saxat från ab: Tingsryd tvingas ned till division 1 TINGSRYD. Ishockeyklubben Tingsryds AIF tvångsnedflyttas från allsvenskan södra till division 1. Detta efter att klubben inte godkänts av den allsvenska nämnden. Tidigare i år avslöjades att klubben betalat ut svarta löner till spelare för miljonbelopp. Skattebrottet ska ha pågått i flera års tid och utredning pågår. Övriga 23 föreningar har fått klartecken för spel i allsvenskan nästa säsong, 17 av dessa har dock fått dispens från kravet på eget positivt kapital.
"Övriga 23 föreningar har fått klartecken för spel i allsvenskan nästa säsong, 17 av dessa har dock fått dispens från kravet på eget positivt kapital."
Är det nån som vet vilka 6 klubbar som är OK och vilka som spelar på dispens.
För att börja svara på min egen fråga så finns idag en artikel i Mora Tidning som avslöjar att Mora är ett av dom 6 lag som blivit godkända.
I en intervju med Moras klubbdirektör Jan Simons avslöjas bland annat följande: "Vi fick klartecken fullt ut", "Jag har fått mycket "stryk" genom åren, för att vi inte satsar stort och så där, men jag har hela tiden sett till klubbens bästa", "Sex av dom senaste sju åren har vi gått plus".
Skönt att höra eftersom man varit orolig efter den sk "Randy Edmons-affären" som höll på att stjälpa klubben för några år sedan.
Frågan kvarstår dock. Av dom andra 22 lagen vilka 5 är det som fått full licens och vilka 17 lag har ekonomiska besvär?
Jag ställer mig frågande till hur AIK kan bli klassat som en förening i balans? Ett bortfall på 10 miljoner kronor i.o.m degraderingen och avsaknaden av publikintäkter redan föregående säsong, då i ES! En förening som blöder som en stucken gris... Kan inte tänka mig att aktiebolaget AIK har speciellt hög kreditvärdering. Klarar man sig på Harkimos pengar?
nyz: Det är väl så att om man pumpar in 17 milj (eller vad det var) så har man råd att tappa 10 och fortfarande ligga på plus. Men ett år till i samma tempo så är det nog kört.
nyz: Anledningen tror jag beror på att AIK är en av få kvarvarande klubbar med sektionsindelning och hela föreningen AIK med alla dess sektioner ligger totalt sett plus, troligen det som räddar hockeyn. Men på sikt kanske hockeyn bör sparkas ut om inte fotbollen skall drabbas av hockeyns dåliga ekonomi.
Tex Hammarby och Djurgården har inte längre sektioner utan alliansföreningar och där räknas varje sport separat.