Saxat från FBK's hemma forum MIF-fansen började med ett flaggtifo innan match så ett fullständigt flaggförbud är det tydligen inte. I första periodpausen rullade de fram en banderoll på uppskattningsvis 1m x 20m där det stod;
"Girighet är en dödssynd - Hv71 dödar läktarkulturen!" *************************************************** Detta är saxat från MIF's supportersida
Var på besök i Kinnarps Arena under gårdagen för att kolla in ombygget. Kan ju lugnt säga att vi numera kommer få den sämsta bortasektionen i hela elitserien i Kinnarps Arena. Bortasupportrarna får TRE (!) rader längst ner i hörnet på halva kortsidan. Där går in 150 pers. Vill man så får man 150 biljetter till på andra halvan av kortsidan. Svårt att förklara, men hoppas ni förstod. Testade även att stå på vår nya bortasektion, och utsikten är för att uttrycka mig milt, USEL!!
MIF-fansen började med ett flaggtifo innan match så ett fullständigt flaggförbud är det tydligen inte.
I första periodpausen rullade de fram en banderoll på uppskattningsvis 1m x 20m där det stod;
"Girighet är en dödssynd - Hv71 dödar läktarkulturen!"
***************************************************
Detta är saxat från MIF's supportersida
Var på besök i Kinnarps Arena under gårdagen för att kolla in ombygget.
Kan ju lugnt säga att vi numera kommer få den sämsta bortasektionen i hela elitserien i Kinnarps Arena. Bortasupportrarna får TRE (!) rader längst ner i hörnet på halva kortsidan. Där går in 150 pers. Vill man så får man 150 biljetter till på andra halvan av kortsidan. Svårt att förklara, men hoppas ni förstod. Testade även att stå på vår nya bortasektion, och utsikten är för att uttrycka mig milt, USEL!!