Övrig hockey

Nationellt · 10028 inlägg · 1132 ämnen

Inlägg: 171047

Sv: "Domarjä..."
Arthur Dent: Håller med fullständigt, kraven skall ställas utifrån utbildningen/ersättningen. Och då är det så att hockeyspelarna sprang ifrån domarna redan på 70-talet. Det var då de höll jämna steg?

4-5 heltidsanställda domare via SIF vore att föredra inom det närmsta. Dessa borde i så fall också vara rekryterande och hålla i en stor del av utbildningen. Detta är inget man sysslar med på fritiden.

Vid säsongsupptakten 2000 gjorde jag en resa genom Europa och träffade bl a Tomas Forslund (då Kölner EC) och Morgan Samuelsson (då Thurgau). Det mesta vad dom nöjda med men domarnivån i Sverige ansåg de ändå överträffa det mesta. Så även om vi inte är särskilt bra så håller domarna ändå hygglig nivå, det kunde varit värre.

Sedan är det väl så att det alltid kommer att vara lite annorlunda på grund av att vissa regler ligger inom "bedömningsnivåer". Att man ändrar från år till år gör det heller inte lättare för domarna. Tror att det var länge sedan de hade fjolårets säsong att "bättra på". Det är alltid något nytt det skall fokuseras på och då blir det som det blir.