1150x200-s5b1ZRNY.jpeg

Rögle BK

SHL · 27183 inlägg · 5186 ämnen

« · 371193 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Inga nyförvärv
Hofnar: Visst ska inte J20 laget får lida för att A-laget tar in juniorer. Men ihelgen saknade Rögle Alexander Begström och Jonathan Moen + att man inte hade några A-lagsspelare med sig. Endå såg det rätt bra ut. Så att skicka upp ett par spelare går utan några större problem.

Men ja förstor dig, att ramla ur J20 SuperElit skulle inte vara bra för framtida satsningar.

Sv: Inga nyförvärv
Hofnar: Jag siktade nog inte på någon helhets lösning med juniorerna, utan bara att inskola dem så att vi slipper slänga ut alltför mkt pengar inför nästa säsong på nyförvärv. Det är bättre att vi kan ta någon från våra egna led då det inte bara är billigare utan även gör våra ungdomslag attraktivare ute i landet om ungdomar kan se att man kan gå hela vägen i Rögle. Sen är det ju självklart alltid en sporre för övriga juniorer då man ser att man kan få chansen i A-laget.

I den situation o den serie laget befinner sig i just nu så tror jag att det är perfekt att börja inskola 1 eller två juniorer och vad passar inte bättre än två backar. Framförallt eftersom var har två stora talanger i Sjögren och Moen.

Sv: Inga nyförvärv
Juniorer hit och juniorer dit. Som om det inte räckte med den Junior vi har här på SportSnack!
Många här sitter inne med patentsvaret: In med juniorer, så löser det sig nog. Gör det inte det så skyller vi på något annat.
Vad många verkar glömma, är att vi har ett J20-lag som inte går att tömma på spelare. Om vi skulle åka ur Superelitserien (ett sånt jävla namn!) kommer vi att få betala priset för det längre fram i form av sämre matchade spelare. Rögle behöver juniorlag i de högsta serierna mer än de högsta serierna behöver Rögles juniorlag.
Vidare är det milsvid skillnad på att vara stabil i juniorlaget och på beställning vara det i den sunkiga fortsättningsserien.

Näe, Rögletruppen hålls nu ihop av ett väldigt tunt snöre. Vi får hoppas att det inte brister under någon av de återstående matcherna.

Sv: Inga nyförvärv
Pommer: ja men säsongen e inte slut ännu mycket kan hända
vi blev bort skämda i fjor ja minns att det jublades
när valltin skrev på men nu jublast det inte

Sv: Inga nyförvärv
nollan: vi får hoppas att det blir bättre med ett traditionellt system allt eftersom, själv struntar jag i om man spelare ofin hockey. Segrar är viktigast nu för att rädda säsongen.

Sv: Inga nyförvärv
Pommer: ok håller med dig men det har dom gammla oxå gjort
tex herman o lite pelle det e nytt o ny tränare

Sv: Inga nyförvärv
nollan: lagmässigt har det sett bedrövligt ut i långa stunder, ibland har jag tyckt att många inte visade speciellt mycket hjärta, man kunde ju gett en o annan junior chansen redan i höstas.

Sv: Inga nyförvärv
Pommer: ja bara undrar har nyförvarven varigt så dåliga att man kastar in juniorer

Sv: Inga nyförvärv
Mygel: Jag förstår heller inte Waltins tankar där. Det är ju bara att slänga in juniorer, får dom spela ett par matcher så tror jag säkert att dom blir bättre o bättre för dom har en sak från början som inte alla nyförvärv har, hjärta. Dom brinner för att spela för a-laget och därför tror jag det blir lättare att utvecklas på det viset, hjärta är a och o i hockey.
Joinzzon: Ja, det är betydligt bättre att spela in dom i lugn och ro nu än i ett eventuellt play off, man måste alltid räkna med skador och eftersom försvaret känns så tunt så är det nog bäst att slänga in dom redan nu.

Sv: Inga nyförvärv
nollan: Det är förvisso sant. men jag tycker nog att Karma under åren har vuxit fram rätt bra och borde ha så pass mycket rutin och erfarenhet att han skulle kunna ta på sig att lära upp en av de yngre talangerna nu.

Sv: Inga nyförvärv
Mygel: har rögle så bra back som kan lära ut det som
eloranta gjorde med kenny ja tvivlar

Sv: Inga nyförvärv
Joinzzon: Förstår inte heller riktigt Waltins resonemang kring att inte spela in en eller två unga backar redan nu. Att omskola Hammerstad visade sig ju i matchen mot Växjö, vara något av en miss. Varför inte slänga in Sjögren bredvid Karma och Moen bredvid Blancken? Kenny och D. Johansson var inte så gamla då de började skolas in bredvid våra stora Kari hjältar; Soura o Eloranta. Om de spelar bredvid en rutinerad spelare så kommer deras misstag inte att bli så fruktansvärt kostsamma föreställer jag mig. Sen kan Bya och Josef bli sista (något offensiva kanske) backparet. Mardin får tyvärr sitta på bänken. Har svårt att se att Rögle skulle satsa på honom nästa säsong, tyvärr.

Vi kanske ska återuppta en gammal ramsa på onsdag? "Mer juniorer på isen!!!!!"

Sv: VULKANEN jublar Gunilla ska med!!
Belix: härligt .. Minst 100 blir vi och om vi vinner dom här matcherna som åtestår ska det väll bli mellan 200-250

Sv: Inga nyförvärv
Waltin vill ju att vi ska spela lite tuffare ett namn som jag hittade i Ab är Randy Holt, visserligen gammal nu men spela tufft det kunde han 67 minuters utvisning på en period 1979. Då är man grinig så det räcker *s*

Sv: Inga nyförvärv
Har kollat runt lite i norra allsvenskan på spelare som borde kunna vara intressanta för Rögle till nästa säsong. Då fastnade jag för följande spelare:
Magnus Berglund, Forward från Piteå, född-77, 13+29p, +11 i +/-, 6 mål i pp, 179cm och 84kg
Daniel Olofsson, Forward från Pieå, född-77, 19+15p, +14, 185cm och 90kg.
Dan Tryborn, Forward från Sundsvall, född-82, 19+8p, +3, 12 mål i pp, 179cm och 83kg.

Sen skulle jag även kunna tänka Kimmo Vesa från MoDo som knappast kommer att få nytt kontrakt nästa år men som ibland var helt omänsklig i Troja. Plus att D. Johansson flyttar hem och då nappar även N. Rahm på Rögles kontraktsförslag.

Hoppas jag får se så många som möjlig av er här Växjö snart!

Sv: VULKANEN jublar Gunilla ska med!!
Gunilla: skulle tro att det är gjort för en 30 personer sen jag kan inte i dag säga när eller hur stora bussar vi har det överlåter jag till bussbolaget att få ihop så det blir så ekonomiskt som det nu går

Sv: VULKANEN jublar Gunilla ska med!!
Belix:

Nu när det är 80 st anmälda börjar vi då på en ny buss?

Sv: VULKANEN jublar Gunilla ska med!!
Belix:

Tack för att du tror att jag är publikdragare, hrm... Allt som gör att det kommer fler till matcherna är positivt :)

Sv: VULKANEN jublar Gunilla ska med!!
FredrikPP:

Det är tack vare alla eldsjälar som jobbar så hårt på detta projektet! Alla fans som ger allt för sitt hjärtas lag d v s RBK! :)

Sv: VULKANEN jublar Gunilla ska med!!
FredrikPP: jo men då kom Otto med en radda så det är kanske att vara optimistisk med så många i dag med. Men kanske nu när det är officiellt att Gunilla ska med *s*

Sv: VULKANEN jublar Gunilla ska med!!
Ska bil kul och se om det anmäls lika många idag som igår! Om jag inte minns fel blev det en 16 stycken anmälda under gårdagen!

Sv: VULKANEN jublar Gunilla ska med!!
Belix:

Jag har 10 st mostrar (om man inte räknar de ingifta) Vilken av dem menar du? ;) Om jag hade vingar som örnen skulle jag flyga till Växjö...

Sv: VULKANEN jublar Gunilla ska med!!
Gunilla:
Många har velat ha reda på om du skulle med eller ej
Att du har en moster som gillar fågelklubben fåv vi dölja.

Sv: VULKANEN jublar Gunilla ska med!!
Addemaan:

Jag är i alla fall imponerad!

Sv: VULKANEN jublar Gunilla ska med!!
Belix:

Jag kanske är ett monster som egentligen gillar MIF bättre, vem vet...*s*

Sv: VULKANEN jublar Gunilla ska med!!
Addemaan: äsch du är ju inte ens i närheten av en Gunilla
men visst det är lite imponerande att du tar den vägen till Växjö

Sv: VULKANEN jublar Gunilla ska med!!
Belix:

Vilka alla har undrat? Får vulkanen ett utbrott redan nu eller? *s*

Sv: VULKANEN jublar Gunilla ska med!!
Belix: Tänker du inte nämna mig då!! :-)
Jag som först ska ta mig från Göteborg till Ängelholm enbart för att få hänga med i bussen ;-)
Ska bli svinskoj ....

Sv: Inga nyförvärv
Mina 5 värvningar hade varit
1. Johan Andersson Troja
2. Erik Lewerström Nybro
3. Fredrik Persson Nybro
4. Gabriel Karlsson Södertälje
5. Nicklas Rahm

VULKANEN jublar Gunilla ska med!!
Kan glädja alla som undrat nu är det klart Gunilla ska med till Växjö!!!

inträde!
biljett priserna inträde till LakerDome".
Inträde
- Ståplats vuxen: 80 kr

- Ståplats 6-16 år: 40 kr

- Sittplats (vuxen): 120 kr

- Sittplats (6-16): 80 kr

Sv: Inga nyförvärv
Pommer:
Då är det hög tid att spela in en back NU. Det känns ju inte allt för tryggt, varken för laget eller spelaren o komma in o spela sin första A-lagsmatch t.ex i Play Off.

Sv: Visst minns vi ALLA derbyn från förr...
aiastellan: Jag ska vara ärlig och säga att jag inte minns den matchen live. Har bara hittat den i min statistik. Men den förtjänar att bli ihågkommen, Halmstad till fjärdeligan;))

Sv: Inga nyförvärv
Mygel: Glöm Rahm! Inget annat än en utopi enligt säkra källor...

Sv: Bakgrund...
Norra_Sittplats: Det kan jag inte se har musfiltert påkopplat

Sv: Bakgrund...
Belix: tyvärr gäller det samma för gnanget :)

Sv: Bakgrund...
Visst är det en försköning som marcus gjort med reklamen där uppe. Trevligt att Rögles klubbemblem blinkar i alla gästböckerna nu så alla användare av Sps får lite kultur till sina ögon *s*

Sv: Inga nyförvärv
Tuborg: Kan stryka Thoresen från Mörrum. Klar gör DIF

Sv: Bakgrund...
havsmussla: Finfint, då snickrar jag ihop ett "multimediaskafferi"...

Sv: Bakgrund...
Patrik: självklart! bara lägg upp! jag kan göra några till när jag har tid...

Sv: Inga nyförvärv
Rögle måste värva RIKTIGA förstärkningar annars kan de istället slussa fram duktiga juniorer.
Tycker att rbk gör helt rätt som inte värvar i detta läget.

Hoppas på 5 bra nyförvärv till nästa säsong!

Mina värvningar hade varit:

1. Näsvall( Vi måste få hit en måltjuv,matchvinnare, poängkung) Alternativ kan va Putte Eriksson.

2. Thoresen i Mörrum. (Har allt!! Men lär vara hett eftertraktad av ES klubbar)

3. Erik Andersson i Troja ( ung lovande som kan bli superbra)

4. Strandberg. ( Behövs i powerplay. Förmodligen utvecklat sitt spel i utlandet)

5. Någon defensivt riktigt bra back. ( Kanske Halvardsson men drömmen hade varit Österby för han är mer komplett )

Sv: Bakgrund...
Samtidigt kan detta vara inspiration till andra designers att göra prylar med AIA-anknytning ;-)

Sv: Bakgrund...
havsmussla: Hej!
Fina prylar du kan fixa :)
Kan vi inte börja lägga upp lite sånt nerladdningsbart "datorgodis" på hemsidan också?
Är det OK om bakgrunden läggs i "AIA-skafferiet"?
MVH Patrik

Sv: Bakgrund...
havsmussla: Den var najs, den ee bakgrund på min dator nu=)=)

Alla till växjö...

Växjö
ta nu och damma av telefonen och ring alla era gamla och trevliga kompisar och få dem att åka med till Växjö..ja menar tänk vad billgare det är att åka bussen en bil eller Taxi.....men men jag ska dit i alla fall och snackar med många som ska med ....ha D (3 PINNAR I MORGON)

Sv: ang: växjö!!
HasseT: ja tjatar också på många polare många är sugna...!! så ja hoppas att vi blir många till vi ska juh vinna både på matchen och på läkTaren inte sant??? KOM IGEN NU GRÖNT O VITT!

Bakgrund...
har lekt lite med photoshop, och gjort en bakgrundsbild, med anknytning till AIA. kolla in länken

www.angelfire.com/jazz/vision/bkg.jpg

Bilden är i upplösningen 1024x768

högerklicka på bilden och tryck spara, kom ihåg att bilden förvrängs om den öppnas i Internet Explorer.

Sv: ang: växjö!!
Svensson: Kan väl tänka mig att många väntar på det.. alla medgångspack väntar säkert.. och såna har vi en del av i ängelholm....!!! Med jag ska försöka göra så att dom jag känner anmäler sig nu.

Sv: ang: växjö!!
rogle_fans: Det ser ut att kunna bli en del. 76 anmälda nu med 2 ½ vecka kvar. Det är bara att tjata på polare så att vi blir ännu fler...

ang: växjö!!
hur många beräkas att följa emd till växjö blir de fler änn 100 tro??
Alla måste juh följa med till växjö och stötta vårat älskade GRÖNT OCH VITA LAG!!!!!
Så mycket folk som möjligt kan väll skriva upp affichen från aia´s hemsida och sätta upp lite överallt!
vi måste juh se till att bli många som stöttar vårat älskade lag...

ÄLSKAR RÖGLE BK!

« · 371193 · »