1150x200-s5b1ZRNY.jpeg

Rögle BK

SHL · 27214 inlägg · 5186 ämnen

Vi ska fightas

319451 · » Till forumet

Sv: Vi ska fightas
Söndriga Nävar: "om åtminstone hälften hade sjungit så hade det låtit bättre", nu gjorde inte ens hälften det!

Sv: Vi ska fightas
HasseT:Men du kan aldrig räkna med att alla ska sjunga.
Jag tyckte det var bra att det blev sång i hela tredje. Starkt när man ligger under med 5-1.
Du ska nog inte se Nybro som något stryk lag.
De spelade ju ganska godkännt igår!!
Nu hjälper vi alla till och stöttar även imotgång.

Sv: Vi ska fightas
Söndriga Nävar: Härligt och härligt, om åtminstone hälften hade sjungit så hade det låtit bättre.. nu stod vissa bara och tittade.. men men..
Men med tanke på Rögles prestationer så är det ju underbart att 200 pers kom och tittade..
Hoppas Rögle tvålar till Nybro på söndag.. det skulle ju inte sitta fel med en sådär 8, 10-noll eller nåt.
ha det

Sv: Vi ska fightas
För att muntra upp lite..
HÄRLIGT TRYCK PÅ LÄKTAREN I GÅR.
Tror aldrig jag hört en bortaklack sjunga så mycket i ett så tungt läge.

Grabbs, vi glömmer väl inte...
RÖGLE DET KVITTAR VAD SOM SKER, VI SKA ALLTID FÖLJA ER...

Sv: Vi ska fightas
Addemaan:för att vara "en något onykter Adde" så har du väldigt nyktra iaktagelser!!!

Sv: Vi ska fightas
Addemaan: Det är precis det vi röglefans gör. Vi agerar...här på forumet (bland annat, även på läktaren). Klart att vi ska ställa ledare mot väggen. Hade Rögle kämpat och gjort allt på isen men ändå förlorat då hade man kunnat stötta dem på vanligt vis. Då hade man kunnat vänta på att segern skulle komma. Men som det är nu så finns det ingen vilja och go i laget. Då kan man aldrig vinna!! Man kommer ta nån uddamålsvinst mot nybro eller mörrum men sen inte mer! Bara att inse...något är väldigt fel i årets upplaga. Något drastiskt måste göras innan årets Rögle går i sank. Missar vi SA kommer det ha inverkan på även nästa säsong...både vad gäller ekonomi och sportsligt (intresse från andra spelare att komma hit). Som ett antal andra sagt. Gör något innan det är för sent!

Vi ska fightas
Jag blir less för allt negativt som skrivs i forumet.
Just nu känns det som att man varken vill försvara eller argumentera mot det som skrivs. Visst är det en förnedring att förlora med stora siffror, men gudarna ska veta att det inte var första gången och sannolikt inte sista heller!!

Personligen tycker jag att det är fel att lägga skulden på tränare och spelare. Visst måste något förändras, gärna i positiv riktning med tanke på de resultat som presterats den sista tiden.

Oavsett vem som värvat spelare till vårt kära grönvita lag, så tycker jag inte att vi ska ställa någon mot väggen just nu. Ledare inom föreningen har kommit och gått i en frekvens som förmodligen ingen klubb kan matcha, vilket är tillräckligt negativt att det inte finns ord att beskriva.

Personligen tror jag att kontinuiet, tålamod och ett jävla anammmma(från spelare, ledning och tränare) kommer ge resultat förr eller senare.
Jag vet inte om jag är sann optimist, men ni får mer än gärna frågasätta det jag skriver... Jag lider lika mycket som andra, jag har ingen lösning på problemen... men VI som faktiskt har något intresse av Rögle måste fortsätta visa vårt deltagande, ventilera åsikter, besvara åsikter och framför allt värdera det som skrivs på ett konstruktivt sätt.

Jag har länge sagt att nytt blod i truppen skulle göra gott... Jag är inte ute efter någon frälsare eller en spelare som dominerar matcher från start till slut. Hockey är en lagsport där alla måste jobba för varandra.
Min åsikt är att Rögle väger lite för lätt, har många bra lirare, men bara en, kanske två som gör grovjobbet - både defensivt som offensivt.
Rögle är i behov av förstärkning!!!

Till sist:
Det går inte göra något åt resultatet i efterhand! Jag vill med dess orden säga som en känd talare (Waltin) - "NU MÅSTE VI AGERA ISTÄLLET FÖR REAGERA". Det gäller i företagsverkamhet och det gäller fan ta mig lika mycket på isen och på läktaren.
Misströsta inte, vi kommer igen!

Från en något onykter Adde i Göteborg, som vägrar överge SA!

319451 · »