Det enda vi kan jämföra med är väl säsongen 99-00, då vi var bra med nästan hela tiden, och slutade trea till slut. Årets Rögle lär ju dra mer folk än så men blir det ingen kvalserie (vilket det givetvis blir, jag bara leker med tanken) så undrar jag om överskottet blir sådär ruggigt högt som alla tror?
HasseT: Kommer inte ihåg exakt vad vi ar haft i SA. Förra säsongen så var vi inte speciellt många de sista matcherna precis. Ekade rätt bra i hallen. Likaså var det säsongen innan dess.
HasseT: Det har spelats 9 omgångar i SA där de har fått 4 p. Ska du upp i 16 omgångar så får du alltså gå ner till omgång 21 i södra allsvenskan och från omgång 21 till 28 i södra allsvenskan så skramlade de ihop 17 p.
Mygel: Jaså. Men jag är inte så gammal. Har vi haft under tusen i SuperAllsvenskan? 21 poäng på de senaste 16?! när de fått 4 poäng på 14?! har de fått 17 poäng på 2 omgångar?! herregud tror jag har missat nån regel. Puss på dig snäckan!
På de senaste 16 omgångarna har Mora tagit 4 poäng, varför skulle de ta poäng nu? Visst som nån sa. Mot Oskarshamn kan ni ta poäng. Men ljust ser det inte ut för er, tyvärr. Tror inte Rögle skulle vara så himla bra med 1000 på läktarn heller...
kalasklas: RBK tog ju 3p mot AIK o 1p (nära 3p ..2 sek kvar av ord. tid) borta...så självklart blir det 3+3p hemma..dessa pöäng ser jag nästan som säkra. Man är väl med i AIA och håller på RBK i vått och torrt!!
Zeke65: Kanske lite optimistiskt att RBK tar full pott mot både HIF och AIK hemma även om jag hoppas det. Hur som helst kommer 28p att räcka till plats 1 eller 2 såvida inte tre lag hamnar på det. Själv tror jag på 4 lag inom 1 p om RBK håller hela distansen ut. Mitt tips:
Visst finns det all anledning att se fram mot de sista fem matcherna. De tre lagen framför oss har samtliga spelat en hemmamatch mer än vad vi har. Dessutom har vi Mora borta. Visserligen har vi inte vunnit däruppe sedan Fantomen var liten, men Mora har bara vunnit en av fem hemmamatcher och kommer förmodligen att vara både praktiskt och teoretiskt avsågade från fortsatt spel i playoff när vi kommer dit. AIK och Bajen hemma = publikfester där laget kommer att bäras fram till (förhoppningsvis) segrar. Dessutom IKO hemma, som vi bara ska slå, väl? Löven borta blir tufft. Kanske allt för tufft?
Det kommer säkert att bli en och annan "skräll" även i de sista fem omgångarna, men Rögle har precis allt i egna händer att klara av en av de två första platserna i serien. Om inte, så hoppas vi att det finns krut kvar till playoff. Men vi ska väl inrikta oss på det första.
Pyttemjuk: Jo, visst är det en nyckelmatch. En annan viktig del är att norrlagen möts och kanske kan AIK ta lite fler poäng av SKAIK och BAJEN....ser faktiskt ljust ut för vårt kära RBK!!
Det har varit en del riktiga publikfester i ladan de senaste åren i SA.
01-02:
Rögle - 1.90 1428 pers
Rögle - Schtaan 2010 pers
Rögle - Krut&Kulor 2012 pers
Hemmasnitt: 2539
00-01 (The L-F Nyström season):
Rögle - Falaffelgänget 1222 pers
Rögle - Krut&Kulor 1038 pers
Hemmasnitt: 1953
99-00 (Högga/Rahm säsongen):
Hemmasnitt: 2835
Det enda vi kan jämföra med är väl säsongen 99-00, då vi var bra med nästan hela tiden, och slutade trea till slut.
Årets Rögle lär ju dra mer folk än så men blir det ingen kvalserie (vilket det givetvis blir, jag bara leker med tanken) så undrar jag om överskottet blir sådär ruggigt högt som alla tror?