Tranås AIF

Fler klubbar · 3704 inlägg · 900 ämnen

Nya spelare på gång till TAIF!!!


Sv: Nya spelare på gång till TAIF!!!
Finns väl bara 3 bra spelare i Limhamn enligt mig efter att ha kollat upp dem!
Stefan Markl, Martin Axelsson & Bo Svanberg!
Bo Svanberg kan man väl glömma så jag hoppas på Stefan Markl, Limhamns skyttekung även han högerskytt!

Sv: Nya spelare på gång till TAIF!!!
Martin Axelsson skulle det mkt väl kunna vara! Högerskytt är han oxå om jag inte minns helt fel!

Sv: Nya spelare på gång till TAIF!!!
Patrik M: Har sett för lite av honom för att kunna ge ett vidare perspektiv av hans för och nackdelar.

Han har ändå varit hyfsat produktiv i J20 SuperElit. Säsongen 99/00, var han tvåa i den interna poängligan för belägga en fjärde plats 00/01. Är väl runt 180 cm och väger 80-85 kg.

Sv: Nya spelare på gång till TAIF!!!
Et tu Brute: Japp nån målvakt lär det inte va iaf, vad vet du mer om den killen vad har han för styrkor?

Sv: Nya spelare på gång till TAIF!!!
Patrik M: Angående Limhamnskillen. Skulle det möjligen kunna vara Martin Axelsson som längtar hem till smålandsskogarna?

Högerfattade forwarden Axelsson (810209), har precis gjort sin första seniorsäsong med Limhamn. Facit blev 9+7 och med det kom han på fjärde plats i den interna poängligan.

En annan av HV:s J20-killar som försökte sig på seniorspel nere i Limhamn denna säsong var målvakten Fredrik Elvebakk (10 matcher på bänken för TAIF, 00/01). Men det är väl mindre sannolikt att det är en målvakt va?

Sv: Nya spelare på gång till TAIF!!!
Verkar som Limhamns killen är klar, inte en aning om vem det är men det lär komma info om det inom kort. Mao så lär truppen vara spikad med HV71 lånet inräknad.

Nya spelare på gång till TAIF!!!
Enligt rykten så var en spelare från limhamns hc på besök.
Och nu snackas det om att TAIF ska starta ett samarbete med HV71 igen efter att christer ahlstrand har slutat, antagligen så var han lite svår att samarbeta med tyckte HV71.
Nu snackas det om tre spelare från HV71, antagligen från 5:e femman. Skulle tro det rör sig om Sebastian Maijer, Per Ahlbrandt, Jonas Johnsson eller nån annan lovande junior.
Nu är det bara rykten än så länge så vi får se vad som händer men nu har ni ju nåt att tugga på : )

Ha det så länge...

93896 · »