Skellefteå AIK

SHL · 16006 inlägg · 301 ämnen

SHL 2015/2016


Sv: SHL 2015/2016
Ikväll hoppas jag och tror Modo ordnar upp det här.

Många kanske tycker det klingar falskt för visst har kritik framförts och sportchefen ifrågasatts här inne.

Den kritiken står jag för men det hindrar inte man vill det ska gå bra nu.

Är bra för Skellefteå AIK också om Modo stannar tror jag.
Vi måste få ha en till anständig klubb uppe i norr.

Modo lämna oss inte kvar med kriminella Qatar!

Sedan är det dags för ny färdriktning för Modo. Om inte tar nog mitt tålamod slut och det känns som de får skylla sig själva.

Sv: SHL 2015/2016
Värmningen enligt Norran:
1. Burström Heed – Ericsson, Forssell, Norman (Wingerli)
2. Aho, A Lindholm – Ritola, Holmström, Calof
3. Urbom, Lindgren – Pesonen, Zackrisson, M Lundberg
4. M Pettersson, A Lundberg – A Pettersson, Petterström, P Lindholm (Ohlsson)

4e kedjan är ju den som ska stänga ner Rosen-Gynge-Kiiskinen. Lyckas vi med det så vinner vi!

Sv: SHL 2015/2016
Jo men kvällen är ju räddad! Tur att vi har två 55"-skärmar så att jag och avkomman får se "min" match på den ena och frun får se MoDo-matchen på den andra. Det gäller ju mera för MoDo ikväll, men om nu Växjö skulle vinna borta mot AIK ikväll så får jag obehagliga minnen och då blir det genast en jäkla uppförsbacke... Få se om Växjö lyckas stressa fast oss på samma sätt i förra slutspelet. De kommer givetvis att pröva och lyckas delvis, men jag tror och hoppas att AIK kan spela smartare i år.
Framåt så har vi ju även 4 kedjor som är bra, men Växjö har endast en (jätte)bra och resten inte så bra alls. Men nog har man fjärilar i magen alltid, både för AIK och MoDo ikväll.

Sv: SHL 2015/2016
Rytter: Hehe... Näe, det skulle vara att Lasse J går till Luleå och Osten till Skellefteå... :-)

Sv: SHL 2015/2016
{7827}:

Måste ju vara årets sämsta Aprilskämt =)

Sv: SHL 2015/2016
Obekräftade rykten gör gällande att Wallson ska till Luleå nästa säsong!
(AFD)

Sv: SHL 2015/2016
Måste använda Yodas träffande namn på Linus Osmart som försvann ut ur Gagarin cup ikväll.
Det verkar som han smög ut genom bakdörren, osynlig när det började hetta till och gälla något.
Eller så satte dom helt enkelt bara en kille på Osmart som alltid försvinner med sitt stillastående juniorspel när någon bestämmer sig för att vara nära i markering.

1 ass på 20min/match x 5 är typiska stats för osynliga Osmart när motståndarna vill något.

I finalen blir det Metallurg mot CSKA där Simon Hjalmarsson spelar.

Simon var för härlig när han lyckades härda ut sitt kontrakt och kunde lämna Qatar.
Väldigt uppriktig och ärlig när han sa han vantrivdes i staden Luleå (och med människorna måste man tolka det som)

Hur han trivdes i klubben tror jag vi alla förstår,inte alls.

Sv: SHL 2015/2016
{7804}:

Får börja med tacka för del 3 av faktaspäckade Dokument inifrån.
Hoppas på fler delar och misstänker det finns obegränsat material.

Sigalet med familj är bara gratulera som sticker från Qatar så fort de åker ut. Väskorna står säker packade och man förstår familjens glädje och lyckorus. Snart är mardrömmen över.
Man riktigt hör hur Sigalet redan börjat träna göteborgsdialekt och provat några ordvitsar i ren glädje.

Brynäs har börjat sillyn starkt och verkar behålla talangerna och stjärnorna.
Bulan förstår man är ett riktigt dragplåster som gör sig bra i skyltfönstret.
De flesta elitspelare vill säkert ha Bulan över sig dag ut och dag in.

Nu idag blev visst Rödins ersättare från Karlskoga klar. Torell tror jag han heter och ska vara bra på skridskorna men hittar konstigt nog inget om spelskicklighet.

Intressant med Asplöven ikväll och och en match till. Dom är klara för div1 och jag ser två scenarior.

Antingen blir det storstryk bägge matcherna för Fahlander (+ Hamstern?) har naturligtvis plockat borta pengapåsen med morötter.

Eller så ett ännu intressantare resultat att Asplöven tar två storvinster för spelarna tror jag ville fly den hemska tillvaron genom att åka ur via brutna kontrakt.

Inga pengar i världen kunde locka kvar spelarna.
Nu när degraderingen är säkrad kan de visa upp rätta nivån och spela ut.

Sv: SHL 2015/2016
Ja snart drar det igång SM-semifinal. På andra sidan har vi då Växjö, som ställer upp med 2 spelare ur egna led samt 9 stycken utlänningar. Vi får representera Sverige i denna drabbning.

I den andra semin är det ju Frölunda som gör upp med hockeyvärldens sophög med royal straight flush i hjärndöda spelare: Qatar.

Jag tror som sagt att Skellefteå AIK och Frölunda går vidare. Varför?

I en strid mellan svärdet och skölden vinner svärdet 99 gånger av 100.
Vi har hockeygudarna på vår sida.
Den goda kraften brukar vinna i slutändan.
Brott ska inte löna sig.

Sv: SHL 2015/2016
Dokument inifrån del 3.

Varning: denna text innehåller så gravt osportsligt och råttigt uppträdande att åldersgränsen för att läsa vidare är 25+.

I del 1 och två blev ni upplysta om skallkrossar-Forsbergs, Qatarpublikens och juniorsläckar-Hedmans övergrepp (samt Börje Gnestadius hyllningar av dessa illgärningar) som får Saddam Hussein att framstå som en korgosse. Nu är det dags att bekanta sig med sprattelgubben Fabricius och hans "bravader".

Det är final i CHL. En turnering ingen bryr sig förutom uppe i Qatar. Qatar måste köpa sig en plats eftersom man är för dåliga att kvalificera sig på sportslig basis. Man råttar till sig en plats, och det finns ingen hejd på hur man råttar sig fram till finalen, men i finalen så tar råttigheten pris som det mest råttiga som troligtvis utspelat sig på en arena i mänsklighetens historia? Om man nu kan räkna Qatar dit?

Qatar är totalt utspelade. Det är pinsamt. Det är i det närmsta ett mirakel att Frölunda bara leder med 2-1 är det är 10 minuter kvar. Då stiger sprattelgubben Fabricius in i handlingen.

Fantenberg delar ut en lätt propp på sprattelgubben Fabricius som faller och råkar drämma sig själv i truten med klubbskaftet. Inte så farligt, inget blodvite i alla fall av den självförvållade skadan.

Sprattelgubben Fabricius ligger kvar. Domarna samlas i sarghörnet för att konferera. Var det utvisning? Men vad händer? Vad gör sprattelgubben? Jo han gör som så många gånger för: en liten darr byggs upp, sen blir det små benspasmer och slutligen ett riktigt okontrollerbart bensprattel som skulle göra läromästaren Per "döda fiskögon" Ledin avis. Det ser faktiskt ut som en fisk på torra land, av en fjöstackling och en dutt med den egna klubban mot läppen, utan blodvite. Som vi sett så många gånger förr av sprattelgubben.

Domarna blir bestörta, får man ett sådant fisksprattelanfall av att dra klubban i truten på sig själv, då måste det bli 5 minuter! Sprattelgubben leds av isen.

Sprattelgubben kommer såklart in på isen efter en minut och ställer upp på tek. "Whatever it takes" säger han till Olimb och flinar. Varför frågade du honom det, frågar journalisterna efter matchen? "Inte fan minns jag det" svarar sprattelgubben och näsan växer och blir jättejättelång på sprattelgubben.

Under dessa 5 minuter råttar köpelaget in två puckar, och som om det inte vore nog så råttar man in en i tom kasse av bara farten. Herregud! Om jag ska vara helt ärlig, så var det nog bland det råttigaste jag någonsin sett i hela mitt liv? HELVITTES SÅ RÅTTIGT!

Joel Lundqvist är såklart förgrymmad efter matchen: "Det är patetiskt!". Jag är benägen att hålla med Joel, som vet vad Qatar går för.

Uppe i Qatar så går denna megaråttiga aktion till historien, där är man såååå stolta. Banjo-Ola med sin anonyme förlorarkollega skriver en hyllningslåt med titeln: alla lag behöver en sprattelgubbe!

Ja där slutar del 2 i dokument inifrån. Otäckt för er läsare, javisst, men sanningen behöver komma fram och får inte glömmas bort. Tack för att ni tog er tid att läsa, som Sanny brukar skriva.

Sv: SHL 2015/2016
Ser att Börje Gnestadius försöker hänga med på humorsvängen inne på Qatars sida. Synd bara att den klipp och klistra-tekniken inte fungerar lika bra med grafik.

Sv: SHL 2015/2016
{7603}: du är välkommen på en drink fröken Barbro, om du någonsin blir frisläppt från anstalten dvs.

Sv: SHL 2015/2016
{7603}:

jag kör med de stora IKEA-glasen! Vill ogärna fylla på innan periodernas första powerbreak. :-)

Jag brukar röra om lite med pekfingret. Sugrör skulle jag aldrig använda, det hör till med lite mjölk i muschen tycker då jag. Mjölk är bara nyttigt, man blir stark av det.

Sv: SHL 2015/2016
{7804}:
Mått och delar är alltså inte så viktigt utan man kan gå på känsla.
Glas kanske funkar med ett rejält stort IKEA-glas så slipper man göra flera nya hela tiden?
Röras om lite ska det väl och sugrör onödigt?

Låter mycket smarrigt och även tusen gånger mer gångbart hos det motsatta könet.
Inte som Wilhelmssons favoritdrink Pajala Sunrise som han förmodligen tvingar i damerna under hot.

Sv: SHL 2015/2016
{7603}:

Jag kan säga dig att White Russian är ett gudomligt elexir som hjälper dig att få djupa insikter i spelet ishockey.

Lägg nåra isbitar i ett glad. Häll i riktigt med Kahlua, ännu mer rikligt med vodka. Toppa upp med standardmjölk, och vips så har du en ytterst smarrig dryck som skapar ett skönt välmående.

Två varningar: en bieffekt är att du kan börja skrika på TVn och på domarna i synnerhet. Ta ej med dig glaset ut ifall du ska på joggingrunda eftersom isbitarna lätt trillar ur då.

Sv: SHL 2015/2016
Glömde länken.

Sv: SHL 2015/2016
Hittade ett intressant inlägg om Asplöven. se länk.

Denne Mikael Fallander kan man fråga sig vad det är för typ.
Verkar tillhöra samma nisch som Frukthamstern.

Min grundinställning är jag värnar om orter med hockeykultur.

Jag har aldrig gillat konstgjorda fiskdammar.
Phoenix Coyotes,Tampa Bay Lightning,Florida Panthers eller Qatar och Asplöven om ni så vill.

Piteå och Kiruna är så mycket mer värda framgång än Asplöven.

Visst Skellefteå AIK är inte en förening som drivs enbart av ideella krafter men den extrema formen av kapital och summor som uppe i Asplöven men även Qatar misstänker jag,tycks pumpas in som bonus från match till match på dagskorta varsel gör mig illamående och är en annan planet.

Jag skulle inte bli förvånad om det för dessa svinrika herrar till stor del handlar om komplex,ego och personlig njutning när Asplöven och Qatar är på isen.

Undra om inte Hamstern var med och pyntade igår också och Ostens telefon gick nog varm.
Troligt samtal.
Osten: -Men för helvete Fallander nu är det kris. Du måste lätta på lädret och pumpa in morötter. Qatar är nästan beroende av Asplöven! Jag ska höra med Hamstern också.

Tänk vilken syn de har på ishockey. Syn på spelare och konkurrens. Syn på fair play.

Vad är det som är viktigt här i livet? Vad är äkta glädje?

Osten Fallander och Hamstern är då tre som inte verkar ha en susning

Sv: SHL 2015/2016
{7603}: Lite namn på alla stjärnor som packar och drar tack. Och kom inte dragandes med Rödin, som ska till NHL oavsett vilket.

Annars kan du ju stänga din stora trut i den här frågan...

Sv: SHL 2015/2016
Zappaholic:
Jag tror:
De som kan.
Talanger,spelskickliga och kreativa stjärnor.
De som vill utvecklas.
De som inte trivs med Bulans ledarskap.

Sv: SHL 2015/2016
{7603}: Vilka alla är det som flyr och packar väskor menar du?

Sv: SHL 2015/2016
Dagens stora glädjeämne är ändå att Qatar och Ostens farmarlag Asplöven försvinner från HA.

Haparanda är det inget fel på tvärtom men de är väl egentligen inte första utmanare i Norrbotten till Qatar.

Osten har haft stor nytta av Asplöven när han lockat en viss kategori spelare. Nu försvinner en viktig pusselbit,bra.

Långsiktigt tror jag Asplöven gjorde ett stort misstag som hoppade i säng så ogenerat med Osten och Qatar.

Det bästa för Asplöven långsiktigt hade varit att hålla Osten på lämpligt avstånd och istället odlat kontakter med Skellefteå AIK.
Då hade Asplöven fått bra rykte och blivit omtyckta av spelare åtminstone.

Till slut synades hela bygget som så få i Hockeysverige kunde känna sympati med.

Till slut blev Asplöven något alla ville ha bort och ingen ville vara kvar i.

Sv: SHL 2015/2016
Zappaholic:
Jag ska vara ödmjuk och lägga till jag TROR detta.
Naturligtvis vet jag inte men jag TROR faktiskt min dystra prognos om Brynäs stämmer.

Sv: SHL 2015/2016
Zappaholic:
Du måste väl ändå märkt vad som hänt under Bulans tid.
Förut var Brynäs ganska populära som drog till sig stjärnor och talanger.
Nu flyr dom!

Brynäs status har på jättekort tid sjunkit som en sten.
Brynäs är nog det lag i SHL som i nuläget har lägst status efter KHK.

Ingen vill till er. Alla packar väskorna i Gävle.
Ingen har roligt längre i Brynäs.
Brynäs har blivit en tyst statisk osäker klubb.

Glädjen och kärleken till hockeyn försvann ut genom bakdörren när Bulan klev in.

Sv: SHL 2015/2016
{7603}: Det är ju såna här inlägg som gör att ingen kan ta dig på allvar.

Du är lite som en apan som står och hoppar upp och ner när det vevas på ett sånt däringa positiv. Yoda är gatumusikanten...

Sv: SHL 2015/2016
Zappaholic:
Ja men du är ändå bäst som inte ens hittar till rätt bok.
Va fan gör du här egentligen? hahahaha

Brynäs nedmontering och allt sämre rykte Bulan ger er ska du ta upp i Brynäsboken.
Är det där skon klämmer? Att du saknar intelligenta diskussioner om Brynäs och önskar läsa kloka tankar här inne?

Jag ska bjuda dig på en dyster prognos. Så länge ni behåller Bulan kommer det gå utför!

Karln är en social katastrof med en hockeyfilosofi som skrämmer iväg all form av talang och spelskicklighet.

Bulan kommer urholka Brynäs och sakta men säkert dränera klubben på glädje kreativitet och framtidstro om han blir kvar några år.

Sv: SHL 2015/2016
{7603}: Skönt att du tycker jag tillför lite. Yoda tillför ju ingenting, och du, hans lilla sideshow, tillför ännu mindre. Mindre än inget, det är oöverträffbart.

Yoda the clown och Sideshow Barbro

Sv: SHL 2015/2016
Zappaholic:
Ingen kan som du tillföra så lite hockeyrelaterat.
Nonsensinläggens okrönta mästarinna.

Yoda.
En annan som gör det enkelt för sig på bolaget blev lite nyfiken på det där med White Russian.
Googlade och läste det ibland handlar om mjölk eller grädde.
Har du något favorittips bjuda på. Isen? Vodkan? Shaker?

Man verkar ju bli en kul typ av White Russsian :)

Sv: SHL 2015/2016
{7603}: Nä men...onykter idag igen, Sideshow-Barbro? :-)

Sv: SHL 2015/2016
{7804}:

Otroligt viktigt du dokumenterar -ja nu kanske någon tycker jag tar i men jag står för det -Qatars kriminella verksamhet.

Undra om det var så FBK redan lovat Hedman kontrakt säsongen efter innan det visade sig sluta olyckligt för Anderberg och sedan bröt det. Gissar bara.
Om inte var det inte vackert erbjuda 100kg utan hjärna kontrakt.

Däremot 2015/16 välkomnades Hedman tillbaka till Qatar och togs emot med öppna armar av Osten.

Osten den sjuke jäveln som Gud glömde skriver då fast Hedman på 4 år!!!!!

Här tycker jag Qatar och Osten visar sitt allra fulaste kriminella tryne. Visst har det hänt och kommer hända olyckliga incidenter i de finaste av klubbar.
Men som Osten och Qatar agerar finns ingen ursäkt!

En uppmaning till alla kloka människor:
-Önska aldrig Qatar lycka till utan tänk efter och visa gärna ni tar avstånd och föraktar Qatar.

Sv: SHL 2015/2016
Dokument inifrån del 2.

Känsliga läsare varnas. Detta är en mycket obehaglig text. En inblick i den mörka sidan i folkmun kallad för Qatars hockeyverksamhet.

I del 1 fick läsaren ta del av skallkrossar-Forsbergs karriärsavslutande attack på landslagsbacken Daniel Fernholm. I del 2 är det juniorsläckar-Hedmans karriärsavslutande attack som är i fokus.

Det är den 4e Oktober år 2014. Drygt 5000 åskådare har letat sig till Hovet där AIK IF åker på storstryk mot Qatar. Matchen är avgjord, det står 1-6 med bara 7 minuter kvar att spela.

AIK IF gör som man brukar göra när matchen redan är avgjord. Man luftar ett par juniorer som då får nödvändig matchvana. In skrinnar debutanten Fredric Anderberg, ett spännande löfte endast 19 år gammal med hela livet, hela hockeykarriären, framför sig. Fredric spelar med mycket hjärta och mycket passion trots att laget redan förlorat matchen, kul att se. Fredric är upptagen i en närkamp med en Qatarspelare och då ser serieförbrytaren och huvudjägaren Anton Hedman sin chans att skada en oförberedd motståndare.

Hejduken Hedman 100kg kommer med hög fart och våldsamt blindsidesmäller Fredric rakt i skallen. 5 minuter, och lång avstängning såklart. Stackars Fredric får ledas av isen i sin debutmatch. Synd om pajken. Det slutar illa för Fredric som tvingas lägga av med hockeyn, en enda SHL match får han göra, trots allt slit. Tyvärr är hjärnskadan allvarlig, och Fredric tvingas som 19-åring flytta hem till sin föräldrar då han inte kan jobba och studera pga det otroligt fula och totalt onödiga överfallet.

Men nu slutar den skräckhistoria här, tänker nog ni läsare? Nej! När man lyfter denna fråga med Börje Gnestadius, var det verkligen nödvändigt och släcka en junior i slutminuterna när matchen var avgjord? Ja då var det ännu en gång offrets fel! Han skulle inte ha spelat hockey, han skulle inte vara på isen, ja det är AIK IFs fel att Hedman blindside smäller honom i skallen så att pajken blir invalid.

Ja där slutar del 2 i dokument inifrån. Skrämmande läsning, men sanningen behöver komma fram, och inte glömmas bort. Tack för ordet, som Sanny brukar skriva.

Sv: SHL 2015/2016
Ja efter att man blitt krossad i köpelagsdiskussionen... Qatar är minsann inget köeplag med 3 st spelare i egna led i årets ordinarie trupp + 11 st utlänningar... samt att Qatar anno 2008/2009 hade fler spelare ur egna led än årets Skellefteå AIKs nuvarande trupp... hihihihihi!... ja då drar Börje Gnestadius till med att jag ljuger när jag skriver texten nedan!?!

Alltså, Börje Gnestadius har gång på gång visat att han saknar alla former av integritet, han lovar dittan och dattan för att senare göra exakt det han tidigare lovat att inte göra... han ljuger och har sig, och han klarar tyvärr inte att ta till sig den mest uppenbara informationen såsom att Skellefteå AIK är en mer anrik förening är Qatar samt att Qatar är ett köpelag medan Skellefteå AIK inte är ett köpelag utan anor.

Nu gick han i fällan igen.

Så här skrev jag:

"När man lyfter detta beteende från Luleås publik med ondingen Börje Gnestadius, då var det ingenting. Nej men det gjorde inget. Nej men det hördes knappt. Lite "låt han dö" när oskyldiga idrottsmän ligger utslagna på isen efter onödiga jäääävulskt fula karriärsavslutande överfall, det är inte så farligt. Faktiskt så har Börje vänt på det hela, att det är offrets fel. Djurgården lessnade på Qatars osportsliga uppträdande i slutspelet året innan med dessa återkommande filmningar, sargutdunkarmedley, fula överfall, ja det var rent Djurgårns fel att flensis bryter mot alla former av etik, moral och bryter mot överenskommelsen att ligan själv ska anmäla till diciplinnämnden när flensis själv hittar ett av många kryphål och själv anmäler flera Djurgårdare till diciplinnämnden"

Det är inte bara en gång Börje Gnestadius dragit upp den här slutspelsdrabbningen, när flensis Bergström drar på sig hela hockeyetablissemangets vrede genom att själv anmäla en massa Djurgårdare. Nämen allt var Djurgårdens fel, trots att det var Qatar som gnetspelade, filmade och bröt mot regler och överenskommelser och anmälde på egen hand.

Tyvärr för Börjes del så har jag ett riktigt vasst minne, mina White Russians till trots. Jag kollade upp det vi skrev, här på hockeysnack.

Nu blir det att klippa och klistra:

#1634384 · Sven Sewage · 2014-10-21 12:39
Här har vi då Johan Forsbergs tackling:

www.youtube.com/watch?v=iNMI1WApEgE&feature=youtu.be
För de som inte har haft äran att lyssna på Luleåklacken tidigare... spola till 55 sekunder in i klippe.
"Låt han dö, låt han dö" skanderar de när en helt oskyldig Fernholm ligger med hjärnskakning på isen efter ett av många rena överfall av Luleåspelare på senare tid.


Luleåklacken skandera högt och flera gånger: låt han dö, låt han dö, när den oskyldige Fernholm ligger utslagen på isen. Bevis finns denna gång i ett videoklipp med ljud. Inga svinjävla REGLER bortförklaringar funkar denna gång.


Sv: 1515140141048
#1634849 · Sven Sewage · 2014-10-22 21:52
Jag har tre frågor till Sven Savage:
1) Vad tycker du om att Luleås klack skanderar "låt han dö, låt han dö" när Fernholm ligger utslagen på isen efter Forsbergs mycket fula överfall?¨
2) Vad tycker du om att Osten går ut och i media och säger att straffet är alldeles för hårt med 4 matcher + böter?
3) Tycker du att det är bra eller dåligt att reglerna nu är strängare och domardirektiven skärpts när det gäller spelarnas säkerhet och våld mot huvudet?


Sv: 1515140141048
#1635000 · Sven Sewage · 2014-10-23 19:02
BGJ:
milslångt inlägg? Refererar du till något av mina inlägg nu?
Jag försöker påpeka att jag tycker att det är förbannat dålig stil att klacken skanderar "låt han dö, låt han dö" när en människa ligger där utslagen på isen. Enormt svagt beteende.
Han ligger där pga ett mycket fult överfall av Johan Forsberg, det solklart fulaste i elitserien och det finns inget försvar där.
Luleå har vart drivande att sådant ska straffas hårdare, och regelförändringarna har nu införts.
Då går Osten ut och sågar diciplinnämnden, trots att ALLA tycker att straffet är på tok för långt i jämförelse med liknande överfall som skett efter regeländringarna införts.
Luleåhjonen försvarar sig med att Djurgården delade ut huvudtacklingar i slutspelet 2010, då rgeleverket var annorlunda.
Var har jag fel, och vad är irrelevant?
Sen att Skellefteåsupporters också gör fel, som exemplet hanzon ger, det är en annan femma. Så är det, vi är inte perfekta på något sätt. Men kan du se att SKellefteås klack skulle skrika "låt han dö, låt han dö" när en idrotssman ligger utslagen på isen? Näe, just det.

Börjes inlägg från samma tidsperiod (varning, långa inlägg)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
#1634368 · Sven.Savage · 2014-10-20 23:52
Osten meddelar att Luleå Hockey accepterar och respekterar det straff på sju matcher som pitefoppa får men lägger till att om man jämför med liknande situationer tillbaka i tiden är straffet för hårt.
Vad kan han syfta på?
Det vet vi alla.
18 mars 2011.
Match på Hovet.
Ölvestad delar ut den "tackling" som visas i länken. Kommer i full fart, lyfter armbågen, siktar in sig och hoppar in en tackling med hela kroppsvikten bakom och siktar enbart på en enda kroppsdel på Simon Enterfeldt: huvudet.
Zebran Sören Persson, duktigt hetsad av stockholmsmedia främst i aftontrasan och på Cmore samt ett fullsatt Hovet orkar dela ut hela 2 minuter för den där händelsen.
Efter matchen hetsar Djurgårns ordförande i live TV att Cam Abbott borde stängas av eftersom han "lyfte foten och riktade en spark som inte träffade" mot Zibanejad och hela kvällen och morgon ringer Aftontrasan och Cmore förbundets Mikael Lundström och kräver att det ska anmälas till DIFiplinnämnden. Lundström sitter i Dalarna, har inte sett matchen, men tittar i efterhand och "som genom ett mirakel" kommer han på att han ska anmäla.
Då tröttnar Osten och motanmäler Ölvestad för det ovan nämnda (plus Mackan Nilsson som stod för det vidrigaste överfallet, åkte i kapp Abbott som ej hade puck opch sänkte honom med en armbåge i bakhuvudet; Nilsson frikändes).
DIFiplinnämnden fällde Ölvestad och stängde av honom 2 matcher.
Har Osten rätt?
Är 7 matcher för pitefoppa och 2 matcher på Ölvestad inte rättvist?
Mycket lätt att ta ställning för oss alla. Men inte för en galen 68-årig pensionär i Apschtaan


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
#1634396 · Sven.Savage · 2014-10-21 18:12
En annan sak.
"undermänniskor, MONGON, gnetfinnar, lappar, Breivik, årets hjälte!"
Är det någon som förstår vad det har med hockey att göra?
Själv läser jag på i diskrimineringslagen och finner definierat
"...trakasserier: ett uppträdande som kränker någons värdighet och som har samband med någon av diskrimineringsgrunderna kön, könsöverskridande identitet eller uttryck, etnisk tillhörighet, religion eller annan trosuppfattning, funktionsnedsättning, sexuell läggning eller ålder..."
Här kan ju alla förstå att SS-mannens användande av "finnar/lappar" när han ska förolämpa Luleå faller under etniska trakasserier; liksom hans förnedringar av personer som fötts med Down's syndrom lyder under detsamma för funktionsnedsättning, och när man läser hans uttalanden om Breivik och "undermänniskor"...ja då är det inte så svårt att känna lukten av de bruna byxorna och de heilande högerarmarna.
Rasisten SS-mannen har visat sitt rätta ansikte.
Häromdagen skulle han förklara att han inte var sån eftersom han minsann "hade barn med en utomeuropeisk kvinna", som han uttryckte saken.
OK. Alla som anser att hans rasistiska beteende ursäktas av vad han mot betalning pysslat med i Thailand räcker upp en hand!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
#1634889 · Sven.Savage · 2014-10-23 08:28
Det meddelas idag att Apklubben beslutat sig för att ta sitt samhällsansvar! Statsministern, FN:s generalsekreterare samt ET är imponerade, tar sig för pannan och hyllar värdegrunnnnnden! Apschtaan är ett föredöme, hela universiums bästigaste Talangfabrik, fr o m nu ska vi sätta ledare världen över på tillväxt i Lasse Bagdad-Bobs plantskola!
Men vad är det som hänt?
Jo, om man letar upp en YouTube-film, spolar fram till 5437e sekunden med ljudet uppdraget till max, då kan man höra någon elak supporter säga fy om en motståndare!
Det är skandal! De är UNDERMÄNNISKOR, meddelar en AP-pensionär!
Som ett motvapen förklarar han att nu blir det fråga om time-out från hans sida! En kraftfull åtgärd, som kommer att få konsekvenser världen över. SS-Apan deklarerar att han inte kommer att leverera de vanliga 100 centimeterna hatbrottsinlägg dagligen. Nej, säger 68-åringen: i morgon blir det bara 99 cm - jag tar time-out för den sista centimetern! Nu får de lära sig! Som alla förstår är SS-apan inspirerad av andra apor med värdegrunnnnnd. I synnerhet Fehlman, som gick före i time-out-träsket med världens kortaste time-out för några år sedan, då han för att hedra det fria ordet och mänskliga rättigheter tidutade i hela fem minuter, medan han ordnade frisyren med en fläskkotlett.
Vi stöder detta och har i en verkan för en verkan mot själva tagit timeout i match efter match, förklarar Lasse Bagdad-Bob J och de övriga tre Brutus-apostlarna nickar i samförstånd!
Aktionen får stöd av apsupportrarna. Nu får alla skylla sig själva! Vi ska också timeouta! Någon gång när vi funderar på att som vanligt älska vårt lag genom att skära sönder däcken för någon chefredaktör, heila, överfalla andras supporterbussar med stenbumlingar eller..nu vet vi! Vi brukar ju ringa nattliga samtal för att mordhota kvinnor och barn som inte kommer från Apschtaan men nästa gång de svara kommer vi att bara säga "Förlåt, fel nummer" som en massiv protest av timeout karaktär!
Även andra av SS-apans idoler kommer att medverka. Jimmieklubben ger sitt fulla stöd och J Eriksson funderar på att nästa gång en 70-kilo dansk tittar på honom kommer han inte att kasta sig bakåt och kvida utan helt enkelt att åka till båset för att byta. Då kommer de att förstå, då kommer de att ånga sig, då blir de ledsna i ögat - men då är det försent, säger Eriksson. SS-apans ledare J. Åkesson meddelar att han redan i förväg påbörjat sin time-out men den ska ses som ett stöd till pensionären. I fortsättningen kommer vi inte att lyfta högerarmen utsträckt, säger Åkesson; vi bara slår med höger hand på vänster hand och signalerar ett T för time-out! Då får de sig, UNDERMÄNNISKORNA!


Det man kan utläsa av Börje Gnestadius kommentarer, det är alltså... förutom diverse osammanhängande ordbajseri... det är att det inte är något värre än Ölvestads tackling i slutspelet innan... det är en AP-pensionär som ifrågasätter varför klacken skanderar "låt han dö" när en människa ligger karriärsavslutande allvarligt skadad på isen... det är Fahlmans fel...

"Jo, om man letar upp en YouTube-film, spolar fram till 5437e sekunden med ljudet uppdraget till max, då kan man höra någon elak supporter säga fy om en motståndare!"

Det är samma sak som att klacken skanderar "låt han dö, låt han dö, låt han dö, låt han dö" när en idrottsman ligger skadad på isen.

Det är faktiskt väldigt väldigt nära som jag skrev. Ett väldigt klandervärt beteende av Qatarklacken. Trots flera chanser till att ta avstånd från Qatarklackens beteende så skyller han på Djurgården och på mig! Nej men det var väl ingenting.

Case closed!

Del 2 från dokument infrån kommer senare

Sv: SHL 2015/2016
{7804}: Hehe, då säger ja så här....White Russian får du godkänt för :)

Att du sprider enbart sanning får du underkänt för.

Sv: SHL 2015/2016
Yoda.
Fantastisk berättelse förresten.

Inte förvånande om Uppdrag Granskning och Dokument Inifrån är och rycker i dig till sina redaktioner.

Innan jag lägger mig vill jag bara säga jag hoppas på fler delar i veckan som kommer.

Sv: SHL 2015/2016
{M.Lemmmiöx}:

det har slunkit ner några White Russian kan jag erkänna. Jag är dock ej en lögnare, utan jag sprider sanning. :-)

Sv: SHL 2015/2016
{7804}: Hur mkt har du hinkat i dig ikväll??? Kan ju inte bara vart en låda billigt radioaktivt rödvin.

Sv: SHL 2015/2016
{7603}:

fullt förståeligt om Brynäsfolk håller på Qatar mot oss efter 15 raka förluster. Det får man ta.

Personligen skulle jag som neutral aldrig hålla på ett mammondyrkande köpelag utan anor som dessutom hittade sin nisch med hjärndött, ohederligt och osportsligt uppträdande. Krydda sedan eländet med bajstråkigt försvarsinriktat destruktivt spel. Inte så att man sitter och håller på Chelsea mot Everton eller West Ham eller Barca eller Bayern Munchen, förutom uppe i Qatar då.

Sv: SHL 2015/2016
Zappaholic:

Nej, du missförstod. Läs vad jag skrev och förklarade.

Tycker absolut inte att jag drar det längre. Nazism, brunskjortor, undermänniskor, allt detta tidigare ikväll på Qatars sida. Du kanske missade detta? hihihihihi!

Men jag håller med dig om att det var en obehaglig berättelse. Viktigt att den inte glöms bort. Där har vi alla hockeyintresserade ett ansvar.

Samma sak med de återstående delarna av mina lilla "dokument inifrån". De känns som viktiga berättelser, om jag får skryta lite.

Sv: SHL 2015/2016
Zappaholic du måste skilja på jämföra och när man ger olika exempel med likvärdig betydelse.
Zappa tona ner dina angrepp och försök vara anständig.

Att det ska vara så svårt för folk välja sida Yoda.

Tydligen är folks missunnsamhet,Jante och illvilja så stark de blundar för rätt och fel.

Tydligaste beviset för vissa människors litenhet och brist på civilkurage skulle vara om Zappa eller någon annan "neutral" dök upp här och sa de önskar Qatar vinner mot Frölunda först och sedan finalen om det blir mot Skellefteå AIK.

Sv: SHL 2015/2016
{7804}: Nej jag missförstod inte. Jag tyckte jämförelsen var smaklös.

Vi drar alla saker till sin spets ibland, du drar det ännu längre. Obehagligt, sa Bull.

Sv: SHL 2015/2016
Zappaholic:

du missförstår vad jag menade. Jag menade inte att det var ett folkmord, utan bara ett mordförsök.

Likheten var att det är en väldigt obehaglig berättelse som det är viktigt att den inte glöms bort, precis som Auschwitz.

"Känsliga läsare varnas. Detta är en mycket obehaglig text. Lite som Auschwitz, men det är faktiskt viktigt att det inte glöms bort."

Sv: SHL 2015/2016
{7804}: Du jämförde just din lilla redogörelse med ohyggligheterna i Auschwitz?????????

Är du fullkomligt lobotomerad????

Skäms på dig...

Sv: SHL 2015/2016
Dokument inifrån del 1.

Känsliga läsare varnas. Detta är en mycket obehaglig text. Lite som Auschwitz, men det är faktiskt viktigt att det inte glöms bort.

Det är den 16:e Oktober 2014. En helt vanlig höstdag. Ola sitter och fingrar på banjon framför TVn, Börje Gnestadius ruckar skitnödigt fram och tillbaks, maniskt och febrilt och klipper och klistrar denna speciella Jabba-typ.

uppe i ingenmansland är det en blåsig blåsig kväll, ja rentutav jätteblåsig höstkväll. Inne i Kööp Arena är det en hotfull stämning. Qatar tar emot Djurgården som det byggts upp en hatstämning emot. Döda döda döda, hata hata hata.

På isen är Djrugårn i rättvis ledning med 4-3. Qatar kör med sargutdunkarmedley med rår inte på mesta mästarna. Man är under press i egen zon tills en förlupen sargutpuck vinkas av och letar sig ned i Djurgårns försvarszon.

Johan Forsberg tar sats från egen blålinje. Ja nu jävlar ska det krossas skalle. Orchklacken sporrar på Forsberg, det är nästan som Foppa är radiostyrd. Daniel Fernholm, landslagsbacken, åker upp bakom eget mål och fångar in pucken, för att lägga den till en medspelare. Jag tar tacklingen, tänker den helt oskyldige landslagsbacken. Forsberg, med fragda i mungiporna, tokåker mot Fernholm, som petar undan pucken och sedan gör sig redo för en smäll. Men vad gör rabies-Forsberg? Jo efter ca 20 skär hopparmbågstacklar Fernholm rakt i skallen som krossas mot plexiglaset. Fernholm faller svårt skadad till isen, till publikens jubel. Publiken buar sedan när domaren höjer armen för utvisning, för de tycker att man ska få åka med 20 skär och hopparmbågstackla folk med full kraft i ansiktet.

Denna skräckberättelse tar slut här, tänker ni kanske? Nej! Fernholm ligger av förståeliga skäl och vrider sig i plågor på isen. Obehagliga scener utspelas. Orchklacken drar då igång med en liten ramsa som går så här: "låt han dö, låt han dö, låt han dö, låt han dö." Kommentarer, journalister, andra lags fans, alla blir chockade över vad de får bevittna. Jag vet inte om Fernholm var vid sina sinnes fulla bruk efter en sådan smäll, men om han var det så var de sista orden Daniel fick höra under sin långa trogna framgångsrika hockeykarriär just: "låt han dö, låt han dö, låt han dö, låt han dö."

Men nu var det nog slut på skräckhistorian? Nej! När man lyfter detta beteende från Luleås publik med ondingen Börje Gnestadius, då var det ingenting. Nej men det gjorde inget. Nej men det hördes knappt. Lite "låt han dö" när oskyldiga idrottsmän ligger utslagna på isen efter onödiga jäääävulskt fula karriärsavslutande överfall, det är inte så farligt. Faktiskt så har Börje vänt på det hela, att det är offrets fel. Djurgården lessnade på Qatars osportsliga uppträdande i slutspelet året innan med dessa återkommande filmningar, sargutdunkarmedley, fula överfall, ja det var rent Djurgårns fel att flensis bryter mot alla former av etik, moral och bryter mot överenskommelsen att ligan själv ska anmäla till diciplinnämnden när flensis själv hittar ett av många kryphål och själv anmäler flera Djurgårdare till diciplinnämnden. Ja det var nästan Fernholms fel att han stoppade in huvudet mellan Forsbergs armbåge och plexiglaset!

Johan "flashback" Forsberg i sig är ett varnande exempel hur fort utför det kan gå för en helt vanlig människa efter att man kritar på för Qatar.

Men nu är det slut på skräckhistorian, tänker ni. Snälla, låt det vara nog! Nej! Ni måste plågas ytterligare. Den 100% oskyldige Daniel Fernholm tvingas som bekant att lägga ner hockeykarriären, och kämpar fortfarande för att leva ett normalt familjeliv, medans Johan Forsberg åker och petar in returer och flinar mot kameran. Väldigt orättvist, känner nog alla med ett uns heder i kroppen? När disciplinnämnden förkunnar sitt straff emot Forsberg, futtiga 7 matcher, alltså Forsberg får sitta i fyra (!!!) matcher och får 24 000 i böter... helt jävla otroligt lågt och felaktigt straff, liksom att få en veckas fängelse för dråp...ja då rycker flensis Bergström, ondingarnas onding ut, han protesterar i media! Ja, det är ett alldeles för hårt straff för Johan Forsberg!! Helt jävla otroligt hur puckad, ond och samvetslös en människa kan vara? Både Börje och flensis alltså, båda är ju på riktigt onda!

Ja där slutar del 1 i dokument inifrån. Skrämmande läsning, men sanningen behöver komma fram, och inte glömmas bort. Tack för ordet, som Sanny brukar skriva.

Sv: SHL 2015/2016
Stefan och Krister/Barbro och Yoda måste ju vara apfulla. Det är den enda ursäkten jag kan komma på. De blir ju mentalt arkebuserade gång på gång på gång. De är ihärdiga i sin enfald, det får man ge dem.

Sv: SHL 2015/2016
{7603}:

jag förstår såklart vad du menar Barbro. Men samtidigt tror jag att ditt resonemang är lite för avancerat för ett hybridskt ingenmanslandssinne, samt för zappa som skriver om sina sjuka fantasier som då inkluderar ord som "bi" och "många nationaliteter"... kolla själv nedan så ser du!

Sv: SHL 2015/2016
{7804}:
Jag lyfter på hatten för ditt slit. Med fakta äger du DRock aka Sven Savage.

Synd bara fakta tycks studsa på Blister,Zappa m.fl som Norrbottenskillar på Qatar.

Har Blister ingen koll på vem Osten är?
Vem Anton Hedman, Foppa ,Sylvegård , Granström är? osv.

Ser Modo-Leksand och kvällens match verkar gå vägen. Hoppas verkligen Modo ordnar upp det här.
Men ändrar dom inte färdriktning till nästa år kommer jag börja släppa min välvilja och omtanke.

Ta en som Porsberger i Leksand. Rightare,storväxt och hårt jobbande. Helt otroligt han inte isf en som Sylvegård spelar i Qatar.

Här blir Ostens svek så tydligt. Osten vill inte egna killar ska växa in i A-laget naturligt som hos oss utan Osten vill ju ha all cred själv!
Osten vill ju alla ska berömma honom för hur han värvat.
Osten vill ha allt ljus på sig själv.
Ostens ego går före Qatar som klubb.
Osten måste stanna många år.

Sv: SHL 2015/2016
{7804}: Vilken fantastisk spådom. Drar du in mig i dina värdelösa inlägg så svarar jag oftast på angreppen. Det har kanske till och med du märkt, Stefan och Krister.

Din iakttagelseförmåga håller samma nivå som dina inlägg. Usel med andra ord...

Hur många nationaliteter hade ni i laget nu då? Det var ju finnar, tjecker, ryssar, kanadensare, amerikanare...

Sv: SHL 2015/2016
"Jaja... nu väntar man bara på att han ska logga in under signaturen Zappaholic och mata ut en massa personangrepp för att flytta fokus."

Ni kan kalla mig för Nostradamus!

Sv: SHL 2015/2016
Alltså, jag lägger ingen värdering i det, utan konstaterar bara. Förstår inte varför man inte ska kunna erkänna att Qatar är ett riktigt köpelag tillsammans med Växjö, och att Skellefteå AIK inte är det?

Djurgården har vunnit flest SM-guld.
Frölunda hade mest publik.
Skellefteå AIK vann serien.
Brynäs hade bäst box play.
Qatar är ett hejdundrandes köpelag.

Jag skrev ju att jag förstår Qatar. Ifall de ställde upp med egna spelare hade det ju blitt division ett, och det är ju inget bra alternativ när man har hamsterns miljarder i sin svullna pengapung. Klart man får göra som man vill.

Qatar har ju dessutom hittat sin nisch i svensk hockey med allmänt hjärndött beteende ute på isen, snacka goja, handskar uppe i ansiktet varenda avblåsning, protestera, sargutdunkarmedley, anmäla, överklaga, fula överfall, svinjeeefla REGEL, "låt han dö, låt han dö"... en nisch som vi goda brukar kalla för den mörka sidan av hockeyn.

Men att vara ett köpelag som valt den mörka sidan... helt klart roligare än att vara ett anonymt hederligt lag i division ett.

Sv: SHL 2015/2016
{7804}: Sen får jag ju erkänna att SAIK har förädlat en del talanger. Det kan man inte ta ifrån ledarteamen.

Lite skillnad mot dig, Sven/Yoda. Det enda du har förädlat är din egen dumhet. Dumhet i sin allra renaste form. Inget vi andra skulle klara av, så där är du ju riktigt talangfull.

Stort grattis!!

Sv: SHL 2015/2016
{7804}: Hahaha, bara för att du har flera nick betyder det inte att alla andra har det.

Blev skön buskis idag också härinne a la Stefan och Krister.

Hur många nationaliteter hade bi i laget för några år sen?

« · 1740214 · »