Mygel: Rosfestivalen 2001 fanns det två grönvita fanbärare längst fram vid roskortegen, vilka kan Ni se om Ni följer länktipset. Året innan var det Kenny Jönsson om jag minns rätt. Så tradition finns.
Mygel: Tyvärr inte. Har för mig att en av Rögles matcher i modo visades i TV4. AIK-matchen glömmer man inte i första taget. Jag satt med en Matchen-kupong på 1-4 (64 ggr pengarna) när Soura med mindre än två minuter bokstavligt talat kastar in pucken i egen bur till slutresultatet 2-4. Då svor jag mer än vanligt åt ett insläppt mål..
lej: Jag ska inte lägga mig i diskussionen. Bara konstatera att det är fullkomligt strålande att se den respons supportrarna får från klubbledningen numera. Aldrig tidigare har vi väl sett svar och synpunkter direkt från ordföranden i gästböckerna. Andra elitklubbar där detta sker borde vara lätt räknade. Ni gör ett bra jobb. Fortsätt så!
Är det någon som har de matcher som TV4 visade under ES-tiden inspelade? Någon som vet hur många matcher det var som de visade med Rögle? Kommer bara själv ihåg att jag såg AIK - Rögle.
Mygel: Du har helt rätt i din analys beträffande HIF och även vad gäller utbudet i Ängelholm. Jag skall bara kort svara när det gäller evenemang i Ängelholm så har jag gett direktiv att RBK skall synas vid varje tillfälle. Jag tror att du kommer att se resultat av detta vid julskyltningshelgen. RBK skall vara på allas läppar och synas så mycket som möjligt, ett resultat är skyltarna vid infarterna. Hälsningar lej
lej: Det finns massvis av förklaringar till att vi inte fyller hallen. Den första och viktigaste är att vi spelar i allsvenskan södra just nu, med vissa lag som bara är snäppet bättre än Jonstorp. En andra grej är att om man jämnför med hur det var mot slutet av 80-talet så måste man komma ihåg att HIF var långt nere och harvade då. Helsingborg har alltid försörjt Rögle med en hel del publik vilket har märkts av de senaste åren efter det att HIF har gått upp (antagligen har det känts vad gäller sponsorer också). Tredje grejen är att Ängelhom har förvandlats från at vara en utpräglad hockeystad, där varenda liten knatte lirade hockey vid 6 år, till att bli en fotboll/innebandy/hockeystad. Innebandy tar idag upp en stor andel av ungdomarna i stan. Fjärde grejen är det man kan märka ute i byn när man pratar med "vanligt" folk (inte Rögle fantaster). Det verkar som de flesta fortfarande tror att Rögle är på dekis. Rögle förknippas med förluster och ekonomiska problem. Baksmällan efter elitserien finns fortfarande kvar ute i allmogen.
Det finns säkert en massa saker man skulle kunna göra åt detta. Men en sak PR ansvarige på Rögle borde göra är att snegla lite på ÄFF:s metoder för att försöka vinna Ängelholmarnas hjärtan. Rosfestivalen t.ex. gick nästan helt i ÄFF:s anda. Vet inte när jag senaste så Rögle ute på någon av de festivaler som anordnas i stan varje sommar. Man skulle även kunna göra som man gjorde förr och ta ut spelarna till skolorna där de skriver autografer och liknande. Att hockeyn är på dekis i övrigt enligt Stockholmstidningarna tror jag inte drabbar Rögle alltför hårt. Rögle är fortfarande det största och viktigaste laget i Ängelholm och, även om det har ändrats lite, så är Ängelholm mycket hockey. Se bara på när ÄFF spelar viktiga matcher i Superettan för att hålla sig kvar samtidigt som Rögle spelar en vanlig match i Södra A. Vem drar mest publik? Rögle så klart.
Nu får ni gå in och slå ett gott ord för Rögle och AIA på Allmänt snack, där det finns en tråd som handlar om vilka som har sveriges bästa klack.. /Mattias
lej: jo vi har ju snackat om det här på HS med. Kommer det mer folk på matcherna tjänar ju klubbarna mer. Men det är ju bara ett förslag från min sida.
Hardmen: Jo Rögle har ett bra snitt, det tycker jag med. Men om vi ser på t.ex. Örnsköldsvik vad kan dom ha för snitt? Vi måste sätta ihop norra och södra och panta på de sämre lagen, tycker jag.
endast 7 dagar kvar till nästa match, och jag längtar. var ju också 7 dagar sen man var på en Röglematch. En lite blek insatts mot ett lite blekt Halmstad. hoppas det blir ett effektivt Rögle igen, som i början av säsongen. 25-40 i skott till Rögle mot Arboga. Säger ju en del om vår effetivitet. /hasse
HasseT: Mittåt jag var väl inte helt skärpt när jag läste ditt inlägg. Det som talar emot är dom dyra reskostnader som hör ihop med ett sådant förslag och det finns ju många klubbar som har det ekonomiskt ansträngt. lej
Publiken kommer och går i perioder. Under första delen av 90-talet var hockey en stor publiksport, i slutet av 90-talet har fotbollen varit en stor publiksport. Jag tror det vänder inom några år igen och att det då går fler människor på hockey igen och mindre på fotboll. Mycket beror nog på hur det går för landslaget i sporten för det är ju som ett skyltfönster till allmänheten och det går ju inte så bra för vårt hockeylandslag för tillfället. Sen kan man locka publiken på olika sätt ändå, men det är svårt för fotboll är en tuff publikkonkurrent. För vårt Rögle är det inte så farligt, vi har ändå ett snitt på över 2000 åskadare per match och det är bra på den här nivån tycker jag, det är svårt att locka mycket publik till matcher mot Arboga, Tranås och Mörrum t.ex.
lej: hm.. men supportar till ES-lag vill inte det. jag kan väl förstå att de vill ha en stängd liga, för annars kan de ju åka ned. Men det är lite egoistiskt av dem att tänka sådär. Men vad hade detta med mitt meddelande att göra? Jag sa att jag ville ha EN serie under elitserien. t.ex. lag som Rögle, SAIK, Bofors, björklöven, hammarby, oik m m. Publiken hade då garanterat kommit. eller håller du inte med Lej?
HasseT: Som du vet får vi vara tacksamma om vi får spela i allsvenskan för helst vill ju ES-lagen (inte alla) ha en stängd liga och vi skall bara fostra spelare till ES. lej
Lej: Jag tyckte det när ni skickade ut gratisbiljetter var kul ;) Men det kom ju ganska många då iallafall. Men är det ingen mer som tycker att man ska göra EN serie under elitserien!! Jag tror inte det är mycket mer som hjälper just nu.
QP: Jag kan berätta att vi skickat ut en inbjudan till skolklasser som t.o.m får en hamburgare till specialpris men med klent gensvar, men vi ger inte upp. lej
Jimmy L: Du är lite elak betr "gamla" välkända ansikten, alla ser väl inte sura ut, jag tycker vi har bra drag på högra. Kryckor o löständer far i luften för varje mål vårt kära RBK gör, och vi gör vad vi kan när "klacken" frågar om "vi e klara"! Men jag håller med vi "40-talister" är ganska många men det är inget som oroar tvärtom, vi kunde bli fler. Men jag tror liksom Lej att det är en intressekonflikt mellan TV, spel och andra sporter samt att många tycker det är "jobbigt" med sport överhuvudtaget. Folk har blivit bekvämare helt enkelt, och hur man ska lösa det de är inte det lättaste. Jag tror att man kan göra mycket genom att diskutera på jobbet eller i bekantskapskretsen att besöka divertissemanget någon gång per säsong. Man kan som jag uppmuntra sönerna att börja spela, man kan från RBK:s sida skänka ett antal biljetter per match gnm ex.vis HD/NST, man kan vända sig till skolor och bjuda in någon klass då och då etc etc.... bara som förslag.
Jo det är för många matcher. "Förr" var det mycket få matcher som spelades på Fredagar, men denna säsong är det ungefär var femte? Hur ska det bli nästa säsong spel Onsdag, Fredag och Söndag? 3 matcher som i elitserien. Vad händer då? Jo publiken har inte råd att gå på alla matcher, och väljer bara ut de bästa.
Förra säsongen satt fler, denna säsong har fler börjat stå, antagligen eftersom biljetterna blivit dyrare. Billigaste biljetterna i allsvenskan tror jag inte riktigt.. har sett på vissa andras. men jaja.. nu har jag inte skrivit på detta meddelandet på en halvtimme för jag sett på "vem vill bli miljonär"? så ja nu får jag väl skicka!
Jag skall försöka ge min uppfattning om detta ämne och börjar då med att konstatera att det genom serieupplägget har blivit betydligt fler matcher nu än tidigare och då har vi precis som ES samma problem nämligen att många matcher är en transportsträcka innan "allvaret" börjar. Vidare så upplever jag att ungdomen idag har så mycket annat att göra (spela dataspel,titta på NHL i tv, och inte minst ett hårt tempo i skolan) och det spelas många veckomatcher. När det gäller marknadsföring av arrangemangen håller vi på att se över detta för att se om det finns några hållbara nyheter vi kan göra men se på Halmstad Hammers som har stora ekonomiska och resultatmässiga problem,vad händer. jo publiken sviker. Vad det gäller enrtékostnaderna så har vi bland dom billigaste biljettpriserna. Detta var ett försök till resonemang som man kan utveckla ytterliggare men jag tar förmodligen för stor plats i detta forum redan som det är. Hälsningar lej
HasseT: Vad har plexifrågan med marknadsföringen att göra? Det är ju två vitt skilda saker.
Rögle försöker göra det roligare för fansen genom att ta hem snyggare souvenirer i år. Matchtröjor med all reklam enl. önskemål. Fräcka hattar på väg, nya gröna t-shirts samt en rad andra saker till shopen.
Ni har väl inte missat skyltarna som gör reklam för nästa match? Bland annat sitter en vid Edins-korsningen!
Personligen tycker jag biljettpriset är lagom på den här nivån. Det krävs att klubben får goda intäkter för att kunna ha råd med ett lag på den här nivån, top 16 i Sverige. Det hade ju absolut inte kommit dubbelt så många om biljetterna kostat hälften. Den matematiken är viktig att tänka på. Dessutom hade intäkterna minskat vilket på senare lett vidare till sämre sportslig kvalité. Men som sagt: Detta är mina personliga åsikter!
HasseT och mygel: Vi sökte inte en bra målskytt Hasse utan en bra retsticka! Mygel: Kan säga dig att jag tyckte att han lekte när han var i Ängelholm med Mörrum! Han långfinger var grymmt! =)
Jimmy L: Hej. Det var ett otroligt långt meddelande du skrev, men jag ska försöka skriva så mycket jag kan.
Jag tycker också det är dags att vi tar upp detta. På den gamla goa tiden kom det mycket folk även när de låg i divition 1. Köerna ringlade utanför ishallen och man var glad att få trängas lite. Jag tycker inte det går lite barn på matcherna, men det kan naturligtvis gå fler. Skulle Rögle moderniserat hallen lite, med t.ex. de plexiglas som vi snackat om här på HS.
Men jag tror inte att intresset blir säskilt mycket större om man köper in nya plexin. jag tycker istället, för att öka hockeyintresset i hela Sverige (inte bara i Ängelholm), att man ska göra EN serie, som vi också snackar om här på HS. Då blir det ju riktiga "publikmatcher". Vi har ingen riktig publikmagnet här i södra allsvenskan. AIK skulle säkert komma ganska mycket publik på eller varför inte SAIK. Jag tycker det är dags för hockeyförbundet (eller vilka det nu är som tar upp denna frågan) att man diskuterar detta förslag.
Sen tror jag jag vet varför många väljer bort hockeyn i Ängelholm med. Biljetterna har blivit dyrare inte bara ungdomsbiljetterna (från 30 kr - 40 kr) utan också vuxenbiljetter (stå från 80 (?) - 100 kronor). Det jag märkt är att ståplatslektarn är mycket mer folk på än vanligt. det kan bero på dessa prishöjningar som Rögle har gjort.
Vilka som sitter i marknadsföringsstyrelsen vet jag faktiskt inte riktigt. Du får fråga nån mer kunnig.
Nu har jag försökt att skriva så långt jag kunde. mvh Hans.
Under en längre tid, närmare bestämt under drygt ett års tid har jag gått och funderat och funderat på hur hockeytemperaturen är i staden Ängelholm och hur den varierar under säsongen.
Som inbiten röglesupporter under 19 år, sedan 8 års ålder (nu kan ni räkna ut min ålder också) har jag följt detta härliga gäng och har sett både uppgångar och fall. Har knappt missat en hemmamatch trots mina studier till ingenjör i Halmstad. Därför anser jag mig ha en stor känsla för klubbens agerande under årens gång.
För att komma till saken är min stora upptäckt att intresset för hockey i Ängelholm definitivt inte är vad den skulle kunna vara om rätt verktyg hade satts in från Rögle BK:s sida.
Jag ser, då man är på matcherna, allt för sällan glada miner och man ser så gott som bara gamla välkända ansikten. Med betoning på gamla för medelåldern på de hockeyintresserade är uppenbarligen på tok för hög. Under en snar framtid kan det uppstå väldigt stora problem om inte man ser om sitt eget hus avsett supporterantal och typ av supportrar.
Min stora fråga är dels vilka som sitter i Rögles marknadsförings/PR:s styrelse samt vem som är chef för just denna biten? Har denna personen många andra arbetsuppgifter och kan han/hon koncentrera sig tillräckligt på denna viktiga uppgift?
Varför görs det aldrig marknadsundersökningar under matcherna i ishallen? En analys av hur supportern fungerar och vad denne kräver för att få så mycket ut av sitt ishockeyintressee som möjligt bör göras regelbundet. Vad finns det för knep dom använder för att binda till sig nya supportrar?
OE: Kan meddela att undertecknad hade det tvivelaktiga nöjet att beskåda Dan O´Connell förra säsongen i en match i den norska elitserien. Han spelade då i Trondheim och i matchen på bortais mot Lillehammer visade han inte upp några förändringar - snarare tvärtom. Vi var några svenska hockeynördar där som beskådade spektaklet och inom en inte alltför lång tid hade vi lärt Lillehammerfansen den välkända "we hate O´Connell - we do...". skulle tro att dom sjunger den än... :))
Patrik: Vet inte om jag vill kalla honom omogen eller om han skämmer ut klubben. Han har en sådan spelstil och det är en del av matchen. Se bara på Kåberg. Han har vunnit många poäng på en sådan spelstil åt Bofors!!
Jamen snälla vänner, vad är det nu ni säjer? Skulle föredettingen, knasbollen O´Connell göra någon nytta i dagens Rögle? Var får ni det ifrån? Vad är det för positivt med spelare som skämmer ut klubben genom att hetsa mot publiken, gå in för att skada motståndarspelare m.m. Retstickor som Pelle eller Jacke är väl en sak, men direkta provokatörer är inget positivt. Omogna spelare hör inte hemma i Rögle!
Mygel: "Dan-the-man" hade nog tillfört en del viktiga egenskaper till Rögle. En sådan spelare behöver alla lag. Dessutom är han hur giftig som helst och sätter många frilägen/straffar kyligt. Ibland är det positivt att ha en kille i laget som kan gå in och markera att laget inte viker ner sig. Ta ett gruff för att väcka övriga.
Hade gärna sett en grön tröja 34 med "O'CONNELL" som namnskylt!!
fjortis: Dan för bra för Rögle?? Du måste skoja! Patrik Ross hade jag dock inte tackat nej till. Intre bara bra på att reta upp folk, även en supespelare i övrigt.
Sen har vi ju Jacke som vår utpräglade retsticka med fulla efterslängare :)
fjortis: Vilken Dan? bäckman eller? hehe.. jag tycker inte vi behöver några mer målskyttar. vi har ju gjort näst mest mål i allsvenskan va?.. hm.. därimot så kan vi försvara oss bättre. Målgörandet som var nu i slutet: 25-40 i skott till oss mot Arboga visar just nu hur ineffektiva Rögle är. Jag hoppas Melin tar upp detta på träningarna som är nu. Jag tycker inte målvakterna håller samma standard som förra året. Ivarsson var mycket bättre då.
Rögle skulle behövt värva en sån som han, en riktig retsticka som motståndarna bara hatar + en riktig matchvinnare. Vi har Pelle men han är inte på långa vägar i närheten när det gäller att reta upp folk!!
Junior: OBS det här är inte fans till elitlaget Hannover Scorpions med Mattias Lööf, utan ett farmarlag som spelar i en lägre serie. De säger att de ska komma 45 st, men i själva verket kanske det kommer tio? joddlande tyskar. Inte ska väl det vara något problem att överrösta dem? Vi har väl dominerat i Sunnerbohov förr, och lär göra det den här gången också, hehe