NHL

Nationellt · 16194 inlägg · 804 ämnen

Inlägg: 1043621

Sv: Stanley Cup 08
Deas: Hård och hård... Nja..;)

Jag vet inte hur Zäta resonerar men han är i alla fall väldigt nöjd med det kontrakt han har haft och han har inte behövt leta i frysen eller käka nudlar i slutet av månaden direkt. Har han inte ett år kvar för övrigt? Jag har fått för mig det.

Men han kan säkert bli grymt bra betald vid nästa kontrakt, det är väl så det ska gå till också egentligen. Vinn Stanley Cup och Conn Smythe innan du kommer och ber om topplön. ;)

Pittsburgh tappar säkert några eller något namn i takt med att lönerna i laget ska öka men de kommer nog tillbaka och kommer garanterat vara ett topplag ett tag framöver, jag ser inget som skulle tyda på annat idagsläget. Jag tror ganska hårt på båda finallagen framöver faktiskt.

Sv: Allmän tråd för NHL
Rip Kirby: Ny målis på gång till Carolina enligt Bjurman. En stjärnmålis dessutom

"...ryktas att Carolina Hurricanes jagar Winnipegs stjärnmålvakt Connor Hellebuyck"

www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/a/L4Wq1q/snor-mats-sundin-forstavalet-i-draften-i-natt-las-per-bjurmans-kronika
Sidan sköts av: Paddan SuneMangs