Så fort LHC kommer in i anfallszon får de iväg skott med skymning. Vi kan äga puck långa stunder i LHCs zon men skottstatistiken visar inte på något särskilt övertag. Oerhört tamt och lättläst anfallsspel. Vi har många "stjärnor" men saknar en riktig måltjuv.
Att Timrås hemvändare är ojämna och att deras lägsta nivå är låg och att alla lyckas hamna i svacka samtidigt är inget nytt, det har ju utspelat sig de senaste säsongerna.
Det som påverkar mig mest är att hjärta och lungor inte visar sig när spelet inte stämmer, från de som borde visa det varje match.
Söderöver: På tal om Lander. Enorm skillnad när han var tillbaka. Han är inte längre någon vass offensiv spelare men hans styrka på puck gjorde stor skillnad i offensiv zon. Bland annat.