1150x200-tiken-1123131_tz4N8mRqd8Wf0t8.png

Timrå IK

SHL · 615563 inlägg · 6214 ämnen

Inlägg: 3041892

Sv: Silly Season 2026-27
-Sputnik-: För mig räcker inte topp 6-back. Det är en till de första två backparen. Helst till första. Börjar vi med en skada på en back blir det panik och då räcker ingen junis.

Lätta på lädret nu och visa handlingskraft!
Bara att hoppas att Nubben kör pokerfejs utåt och jobbar på högvarv internt.

Hartmann försvann, det grejar vi. Men inte en nyckelback så här sent . Ajajaj. För att få in en av klass i detta skede måste det få kosta och det måste finnas pengar annars är det något riktigt fel. Är vi bankrutt eller lever styrelsen lyxliv på franska rivieran!?

Kämpa nu!

Svarskommentarer

Sv: Silly Season 2026-27
Frolik: Utan att försöka provocera eller något, men finns det något läder att lätta på? Ni verkar ha gjort nästan 3 miljoner minus de senaste 2 säsongerna och det egna kapitalet är mindre än 8 miljoner. Ska man se det krasst ekonomiskt så är ni tillbaka i HA inom ett par år tyvärr.

"Under räkenskapsåret och SHL-säsongen 2025/2026 redovisade Timrå IK-koncernen ett negativt resultat på 284 000 kronor. Förlusten var dock en kraftig förbättring jämfört med året innan då minusresultatet landade på 2,6 miljoner kronor. I klubbens bokslut som presenterades i juni framgår följande nyckeltal: Rekordomsättning: Omsättningen ökade till 131 miljoner kronor (upp från 127 miljoner året innan), vilket är ett nytt klubbrekord. Eget kapital: Föreningens egna kapital minskade något till följd av minusresultatet och uppgår nu till 7,7 miljoner kronor."