Det måste vara förste tränaren som väljer sin assistent.Ingen skugga på Lundmark men det är knappast hans förtjänst att det är medvind dessutom har killen aldrig varit någon större taktiker men hans inställning är det nog inget fel på.Att hans hjärta skulle klappa mer för Rögle än någon annan förening är jag nog mer tveksam till.Han svek föreningen när det var som tuffast för att spela i tyska lingonserien och tjäna pengar istället men det har många glömt.
Fransson: kan hända att JB har ett stort röglerhjärta, men hans ledarstil är nog inget för Rögle, har hört att hos vissa spelare är han inte särskilt populär......inte hos mig heller för den delen. Luckner eller Waltin Tack.
Killer Bob: Varför inte Waltin som förste och Lundmark som andre, tycker han har skött sig bra denna säsongen och han har ju ett Röglehjärta á la Hermansson så, om fallet är så att det blir Waltin, ser jag gärna Lundmark som andre man....
Konstigt att de två som det står om i tidningen till potetiella tränare, inte fått ngn förfrågan från Rögle...
Personligen vill jag varken se Ahl eller Lundmark i båset nästa säsong.Waltin och en av honom utsedd andretränare är min förhoppning.Varför inte Palle Andersson som assisterande ?
Killer Bob: Fick precis reda på att Bosse Ahl är högaktuell för Rögle. Han har gått alla kurser och är färdig tränare. Det är tänkt att det skulle bli ett samarbete mellan honom och Peter Lundmark. Bosse har varit synlig i Ängelholm på senare tid och han HAR deklarerat att han inte ska spela mer Hockey. Där har ni det senaste från Rögle!!
Håller med Waltin verkar förnuftig och kommer från en mycket proffsig organsiation.Dessutom är han förespråkare för att satsa på egna unga produkter och det är vad föreningen behöver för att kunna hävda sig på längre sikt både ekonomiskt och sportsligt.
Charliejfz: Ni har inlett mycket bättre än vad de s.k. "experterna" har förutspått. Kanske det passar er bra att få gå lite under radarn? Men alla vet ju hur svåra ni är att möta när ni får till er defensiv. Bra jobbat hur som helst.