Svenska Hockeyligan

Nationellt · 7508 inlägg · 377 ämnen

« · 585042 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Rönnmarks avstängning
westerlind:

tror du verkligen att personen i fråga i detta fall Rönnmark inte skulle vara så pass proffsig att han skulle avsäga att döma just den matchen om det nu skulle vara så?

Att man nu "tror" det värsta om folk pga vad de jobbar med vid sidan av hockeyn är så man spyr över det hela.

Att detta ens är på diskussion är för att Sverige är så j-kla amatörmässigt skött när det gäller domarsidan så att domarna ens MÅSTE ha ett jobb på sidan av.

Vad sker härnäst? Tänk om frugan, barnen, föräldrarna till domarna jobbar för ett företag med ekonomiska intressen för just den match som domaren skall döma? Skall dem stängas av också? De kan ju påverka honom för att tjäna pengar!

Sv: Rönnmarks avstängning
westerlind: Inte för att du är speciellt looke a like men jag gillar din stil. Brynäs tar det här innan vi hinner blinka. O hellt plötsligt står vi där med ett SM-tecken. Vi är bara best. Sjung Timmmmrå å va med i kören. Fy attan va vi ä bra. Släng dig i väggen Maggan och det är bara o ge upp!

Sv: Rönnmarks avstängning
Stefan:
Nu pratar du om två helt olika saker: Att domarna känner mer eller mindre sympati för olika lag är väl ingen nyhet och det är jag övertygad om att de kan hantera. Att däremot tillåta att domare sätter sig i en ekonomisk beroendeställning till någon som kan vara intresserad av hur resultaten slår är däremot mycket oroande - jag anser det vara något som helt kan undergräva spelares och publiks förtroende för domarkåren.

Jaså, Rönnmark tjänar inte mer pengar om detta spelbolag går bra/dåligt? Jag tar ett nytt exempel. Hur mycket får Rönnmark tjäna, är det ok om han får 2 miljoner eller kanske t o m 10 miljoner för sitt konsultjobb på spelbolaget - vad tycker du? Vi säger istället att han bara får 500.000 kr och det utbetalas när han fullgjort sitt uppdrag. Mitt under serien blir han plötsligt kontaktad av Expekt som berättar att de klantat till det och satt fullständigt horribla odds på den match han ska döma. Skulle det ena laget vinna så är bolaget i princip i konkurs och då kan tyvärr inte hans konsultarvode utbetalas.

Uj uj.

Sv: Rönnmarks avstängning
Dargor: Ja, det är alltid lätt att vara rakryggad när man inte själv har ngt ansvar...

Sv: Rönnmarks avstängning
Stefan: vad jag hört så är han väl bara inhyrd som konsult inte anställt av spelbolaget utan av en konsult firma el jag kan ha fel är inte säker men tycker att pajkastarna Englund bör gräva ner sig i ett par tusen år! IN MED WIKEGÅRD i förbundstoppen han är iaf rakryggad!

Sv: Rönnmarks avstängning
westerlind:

vadå hans spelbolag?
Rönnmark tjänar inte mer pengar om detta spelbolag går bra/dåligt då han är inhyrd som konsult för att göra ett jobb för en viss summa oavsett hur det går för spelbolaget.

Skall man se efter jäv så skulle aldrig Rådbjär fått döma en 08 match som 08bo han är? Tänk OM han skulle blåsa en extra utvisning till fördel för AIK/Djurgården/Hammarby mfl mot Brynäs för att han är 08 uj uj.

Sv: Rönnmarks avstängning
westerlind:

Nej för mig får de väl avlöna dessa . Man måste lita på indeviden. Om en domare inte kan vara opartisk skall han ju inte dömma! Tänk på att endel dommare spelat i olika elitserielag hur gör man då??

Sv: Rönnmarks avstängning
westerlind:
Titta en till som fatta vad det gäller iaf , skönt man inte ensam att tycka dom gjort det helt rätt

Sv: Rönnmarks avstängning
MRMILAN: Jaha, då hoppas jag du inte har något emot att Brynäs IF anställer och avlönar alla elitseriedomare. Som vanliga knegare alltså.

Sv: Rönnmarks avstängning
MRMILAN: Då kallas det inte mord, då kallas det mordförsök. ;)

Måste säga att jag är lite kluven. Å ena sidan tror jag knappast att det skulle påverka Rönnmark, men som Westerlind påpekade, misstanken om jäv ska inte ens få finnas. Både för sporten och för domarens trovärdighet.

Men oavsett var man står i den frågan så måste man nog säga att det hanterats lite illa.

Sv: Rönnmarks avstängning
westerlind:

vadå hans spelbolag?? Han är väl inte ägare utan en vanlig knegare....

Nej man skall inte straffa nån innan man gjort nått fel!!

hur vore det att bli gripen för mord utan att ha gjort det??

Sv: Rönnmarks avstängning
Poffa, MRMILAN, Looben m fl:
Var har ni hållit hus medan mutskandalerna inom sporten har upprört Europa? För mig är det ingen tvekan, självklart ska Rönnmark stängas av. Zoran Lukic uttryckte det här bra nyss i radion, när han sa ungefär så här: "Rönnmark är duktig och skulle säkert sköta sitt jobb, men det får INTE finnas minsta misstanke att han pga egna ägarintressen skulle gynna något lag - därför måste han välja om han ska vara domare eller jobba på spelbolag.".

En del hävdar att så länge han inte spelat på matchen själv, så är avstängningen bara löjlig. Då frågar jag: Om Rönnmark vet att hans spelbolag tjänar t ex tio miljoner på att ett visst resultat går in - finns det då inte skäl att han inte ska döma?

Sv: Rönnmarks avstängning
Tubest:

FEL!

man måste ju lita på individen annars är man ute och cyklar. man kan ju inte straffa någon innan han gjort fel!

Sv: Rönnmarks avstängning
Tubest: helt fel att han blir avstängd.... kräver inga kommentarer...

Sv: Rönnmarks avstängning
Poffa:
Nu förstår jag inte: Är det fel att han blivit avstängd eller fel att han blivit avstängd? Eller är det fel avstängning?

Sv: Rönnmarks avstängning

Tubest:

Fel. Mer behöver inte sägas.


Rönnmarks avstängning
Enligt expressen idag så kommer Rönnmark att stängas av hela säsongen om han inte slutar arbeta för Expect.com

Rätt eller fel?

Sv: Krönikor
Bafucin:

Löven har väl ett ekonoimisk läge som skulle kunna jämföras med ett lag i div 5 ;)

Sv: Krönikor
mattias - 74: Ekwall sjönk som en sten i mitt anseende när jag hörde hans krönika igår. Utöka elitserien, det är det enda rätta men låt placeringar i allsvenskan avgöra vilka som har där att göra och inget annat. Om Stockholmslag "behövs" i elitserien så får de väl kvalificera sig dit genom bra spel och inget annat. Detta gäller naturligtvis lag från alla delar av Sverige. Och skulle nu Löven kvalificera sig så hör de väl hemma där liksom Leksand som kvalificerade sig för ES förra säsongen.

Fast jag bryr mig ju inte ett dyft om Löven. Bofors till ES. Karlskoga "behöver" ett Elitserielag:-)

Sv: Krönikor
jockenr1:

Ekwall är et jävla puderfejs ( Wikegård ) ;) haha så sant som det är sagt

Utöka Elitserien till 16 lag! ut med Mora och in med Skellefteå Malmö och Björklöven!

Vad fan har löven där och göra ???

Krönikor
Finns det inga regler för hur dum i huvudet en krönikör får vara?

Titta på detta inlägg från TV4

www.tv4.se/bredband/category.aspx?treeId=4&pid=24806

Tror att SENSUR borde införas!

// Jocke

Sv: Nya domartröjor!!
mangan: visst nya domartröjor kanske inte skulle skada men som dom såg ut.

Sv: Nya domartröjor!!
Danne_l: Nja, näst fulast. Efter domartröjorna..

Sv: Nya domartröjor!!
Karoliina:

Japp, du har helt rätt. Fulast i elitserien.

Sv: Nya domartröjor!!
Danne_l: mmm...som tex Frölundas. Snacka om Fula..

Sv: Nya domartröjor!!
Domare som domare. Ränder som ränder. Vem bryr sig om dom är på tvären istället?

Finns ju däremot supporters som borde skämmas mer över sina egna lags dräkter...

Sv: Nya domartröjor!!
HAHAHAHAAA...Polaren o Pyret .....*garvar så jag griinar*...polaren och Pyret gör ju småbarnskläder på riktigt och inte bara storleksmässigt. Små snuttitrasor och sparkbrallor. Sock i plast och kalasbyxor.

Sv: Nya domartröjor!!
superovve:

Ja vad tycker du om dom nya domartröjorna då????

Jag tycker att dom är bedrövligt fula iaf

Sv: Nya regeln mot spelförstörelse
Salle: Det var ju äntligen ett bra beslut från förbundet, skönt att slippa reta upp sig på sånna saker .
Räcker med att man retat upp sig i träningmatcherna på för sesongen.

Sv: Nya regeln mot spelförstörelse
Nu backar förbundet om den nya Kalle Anka-regeln.

[url=www.hockeyligan.se/nyheter.php?nid=6687]Regel justeras innan premiären[/url]


Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
"Som hockeyspelare har Lars Jansson haft bra betalt. Ett par timmars träning om dagen och tre matcher i veckan under ett drygt halvår hade fått i stort sett vilken yrkesarbetare att bli grön av avund, och det är Lars väl medveten om.
– Vi ska koncentrerar oss på träningen tre timmar varje dag och det är inte mycket begärt, så det är klart att jag är privilegierad. Det finns de som har det betydligt sämre och jag vet att jag varit lyckligt lottad.
Vad som händer nu vet inte Lars helt säkert. Han har kontrakt fram till sista april och eventuellt kan det bli kanslijobb på
Modo, men det är en del saker som måste lösas först.
Vad som händer efter den sista april har Lars Jansson ingen aning om, men han vet att han ångrar en sak under de här åren.
– Självklart borde jag ha studerat på halvfart under de här åren. Som hockeyspelare har man både tid och möjlighet, men det har inte blivit av. Det ångrar jag i dag.
– Men det är ju så att när man får en bra månadslön funderar man inte så mycket på framtiden. Och när man är 20 år tänker man inte över huvud taget, säger Lars och skrattar."

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
NuMo: Du kunde ju ha utbildat dig på kvällar och helger..... Om uti fall att...

Nåväl, nu lägger jag ner denna diskussion. Tackar för en intressant skrivstund...

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
Klinth: Jag påstår att hockeyspelarna har den lön de förtjänar. Både här och i NHL. Ja, egentligen inte i NHL, för där har ju arbetsgivarna dragit sina löntagare rejält vid näsan. Så relativt sett så har elitseriespelarna rättvisare lön än NHL spelarna.

Om jag återgår till vanlig vs. hockeyspelare.

Själv jobbade jag i skogen som huggare till jag var 28 år. Efter det fick jag försöka nischa om mig och skaffa ett annat yrke, mitt gamla var yrke försvann ju.

Hade jag gjort en felsatsning? Kanske skulle jag ha blivit hockeyspelare i stället.

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
NuMo: Point taken...

Visst kan de skaffa sig utbildning vid sidan om ishockeyn, och visst kan de även jobba efter 35. De dör ju inte då som tur är. Däremot har de tappat 15 års arbetslivserfarenhet inom den branch, vilken det nu är, som de börjar på. Rimligtvis då även 15 löneförhöjningar. Nu funkar det kanske inte alltid så i praktiken, men ändå.

Mitt räkneexempel var krasst, men visar att en hockeyspelare som ser hockeyn som sitt arbete och liv, och sedan vill bli "lyx"pensionär har ungefär samma förutsättningar som en vanlig Svensson som knegar år ut & år in. Man blir inte "skitrik" som hockeyspelare i Sverige.

Däremot blir du just det i NHL.

Än en gång, jag anser att löneläget i Sverige är skälig.

Har jag förklarat mig tydligt då?

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
Klinth: Fick en intryck av det när du gjorde ett räkneexempel som krasst konstaterar att en hockeyspelare pensioneras vid 35 och sen är det liksom slut.

Den fria tolkningen blir alltså: Endast en mycket lyckad karriär kan rädda honom för att inte bli ekonomiskt utarmad innan den verkliga döden vid livets slut. Han måste ju nämligen leva så otroligt många fler år än en vanlig förvärvsarbetare på de pengar han lyckats tjäna ihop under sitt liv.

Jag förstår helt enkelt inte (accepterar inte) förklaringen att inte en hockeyspelare har ett liv med inkomster väl i paretet med vilken annan människa som helst efter hockeykarriärens slut.

För mig faller alltså den jämförelsen du gjorde.

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
Poffa: Jag hänger med i resonemanget. Det är mycket man skall bekata när man ser deras löner.

Antal år som de tjänar denna "höga" lön
Pension
Skattesats
Vad händer vid 35 års ålder

osv osv.

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
Gud, så jag strular till det. Hoppas ni begriper vad jag menar då jag skriver pensionskonto om två olika saker.

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!

NuMo:

Ingen tycker väl synd om dem, det är ju snarare så att många anser att de är överbetalda. Tyvärr så tror jag inte alla vet exakt vad det handlar om. För spelare i ES får mig veterligt inga pengar insatta på sitt pensionskonto som vanliga arbetare. Därför ska de pengar de tjänar räcka till mer än fram till 65 års ålder.

Spelarna får välja hur mycket pengar av lönen som ska avsättas på ett pensionskonto, men det är alltså inte normal pensionsavkastning som en vanlig knegare har.


Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
NuMo: Det är det väl ingen som har sagt att det är heller? Diskussionen handlar ju egentligen om en "snittlön" på 100 000 i månaden är för mycket, lagom eller för lite.

Sedan har vi försökt att ge lite perspektiv till lönen. Jag tycker att löneläget i elitserien i dag kan ses som skälig.

Däremot är löneläget i NHL en fars! Liksom inom många andra sporter...

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
mattias - 74: Det är ett fåtal som har sådan tur. Man skall nog inte utgå från att det skall gå så. Det är oftast våra större namn som då kamperat i NHL och är världsstjärnor, inte "vanliga" elitserierävar.

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
Klinth: Jag har bara svårt att tycka synd om de som valt att spela elithockey.

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
NuMo: Sant. Men du saknar trots allt 15 års arbetslivserfarenhet inom den branch du börjar i. Som arbetsgivare aknske det inom vissa yrken kanlöna sig att ge en sådan elitseriespelare en högre lön pga "mervärdet" i form av gratisreklam osv.

Skall man se det krasst, vilket varje arbetsgivare borde göra i en sådan situation, så skall denna 35-åriga gentleman börja på samma lön som en 20-åring. Han har således gått miste om 15 löneförhöjningar jämfört med jämnåriga medarbetare.

Fast nu är vi inne och rör i detaljer.... Jag förstår grundtänket som du försöker få fram, tro inget annat. Jog hoppas att du även förstår mitt...

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
NuMo:

Jo men som jag skrev så är det många av spelarna som inte behöver utbilda sig när de slutar pga att de har hockeyn som räddningsplanka eller vad man skall säga och kan ta i princip vilket jobb som helst.

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
mattias - 74: Jag är övertgad om att du inte har sämre förutsättningar att utbilda dig som hockeyspelare, än om du är en vanligt förvärvsarbetare. Detta innebär att du efter avslutad hockeykarriär kan börja jobba precis som vilken annan färdigutbildad som helst.

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
NuMo:

Klart du har mindre tid att utbilda dig! Men det är ju en prioriteringsfråga också? Är du ledig ett par v då och då har ju all tid i världen att plugga om du är 17 år och väldigt talangfull eller ?? kanske inte blir färdig utbildad men du har ju lite att atå på iaf!

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
NuMo: Vem har påstått det?

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
Klinth: Det gäller hockeyspelare också.

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
mattias - 74: Visst är det så. Fast jag vänder mig mot att en som satsat på hockey från 17 års ålder, skulle ha mindre tid åt att utbilda sig, än en som jobbar inom äldreomsorgen åtta timmar om dagen.

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
NuMo: Om du lägger den tiden på att utbilda dig utanför ordinarie arbetstid och satsar på din egen utveckling så ska du se att du kan göra karriär och tjäna dom där 100 000 -200 000 i månaden själv.

Är deras löner verkligen så horribelt höga?

OBS! Nu menar jag lönerna i elitserien.

Sv: Jönsson kritisk till spelarlöner!
Klinth:

Generellt sett tycker jag inte att de har för höga löner.
Det jag ställer mig frågande till är varför klubbar är så korkade att de ger utländska medelmåttor så höga löner?

« · 585042 · »