Men av egen erfaremhet så brukar ALLA på bortamatch en fredag skrika mer än vanligt, vilket säkert gäller lakejerna också.....vet ju hur det var i Växjö, många som var i rögleklacken står aldrig och sjunger på hemmamatcherna............men du har i alla fall rätt i en sak, INGEN SKA KOMMA HIT OCH TRO.....
Må hända att Växjö är ca 800. MEN 120 utgör klacken och de är totalt osamstämmiga. De andra 600 ca skriker bara när Växjö gör mål OCH det tror jag faktiskt inte dom gör. VI har kunnandet och inte minst de underbart alltid trogna 1750. Fredagsmatch tillika VI lär höras och VI har sånger som kommer klockrent att eka i hallen så fort Lakejerna höjer sina röster.INGEN SKA KOMMA HIT OCH TRO... (Detta är bara jag AIASTELLAN som skriver) God bless all of us
Kom igen nu alla Rögle-fans och ställ upp för våra GRÖN-VITA hjältar på fredag!! Alla måste sjunga, även dom på södra sittplats=)...vi kan inte förlora en läktarmatch på hemmaplan...minns inte när vi gjorde det senast....Matchen vinner RBK med 5-1.
Fredrik:Såg en liten tablå betr tv4+ som kommer att sända ifrån norra AIK- Björklöven, sön 16/11, hela matchen Nästa gång kommer troligtvis södra med o varför inte Mora -Rögle den 23/11(för liten hall/publik kanske) eller mot V-ås 3/12 (med streck-striden) Såg dessutom att Burra var ledig(har gjort bra ifrån sig i Dänemark så i ett sånt läge vi befinner oss i, varför inte)! ( Nu gäller det att ducka)
Är det möjligt att se vilka matcher tv-sporten besöker på fredag? Får fan hoppas de komm till ladan nu när det äntligen ser ut att bli en riktig publikmatch...
bjärebo: Visst, men eftersom du säger A och inte B (vilket du f.ö. inte bör göra) så blir det lätt en och annan sarkasm. Åtminstone så länge jag sitter uppkopplad.
Bonzo_: Japp Bonzo d e rätt jag börjar 07.00, men tänk LITE logiskt, d behöver ju inte vara så att spelaren fanns där just imorse, eller??? Jag frågade aldrig källan vilken dag han sett personen i fråga. Från början gällde det ju två, men den ena avskrev jag direkt efter att jag läst lite på nätet, och det är precis som någon tidigare skrev att man kan ju faktiskt ha någon kompis eller ha spelat här tidigare. Men jag lovar och svär att den andre inte var här för att besöka någon kompis, men det är ju ändå inte säkert att det blir något kontrakt med honom för d. Jag är heller inte intresserad av att sprida falska rykten, jag gör det i alla fall inte medvetet. Jag delar bara med mig i forumet för rögle anhängare vad jag hört. Jag uppskattar i alla fall när andra skriver lite "rykten" om vad som sägs ute stan om vad som är på gång.....Så länge man inte medvetet sprider FALSKA rykten.
qp: OM vi nu skulle få ett nyförvärv så blir det väl knappast från SSK. SSK lånar ju själva backar från HV blå. Först Daniel Ljungqvist o nu Timmy Pettersson.
Hofnar: Jag lovar att beskiva infernot mycket noga på fredag kväll kl 22 Sen vill jag höra att alla sjunger med i du gamla du fria, sista strofen " ja jag vil leva jag vill dö i Skåne" 2ggr som på den gamla goda tiden!
Ger mig f-n på att nyförvärvet dessutom kommer från SSK, behövs gör någon i a f!
Fransson: Oavsett hur det går så kommer ingen av klackarna erkänna sig besegrad på fredag. Det har en naturlig förklaring, eftersom ljud uppfattas som högre ju närmare ljudkällan befinner sig ens eget öra. De enda som skulle kunna ge en någorlunda objektiv syn på "vem som lät mest" är sittplatspubliken som befinner sig mitt emellan klackarna
Fransson: Var nu inte så pessimistiska:) Tror nog att den här matchen kan locka lite mer folk än vanligt. 700 lakejer och kanske 2300 Röglefans? 3000 pers skulle varit gott!
På Fredag gäller det att alla ställer upp,det är möjligt att det dyker upp lite överaskningar på Fredag,Men jag ber alla att ställa upp å då menar jag alla även sittplats PÅ FREDAG ÄR DET HJÄRTA SOM GÄLLER ETT RÖGLE HJÄRTA
ALLA NI SOM BRUKAR STÅ VID KALCKEN, SJUNG FÖR FULLA HALSAR PÅ FREDAG...JAG, LIKSOM ALLA ANDRA VILL INTE FÖRLORA LÄKTARMATCHEN PÅ FREDAG...JAG VILL LÄSA PÅ LAKERS HEMSIDA PÅ LÖRDAG
"TROTS ATT VI VAR 700 PERS LYCKADES VI INTE ÖVERRÖSTA RÖGLEKLACKEN...OSV OSV"
KOM IGEN NU: *STÅ UPP FÖR RÖGLE *SJUNG FÖR RÖGLE *BÄR FRAM RÖGLE GENOM ETT VERBALT TIFO
Fantastiskt! Någon skriver att han hört någon säga att någon annan sett två spelare utanför hallen. Dessa spelare skulle lika gärna kunna vara två polare till någon i laget, som droppat in för att säga hej. Ett par timmar senare spekulerar ett helt community om vem det är som skrivit på. Skulle inte förvåna mig om någon redan ringt och terroriserat Åkesson eller Hansson på kansliet om det. Internet ist sehr fantastich, ja!
bjärebo: Är de sant det du skriver??? När börjar du kl 7 ? Vilka spelare går upp mitt i natten om dom inte kommer här ifrån? Har svårt att tro att styresen är uppe vid kl 6? Snälla inga falsa rykte är ni snälla! =(
Men jag hoppas att du har rätt... de är på tiden att dom hitta nån bra spelare!! har väntat hela uppe hållet... =)
Kan inte veckan ta slut snart ?? Fredag fredag fredag! =))
Ebbe: Menar inte att anklaga någon klubb för att utestänga "de mindre kapitalstarka" (förutom Hammarby). Men man måste det exemplet som ett framtida skräckscenario. Alla klubbar behöver pengar. Så enkelt är det. Och just därför tycker jag att ängelholms kommun ska skjuta till pengar till en hall för att på så sätt säkra tillgången på träningstider för de unga. För självklart tar klubbarna mer betalt när det finns massor av intresserade men bara ett fåtal platser? Men jag kan ha fel.
Tyvärr, så läste jag mig till lite info nu, så en av dessa två som jag hade hört rykte om kan vi avskriva, men den andre är nog "ganska" aktuell, annars hade han inte varit här på besök. Nä, nu e det tid att jobba igen. Hoppas på att läsa ett fint reportage under kvällen möjligtvis, vem vet????
bjärebo: hehe, håller med dig. Nu känns det så där som man kände sig ett par dagar innan julafton när man var yngre. Extrem förväntan. Dels två mkt viktiga matcher och även nyheten om ev förstärkningar
Matchen mot LHC hemma och Den Haan spelar troligen samt Bristedt. Inte klart om LaDue och Bengtsson spelar. Horky var bra mot Leksand och även Olofsson. Zaar är på en nivå som liknar hans bästa säsonger. Felix och Everberg stabila. ... | Läs mer
....känns att det e nåt stort på G på fredag.....