Skellefteå AIK

SHL · 16006 inlägg · 301 ämnen

« · 1859511 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Vi har ju 10 spelare med utgående kontrakt. Sen ett dussin kontraktslösa i NHL/AHL, flera i KHL och Schweiz. Garanterat att flera av dessa kommer att lira i Växköp nästa år. De diggar ju att köpa in från vår verksamhet eftersom de vet att de är jävligt bra välutbildade spelare för det duger de ju själva inte åt.

Sen kan de plocka upp och krydda med lite tyskar, danskar och gnuggare från tjoflöjt och låtsas att de är bra på hockey.

Ja det är för mycket hockey i hockey sa Percy Nilegård, men lite förvånande att en MoDoit som dig ställer sig bakom köpelaget.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Tarasov:

jag tror att Växköp köpte in Carnbäck när han var 17 år? Albin var 15 år när han började HG, Berggren var 14 år.

Jag tycker inte att det är konstigt att man hämtar in spelare utifrån till HG, eller att man värvar in spelare till a-laget. Det måste man göra. Vi har en majoritet ur egna led men samtidigt många spelare utifrån.

Växköp har 100% inköpt. Det är en viss skillnad.

Nu får du sluta klaga. låt mig få sitta här och hata och banna Växköp. Varför inte flytta dem till Köpenhamn eller Oslo, eller Säffle? Så gör de ju i Amerika.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:
Carnbäck plockade de in till sitt J20, ingen annan hade orkat kolla upp honom. Kan jämföras med exv Berggren/Albin E i era j-led. Så ser rekryteringen ut idag.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Tarasov:

Ja Carnbäck från Jöttä-borrj, Horbocken från Tyskland och så dansken där, spelarna ur ”egna led” hmmmm... kryllar inte direkt av smålänningar om man säger så.

Att de inte har 10 år i högsta serien beror nog på att de inte har 10 års klubbhistorik, eller tänkte jag fel där?

Men vem vet. Tänk om en rysk oligark gifter sig med en kvinna från Säffle, då kanske Säffle kan bli ett nytt Växjöp? Skulle inte tycka om den heller, men smaken är som baken.

Sen kanske jag gör bort mig, men jag är ärlig om mina känslor till Växköp.

Benny. Enligt det jag har hört löper män med ett namn son slutar på y ungefär 500% större risk att antingen vara lätt utvecklingsstörda eller hamna i fängelset.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:
De flesta lag har mellan 8-12 spelare från sina juniorleden/sitt upptagningsområde av de 20
som får någorlunda regelbunden speltid. I Växjös fall så är det där med j-verksamhet inte helt enkelt då inte legat i SHL ens 10 år, men sköter det sin verksamhet på det ett bra sätt så lär det om 3-4 år dyka upp en del spelare med Växjö som moderklubb. I dagens lag så ligger se på en 8 spelare från sitt upptagningsområde. Fasth fick sitt genombrott i Växjö i allsvenskan, Andren är från J-leden. 3 backar kan oxå räknas i den kategorin. Joel Persson har de fiskat upp från närområdet. Eric M har varit där hela sin karriär, Högberg från J-leden. Josefsson/Carnbäck/Rosen skulle jag nog oxå säga har anknytning till klubben. Sen är kan man nog hävda att Netterberg har en anknytning till Småland. Men klart du skall få hata Växjö om du vill;)

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Är det inte någon här inne som gör bort sig? Man behöver inte ens argumentera. Somliga avslöjar sig själva bara genom att öppna munnen - för alla - oavsett supporterfärg.. Rensa forumet.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Det är en jämn match där vi tyvärr förlorar. Vi förtjänar poäng, minst. Det som jag tycker fäller avgörandet är att vi tar en mängd onödiga utvisningar, går inte att klaga på domarna som gör en mycket bra match. Men en bra match av oss där vi förtjänar poäng mot ett duktig hemmalag.

Tycker bara så genuint illa om "smålänningarna" Växköp. Det känns jobbigt att förlora mot dem i grundserien, men sticker ut redan nu och påstår att jag inte ser dem som en huvudmotståndare i ett slutspel. Visst har de köpt ihop många namnkunniga köpespelare men dessa ihopköpta är mer grundspelslirare som spelar för lönekuvertet. Är mer orolig för lag som Färjestad och Frölunda som jag tror kommer att göra upp om det med oss.

Det blir 3-2, fem målskyttar. Tre från Skellefteå varav en köptes av Växköp, en från Karlstad och så bibelmannen Welsch i slutet. Ingen från Växköp trots att de vann matchen? Asså det fanns ingen på isen från Växköp!

Dags att avliva lite myter.

"Alla lag är köpelag"

Näe så är det inte. Nu i dessa moderna tider så rör spelare på sig och är avlönade idrottsmän. Klart det lockar att tjäna en hög lön, det är samma för mig själv. Men de här genuina lagen har traditioner och satsar på att utbilda egna spelare, från den egna orten och den egna regionen. Kanske hälften av lagen i SHL är köpelag. Men Växköp slår alla rekord när 100% är inköpt. De "egna spelarna" är från Danmark, Tyskland och Jöttä-borrj. Om man kan räkna så inser man nog att Växköp är ett köpelag, men jag har hört att polisutbildningen har haft rekordlåga antagningskrav över en lång tid så förstår att det finns vissa där som ej har förmågan att addera.

"I NHL är alla spelare inköpta"

Ja så är det. I Amerika, en annan världsdel, i ett annat system, i den bästa ligan. Top of the food chain, och där fungerar det så eftersom de inte har någon konkurrens med någon annan. Det är inte som i fotbollen i Europa, som är en betydligt större sport än hockey. Där fungerar det så. Köp och sälj, ingen juniorverksamhet, 100% proffs, 100% induvidualitet, 100% spelarnas marknad.

I Europa är det annorlunda. Här har man en annan identitet. Man identifierar sig mer med sin klubb, man har mer kultur. De större klubbarna satsar på att plocka upp egna spelare, man vill vara genuina. Barcelona, Bayern, West Ham, Everton, Liverpool, sådana lag blir populära, Man City, Chelsea, PSG, , sådana blir inte populära.

Växköp är ett horlag, det tycker då jag. Varför inte flytta laget till Oslo, Berlin eller Köpenhamn. En större marknad, de skulle kunna köpa in ännu bättre spelare. Norge, Tyskland och Danmark tänker ni. Men det heter NHL, national hockey league, och AHL, amerikan hockey league, men det är ju både USA och Kanada. Varför inte flytta Växköp då? Jag skulle tycka lika illa om dem ändå, men för dem skulle det helt klart vara bättre då de skulle kunna få ännu mer pengar. Då skulle de ju även kunna få fram en "egen produkt" från det egna landet i alla fall.

Jag är lite biter får jag erkänna. HATA VÄXKÖP!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
En bra insats av domarna, även fast våra gubbar åker. Dåliga och slarviga utv, korrekta. Tur att vi har ett grymt PP.

Vi är det bättre laget tycker då jag.

Vi får se vad den tuffa smålänningen Shiminin hittar på nu då? En riktig filmare och fuskare.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Vi har tagit över i andra och är klart bättre nu. För hockeyns skull hoppas jag vi tar det, eftersom för varje match Växköp vinner så dör en del av hockeyn.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Dominic Horbock fram till Martin Lundberg såklart, 1-0 Växköp.

Riktig hemvändarkväll i Småland ikväll i Växköp i dessa juletider. Smålänningarna sluter upp bakom bygdens lag!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7603}:

Ja tusan också, jag hade för mig att det var ikväll? Men bra att vara ledig från hockeyn nu, då får man mer tid till lite julbak med barnen. :-)

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:
På tisdag 26e annandag jul menar du väl, då möter vi Växjö.

Sedan finns ingen anledning hymla om att jag innan julafton hoppas på en fin julmelodi skapad av Yoda.
Det tror jag hela Hockeysnack gör.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7603}:

Vilken härlig kille han är guld-Jimmie. Enligt det jag hört så är tomten ursprungligen från Malå, så guld-Jimmie är troligtvis släkt med honom.

Ikväll gäller en enda grej: krossa köpelaget! Växköp Fakers ska ha noll poäng och vi ska ha tre poäng. Då blir det en trevlig jul här i Jöttä-borrj, vill inte sura hela jul som det finns risk för annars.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Mike.F:

Du behöver inte ta oss på blodigt allvar. :-)

Ja vad är indijanena från Jöttä-borrjs specialitet och identitet? Två grejer: det första är att muta domarna och i synnerhet måldomarna så att de kan gå in och avgöra matcherna. Det andra är väl dessa jävla turmål som inte var meningen, tappa pucken i dragningen så att det blir en perfekt fint, skjuta 2 meter utanför och så studsar den in på en liggande klubba, dunka sarg ut och så glider den in i tom bur etc.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:
En julhälsning från Jimmie värmer. länk
Till alla Skellefteå AIKare men säkert även alla hockeyälskare ute i landet som längtar efter att få se Jimmie bjuda på hockeygodis.

Han säger han hoppas att vi ses den 28e och kanske antyder han en återkomst innan nyår.

Matt ska då enligt alla rapporter vara tillbaka redan tis 26e.
Både Jimmie och Matt behövs för balansen.

Såg vi gått jämnt med Växjö i serien förutom våra två inbördes möten. Två möten där de fått 6 poäng billigt.

Det mesta kring AIK känns lovande och positivt tycker jag.
Inte blir det sämre av att det mesta kring Luleå HF ser mörkt ut.

Skellefteå AIK lyser starkare när det är kolmörkt i Umeå och Luleå!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: hur skall man ta er 2 pp allvar? Ni är ju som Sveriges 3:e största gäng, HELT OFF!!!!

Mike .F

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7603}:

Visst är det så men tycker mer att Qatar förknippas med brott mot de hocleymänskliga publikrättigheterna samt Qatarmanövrar dvs smutsiga överfall som släcker karriärer. Utstuderade systematiska filmningar ser jag mer som Brynäsfasoner.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:
Något som ofta glöms bort är att Qatar länge haft flest och värst filmare i hela SHL.
Abbotts,Olausson och Lundeström för att nämna några.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7603}:

laget som Gud glömde, Qatar... jag brukar ju sammanfatta det som brott mot de hockeymänskliga rättigheterna...

Noterar att Djurgårn ska få en ny arena för 200 miljoner kronor. Gissar att de bara får den. Snacka om doping! De brukar ju hålla på och gnälla om andra lagens arenaarrangemang, att det är doping. Veterligen vet jag ingen annan som bara fått en arena sådär för 200 miljoner?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Luleå HF kan vi konstatera är förmodligen SHLs sämsta lag. länk
Inget lag är i närheten av så många stölder.
Så många lag så många matcher bjuder motståndarna Luleå HF på poäng.

Varför?
Kanske är det så enkelt alla upptäckt Luleå är den perfekta slagpåsen i playin/slutspel.
Alla vill ha med Luleå isf säg Örebro.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:
Vet inte hur det gick till men styrka ta tre pinnar en sån här kväll och kanske är vi tillbaka i det normala då maskinen tar poäng.

Djurgården begriper jag mig inte på.
De om nått lag borde ju tömma sig och försöka krossa Qatar i evighet efter Foppas karriärsläckning. Tvärtom ger de alltid bort allt och förnedrar sig nästan jämt mot Qatar, obegripligt!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Ja så till nåt helt annat... Ledin. Han har ju gjort comeback, och redan gjort ett par hjärndöda uttalanden såsom att han vill att alla i Karlskrona ska "ha samma hårddiskar i skallen"... det är väl fan ingen som vill ha samma hårddisk som Ledin?

Ja det blev en minst sagt Qatarinspirerad insats... nollor i alla kolumner! Facit efter : noll i allt!
Uppladdat:

500x0-ledin3jpg.jpg


Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7603}:

tycker själv det var en ganska rolig match att se då det var grinigt och småfult. Domarna tar för allt och då måste gubbarna anpassa sig till nivån, en läropenning för domarna är konsekventa och tar för allt. Tur att vi har ett så gudomligt BP.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:
Jag trodde det var omöjligt göra en sämre period än första då går vi ut och spelar som fulla i andra.
MIF verkar vilja förlora ännu mer.
Synd DIF också verkar göra allt för att förlora.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Ja vi leder med 3-2 efter två perioder i en match där vi åkt på 43 minuter.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Asså vilka jävla domare... herregud!

Men där tar vi ledningen i BP. Skönt!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Malmö....... Rättvist!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7603}:

ja det ska bli spännande att följa sopans kamp om den rättmätiga sistaplatsen. Hans agent kan verkligen trolla med knäna, undrar om agenten även kan gå på vatten?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:
Brukar kolla Arvidssons mål och nyligt vann de med 7-1 mot ett blått lag som hade en clown i mål.
När jag kollade närmare såg jag clownen hette Nilsson och förstod då det var Vancouver. Vad han höll på med den matchen förstår jag inte, liknade förnedrande pantomim med målvaktsskydd.
Så tydligt de tvingats få honom glömma allt från sin felaktiga skolning utbildning han fick i Luleå HF. Nu när han inte bara ska föreställa plywoodskiva ser han ut som en nybörjare i mål.
Pinsam insats hursom och man skämdes och rodnade som norrlänning, som svensk.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Det skotträdde jättebäbisen Anders Nilsson i folkmun kallad för ”Sållet” slår till med en 80% 7 insläppta. Jag visste att han hade det i sig! Ja det märks att han är skolad i ”akta dig för pucken”-träning.

Kikar vi då på statistiken så ligger han faktiskt just över 90%, inte under än nu. Det blir plats 49, 11 från botten om man räknar målvakter som stått 13 matcher eller mer, och den sämsta svenska insatsen. Vilket såll!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Zappaholic:

Allt är förbannat dåligt. Eller nästan allt, men dynastiernas dynastiförening är bra! :-)

Sluta lipa nu om Ellis. Ni fick en bjudstraff men ni var det sämre laget och förlorade rättvist.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: akta så du inte sätter julgröten i vrångstrupen;)

Mike.F

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Näe nu ska jag sluta retas. Brynäs har inget att skämmas över. Det var ändå dynastiernas dynastiförening på andra sidan isen. Riktigt riktigt ursnygga mål, ren och skär hockeyporr skulle jag säga. Älskar man hockey som det ska spelas så älskar man guldfavoriten dynastiernas dynastiförening.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Fast nu gällde det väl inte om att det var en rättvis hemmaseger?

Såg du eller såg du inte 44:ans crosscheckingar i ryggen? Nån minut senare tar de vår spelare för en cross.

Förbannat dåligt.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Blixt1980:

Alla har tur och alla är löjliga. Fråga Zappa

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Löjligaste inlägget jag läst på länge gör om gör rätt! Ett nykomlingslag kan ha lite tur ibland :)... Undra vilka/vilket lag som aldrig varit ur högsta ligan och som har mest SM guld?????

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Zappaholic:

Alla domare är inkonsekventa. Men vi är bättre på att spela ishockey än er, väldigt rättvis hemmaseger.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Er 44 står och crosscheckar Clark fyra fem ggr i en reprissekvens. Såg du matchen så såg du också den.

Så svaret på din fråga måste bli: Ja, spelar man i Saik får man crosschecka folk i ryggen.

Dessa inkonsekventa domare...

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Jag tycker att det är lite konstigt att mumsbiten tycker att det är så hemskt att förlora mot dynastiernas dynastiförening. Han har ju fått ganska mycket träning på att förlora mot oss kan man ju lugnt säga. Det kan då inte direkt komma som någon chock.
Uppladdat:

500x0-mumsbitenjpg.jpg


Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Inte ett dugg konstigt enligt mig.
Uppladdat:

500x0-ledin2jpg.jpg


Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Nu till något helt annat. Per Ledin gjorde ju en debut lite i skymundan av dynastiernas dynastiförenings slakt. Det gick ju bra?
Uppladdat:

500x0-ledinjpg.jpg


Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Zappaholic:

får man crosschecka folk i ryggen? Det visste jag inte.

Tre stycken stensäkra poäng. 27 vinster på 29 försök då. Utklassning kanske är att ta i, men det är inte direkt jämnt när vi tar i.

Stabil match rakt igenom och OS-kedjan har lekstuga varje gång de är på isen. Det ser faktiskt på riktigt ut som det är Sovjet på 80-talet som lirar hockey.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Ge fan i och gnälla på våra filmningar i fortsättningen efter det där jävla svandyket...

Tack på förhand

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Zappaholic:

3-1 står det!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Adam Pettersson har lärt sig av Lindström

Eller var det också en filmning?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Brynäsfasoner där på Brynäs och de vaskar fram sin hetaste chans, en straff efter filmning. Men Ortio räddar enkelt. Rättvis 3-0!

Ja det ser upplagt ut för 4-0 5-0 som jag tippade, Mannberg och Gnomström är just nu poänglösa.

Gnomström står där och bjäbbar med domarn. Öhhh jag höll bara fast klubban i fem sekunder, varför är det utvisning? Öööhhh?

Sluta gnoma dig och knip igen bullsaxen!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Brynäs får smaka sarg om och om igen, hoppas de tycker sarg smakar gott! Men på tok för lite Brynäsfasoner för att vara Brynäs, kanske det kommer?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Zappaholic:

Det finns ost i Frankrike, men även i Tyskland

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Varför hänger jag här? Det är ett motståndarforum och det är match. Jag utbyter gärna åsikter med motståndarfans när vi möts.

Är det ett problem för dig? Är jag otrevlig?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
ALLTSÅ DET ÄR SÅ VACKERT! DET SER UT SOM DET ÄR SUPEKEDJAN FRÅN SOVJET PÅ 80-TALET SOM SPELAR HOCKEY! HERREGUD MAMMA MIA!

« · 1859511 · »