Mygel: Stort gäng? Knappast, om man bortser från Halmstad, i viss mån Ljungby och Tingsryd. Nyköping ska vi nog ta och glömma om vi inte redan gjort det :-( Om man läser AB's motiveringar ser man att det handlar om en totalbild av allting. Att kasta konfetti, vifta med flaggor och pappskivor samt visa upp halsdukar och matchtröjor, verkar vara poppis hos bedömarna i år. Av någon anledning är också fotbollslag från huvudstaden otroligt heta. Det är iofs naturligt, eftersom fotboll regerar i Stockholm men när AB's rubriker skriker att det är publikkris inom hockeyn är det just också endast i Stockholm det är så.
Men så är det, vi kommer att hävda orättvisa, subjektivitet och Stockholmsfixering ända till den dag då AIA tar sig in på top-5. Då blir det helt plötsligt hur rättvist och objektivt som helst, eller hur? ;-)
Stort gäng? Knappast, om man bortser från Halmstad, i viss mån Ljungby och Tingsryd. Nyköping ska vi nog ta och glömma om vi inte redan gjort det :-(
Om man läser AB's motiveringar ser man att det handlar om en totalbild av allting. Att kasta konfetti, vifta med flaggor och pappskivor samt visa upp halsdukar och matchtröjor, verkar vara poppis hos bedömarna i år. Av någon anledning är också fotbollslag från huvudstaden otroligt heta. Det är iofs naturligt, eftersom fotboll regerar i Stockholm men när AB's rubriker skriker att det är publikkris inom hockeyn är det just också endast i Stockholm det är så.
Men så är det, vi kommer att hävda orättvisa, subjektivitet och Stockholmsfixering ända till den dag då AIA tar sig in på top-5. Då blir det helt plötsligt hur rättvist och objektivt som helst, eller hur? ;-)