa 10-11mille per på,

Sv: The Hockey News' världsranking.
Örnsköldsvik är bäst :-)

The Hockey News' världsranking.
Då var det dags igen, årets världsranking från the Hockey News.

Har tyvärr ingen länk men top 50 postades på ett forum av en som har tidningen. Jag klistrar in top 30 här.

1.) Peter Forsberg
2.) Jarome Iginla
3.) Markus Naslund
4.) Chris Pronger
5.) Dany Heatley
6.) Joe Thornton
7.) Martin Brodeur
8.) Ilya Kovalchuk
9.) Martin St.Louis
10.) Joe Sakic
11.) Mario Lemieux
12.) Nicklas Lidstrom
13.) Scott Niedermayer
14.) Marian Hossa
15.) Mats Sundin
16.) Daniel Alfredsson
17.) Rob Blake
18.) Sergei Fedorov
19.) Nikolai Khabibulin
20.) Jaromir Jagr
21.) Zdeno Chara
22.) Todd Bertuzzi
23.) Mike Modano
24.) Milan Hejduk
25.) Brad Richards
26.) Patrick Elias
27.) Vinny Lecavailer
28.) Martin Havlat
29.) Bill Guerin
30.) Sergei Gonchar

Sv: "Best shape of his life"
Here we go again. Det här låter faktiskt riktigt positivt. Han borde kunna göra bra ifrån sig i World Cup iaf. Se länktips.

Sv: "Best shape of his life"
Om Gretzky säger det måste det ju vara sant ;)
Se länktips.

Sv: Nylander till....NY Rangers
Dragan 2k: Vem vet, 3 år är en lång period. 3 miljoner per år dessutom. Samma lön som t,ex Recchi och 400k mer än vad Nylander tjänade ifjol.

Nylander är ganska stor där borta. Han har nästan 1 poäng per match i snitt och har alltid en bra +/- statistik även om han spelar med dåliga lag. Han kanske tar ett större defensivt ansvar i nhl? Medans han i tre kronor blommar ut till en lirare som ändock är rätt lat ibland?

Nylander till....NY Rangers
Ser man på. Nyllet till NY Rangers...och i tre år. Då var väl hans dröm om en Stanley Cup ring över....

Sv: Brett Hull klar för Phoenix
Pittsburgh nämndes flera gånger bland ryktena som kretsade kring Hull. Han hade säkert gjort många mål med Recchi och Lemieux som sällskap. Speciellt då i powerplay. Ändock sörjer jag inte över att han gick till Phoenix. En så gammal forward är inte det bästa för Pittsburgh.

Däremot hoppas jag verkligen de vinner dragkampen om Kovalev. I Pittsburgh var han stundtals en av ligans allra, allra bästa forwards.

Brett Hull klar för Phoenix
Efter tre säsonger i Detroit så flyttar nu Brett Hull till Phoenix Coyotes. Han får 4,5 miljon US Dollars för två år. Dessutom kan han få närmare 500 000 US Dollars i bonus, en bonus som baseras på antalet mål han gör.

Sv: "Best shape of his life"
Poffa: Jag håller med. Hoppas bara att han får vara halvfräsh och göra nån stormatch i World Cup.

Sv: "Best shape of his life"
PS. Se länktips på posten nedan.

Sv: "Best shape of his life"
Deas:

Det är nästan lite tråkigt att man skall behöva minnas honom som en trasig spelare som inte kunde visa sitt rätta jag.

Om han inte får vara hel under den eventuella säsong som kommer så önskar jag att han lägger skridskorna på hyllan och njuter livets glada dagar. Han har inget mer att bevisa och många vill minnas honom som den stora spelare han verkligen är.

"Best shape of his life"
Som vanligt så här års är Lemieux i "sin bästa form någonsin". Det är tredje sommaren irad sådana raporter har kommit och jag tänker inte vara optimistisk förns vi alla får se hur det verkligen är i World Cup.

Visserligen finns det källor som säger att han aldrig tränat så hårt och att den typen av träningen han sysslar med inte går att genomföra om man inte har fräsh rygg eller fräsha höfter.

Det kanske går att vara lite optimistisk den här gången? Han har ju trots allt opererat båda höfterna nu och faktiskt inte haft några allvarliga ryggproblem sen comebacken :)

Personligen hoppas jag att han får visa sitt rätta jag i World Cup. Det var frustrerande att se hur han i OS åkte på ett ben men ändå var hyfsad (han borde inte ens ha spelat i det skick han var, gjorde en NHL match efter OS sen opererade han sin vid det laget väldigt trasiga höft).

Sv: Omröstning
Deas:
Jag röstar oxå nej .. men inte pga de fransfers som skett utan av jag tror ligan är för rädd tappa anhängare om det blir lockout och därför tvingas komma överens ..

Sv: Johan Holmqvist
Frasse:

Det blir nog inte enklare att få mer istid i Avs. Aebischer imponerade i Stanley Cup i våras.

Omröstning
Jag röstar nej. Visst har allt pekat på en lockout men under de senaste dagarna har det vänt lite. Vissa skribenter påstår det motsatta och flera free agents har skrivit på nya kontrakt där de också gått med på lönesänkningar. Som om de misstänker att ligans förslag på lönetak/lyxskatt kommer gå igenom till slut.

Johan Holmqvist
Rykten gör gällande att Johan "Honken" Holmqvist är på väg till Colorado.
Johan som så sent som ifjol bytte ifrån NYR organisation till Minnesota, fick inte den istid han hoppades på och är enligt egen utsago sugen på att prova på något nytt.

Free Agents
Sillys Season har hitills varit relativt lugn men det är ändå några som skrivit på för sin gamla eller någon ny klubb. Kan detta ses som ett tecken om hopp för NHL-spel nästa säsong? Vissa påstår det.
Ändock är det många som avvaktar och i nuläget står fortfarande många stora spelare utan kontrakt.

Personligen är jag väldigt nöjd med att återigen se Mark Recchi i Pittsburgh. Förra säsongen gjorde han både mest mål och assists i Flyers och är dessutom en bra förebild för Pittsburghs många unga spelare.

Sv: Grattis Tampa!!
Poffa: ähh skit också! Ja ja det är bara att säga grattis... :/

Sv: Grattis Tampa!!
Dragan 2k:

Hade inte Andreychuck varit lagkapten hade du fått se samma gest nu. En antydan till samma gest fick man faktiskt se i natt. Efter att Andreychuck hade lyft bucklan första gången och var på väg att lämna över den till Brad Richards så pekade hela laget och ville att Andreychuck skulle åka ett ärevarv med den först.

Sv: Grattis Tampa!!
Poffa: Håller med. Tusan vad glad man var när Tampa vann. Underbart att Dave fick lyfta bucklan efter så många års slit. Förresten på tal om 77:ans vinst av STanley Cup häromåret är nog Joe Sakics gest mot honom kanske en av mina egna favoriter i alla sammanhang. Just när han istället för att lyfta bucklan i egenskap av kapten så lämnade han direkt över bucklan till Ray som höjer den till skyarna. STORT!

Sv: Grattis Tampa!!
Åke the myth: Jo vars men vem orkar bry sig när det finns ishallar. Hade det spelats på en månskensrink så hade det kanske känts aningen konstigt?! Huvudsaken att Modin och Andreychuk vann...

Sv: Grattis Tampa!!
Bert Callaway: Visst är det fint att Modin fick vinna!
Men, liite konstigt känns det med hockeylag, några km från Västindien med Kuba som närmsta land.

Ungefär som om Tunisien blir världsmästare i curling.

Sv: Grattis Tampa!!
Poffa:Det är svårt att lära en gammal gubbe att gå och lägga sig i tid. (Gammalt veteranhockeyordspråk). Omanliga gubbar med för mycket hårväxt på kroppen kommer aldrig att orka med en hel NHL-säsong. Försäsongen gick väl skapligt - följde en och annan match ända in i kakelväggen. Slutspelet däremot har alltid slutat i kaos och förtret i hörnsoffan.

Men i alla fall så var det underbara scener som jag nu har fått bekräftade i efterhandssändingen. Kl 18.00 går matchen återigen på C+ Sport. Nästan så att det kröp fram en liten tår i ögonvrån när nu äntligen Andreychuk efter 22 års slit och släp och runt 1700 NHL-matcher fick höja pokalen i skyn.

Modin hör nu till skaran av de stora hockeysvenskpojkarna...

Sv: Grattis Tampa!!
Bert Callaway:

När skall du lära dig att det endast är manliga män som orkar sitta uppe på nätterna? Ett tips i all välmening till nästa NHL-säsong:

Sov ett par timmar innan matchen börjar, sätt klockan på alarm, stig upp och ta dig en kopp java. Sitt sedan upp under matchen istället för att ligga i soffan. Med dessa enkla tips så kommer även du orka sitta uppe och se på de härliga drabbningarna. :)

Sv: Grattis Tampa!!
Poffa: Jag instämmer till fullo. Som vanligt så somnade jag redan efter 5 minuter av den första perioden trots litervis med kaffe och en hel skog med solstickan. Jag får väl kika på reprisen som går nu istället. I alla fall så ska jag ut till Njurunda och hylla våran hjälte när han kommer hem. Det ska också bli skoj att få kika/pilla på Stanley Cup-pokalen...

Grattis Modin och Tampa....

Grattis Tampa!!
Tamba Bay står då efter 105 matcher under säsongen (grundserie och slutspel) som vinnare av Stanleys Cup. Man vinner den sjunde och helt avgörande matchen ytterst rättvist och stor matchvinnare blir Ruslan Fedotenko med sina två mål.

Naturligtvis riktar jag ett extra grattis till Fredrik Modin men framför allt så är det med glädje som man får gratulera Andreychuck till sin första Stanley Cup-ring. Efter 22 år och nästan 1600 seriematcher så får han äntligen lyfta bucklan. I mina ögon nästan lika stort som när nummer 77 fick sin efterlängtade ring.

Sv: Dags för avgörande?
Vargtimmen nu och avgörandet närmar sig på allvar!! Blir inressant att se (eller höra i mitt fall) om nerverna är på rätt plats hos spelarna nu när det ska avgöras. Skulle tro att pressen nog är lika stor hos båda lagen, eftersom båda ju är lika nära (eller långt ifrån..) segern. Möjligtvis kan Calgary ställa upp med en mer defensiv taktik som bortalag och på så vis slippa lite tryck..?
Intressant också att se hur pass mycket lagens "stjärnor" lyckas. De senste matcherna har väl lagens lite mer anonyma spelare spelat de avgörande rollerna. Får se hur väl Jerome Iginla å ena sidan och Martin St Louis å den andra får till det...

Mitt tips (och förhoppning) är att hemmlaget tar hem det.. GO TAMPA!!!

Sv: Dags för avgörande?
DIF: jag hoppas att Tampa vinner.. Håller stenhårt på Fredrik Modin!! och dom har seriens bästa poängplockare i Martin St Louis....

En kanon målvakt i Khabibulin!! Stanley Cup Till Tampa Bay!!

Sv: Dags för avgörande?
Kul att Tampa kämpade hem den här segern. Helt plötsligt har nu Tampa den större chansen att avgöra sedan Calgary fått ett drömläge att avgöra på hemaplan. Nu när den avgörande matchen på måndag kommer så tror jag att Tampa kommer att dra det längsta strået tack vare hemaplans fördel, men glöm inte bort att Calgary har ju varit bland de bättre lagen i slutspelet på att vinna på bortaplan. Tror att det blir en jämn där ingen vill släppa till något bakot. Själv hejar jag på Tampa och jag tror att de kommer kämpa hem denna Stanley Cup pokal. Åter igen så tror jag att Martin St Louis och Fredrik Modin kommer att stå i centrum i Tampa och jag tror även att Calgarys Jarome Iginla kommer att kliva fram och visa vilka kvaliteér han har.

Sv: Dags för avgörande?
Salle: det blir en j*vligt spännande och avgörande match mellan tampa och calgary på tisdag.

Calgary vinner med 4-2!

Sv: Dags för match #5
kärran:

Du har alltså uterinksmatchen inspelad? Skulle du kunna tänka dig att göra en kopia på den som jag får köpa? Vad skulle det kosta isf?

Sv: Dags för match #5
härligt att Tampa Bay vann inatt.. nu vinner dom sjunde matchen å vinner final-serien....

Sv: Dags för match #5
65Selander:
Jag började med att titta på classicmatchen från uterinken där Niklas Sundström spelade med. Spelade in en del för att spara för framtida nostalgititt. Somnade i soffan innan 6:e finalmatchen började. Som tur är så kan man titta på reprisen i dag.
Roligt att Martin St.Louis fick göra det avgörande målet, en liten lirare som kämpat sig tillbaka efter skadeproblem. Han har nr 26 och kan ibland påminna med sin spelstil om våran "Bysse", kanske lite tyngre och snabbare:-).

Har nu övergått till att hålla på Tampa, med Modin. Skulle vara kul om han fick ta hem bucklan. Hoppas att Modin är med i Ramsele den 12/8.

Tror att det mönster som varit i matcherna med varannan seger någon gång bryts och det sker nu i 7:e matchen. Den stora besvikelsen efter förlusten för kanadensarna när man var så otroligt nära att vinna, gör att det nästan måste vara omöjligt för dem att komma igen. De kanske gör en repris av MODO-99 kolapsen.

Sv: Dags för avgörande?
Äntligen...

Det säger både jag och Martin St.Louis som varit lika trött och seg som jag under matchen. Bara 33sek in i 5:e perioden får väldigt omarkerad ta han påpassligt vara på en av få returer från Kiprusoff och sätter den högt mellan armen och kroppen på Kiprusoff.

Nu 5 timmars härlig sömn innan nästa evenemang. God Natt...

Sv: Dags för avgörande?
Kamperna, finalmatchen förstås och min mot tröttheten, fortsätter i en 5:e period.

« · 409611 · »