mattias - 74: Ja sen att ES inte passade han är ju ganska solklart .. han var grymt i säsongen före Lockouten och han är grym nu med , då kan det ju bara förklaras med han inte trivdes på större och is och möjligtvis tog lite för lätt på den uppgiften
Friman SR: ehm, om de gör färre mål är det knappast pga den regeln. Den regeln gör ju PP mkt farliga iom. att det är jobbigare att stöta på backarna och att boxen då blir utdragen. Backarna kanske spelar mer av denna anledning iof? Fast nja, de har ju mer tid att skjuta. De matcher jag sett tycker jag det varit mycket avslut från backar i PP.
Jag såg lite på Rangers - Toronto och jag frapperades av en sak..... Nu när anfallszonerna har ökat och mittzonen krympt och backarna fortfarande håller blålinjen.... - Gör då backarna färre mål eftersom det är längre att skjuta innan de kan få höra nätet razzla.....? - Eller har dom blivit våghalsigare så att dom kliver fram mera och därmed så kan dom åka på en i näsan när motståndarna kontrar istället?
Finns det gjord statistik på detta från statistikens högborg NHL kanske?
Ja sen att ES inte passade han är ju ganska solklart .. han var grymt i säsongen före Lockouten och han är grym nu med , då kan det ju bara förklaras med han inte trivdes på större och is och möjligtvis tog lite för lätt på den uppgiften