Jag har två biljetter per match över till Sweden Hockey Games nu på lör-söndag 12-13 feb. Här är de biljetter som jag har - alla ligger raden bakom eller stolarna bredvid de platser som mike66 har.
Kontakta mig ifall du är intresserad, priset är detsamma som jag gav: 700kr/person för alla fyra matcherna.
mjölnarvargen: vi vinner sweden hockey games.. grymt mycket dags för en seger nu i en cup för blågult. Dessutom kommer vi ha ett riktigt bra lag, så även motståndarna, men jag tror på Sverige i denna Cup, övervägande med hjärtat dock =)
"De vitryska spelarna kom hem till Kiev som hjältar trots att de knappt var ur egen zon i OS-kvarten."
Borde de inte åkt till Minsk istället för Ukrainas huvdstad?
Men annars så är det väl bra punkter han tar upp, om nu Bengt-Åke skulle ha missat någon av dessa på hans lista som förhoppningvis är något djupare än det Mats tog upp.
Kanske på tiden att vi har en fin tråd om vår nya förbundskapten.
Ifall nu inte Bengt-Åka känner att självförtroendet är på topp och om han känner att han skulle behöva råd hit och dit finns det högklassig hjälp att ta del av: Mats Wennerholms to do lista.
Så ta tillfället i akt och läs den hårt. Det kan vara skillnad mellan ett VM guld och spel i C-VM.
Haha, läste igenom nu och var ju en hel del fel :D. Men glömde sedan Tomas Holmström och Jörgen Jönsson. Nu när forsberg kanske missar så är det klart att man tar med Jörgen...
mjölnarvargen: Ska vi inte skriva vad vi vill ha för trupper dit då? Jag gör det iaf :D.
Målvakter: Henrik Lundqvist, Stefan Liv
Backar: Christian Bäckman, Andreas Lilja, Magnus Johansson, Henrik Tallinder, Per Ledin, Daniel Tjärnqvist, Jonas Frögren
Centrar: Samuel Påhlsson, Peter Forsberg, Henrik Zetterberg, Daniel Sedin
Ytter Forwards: Henrik Sedin, Niklas Nordgren, Magnus Kahnberg, Fredrik Modin, Nils Ekman, Kristian Huselius. Markus Näslund / Alfredsson fall dom kommer igång innan
"Peter Forsberg. Forward. Åk-och spelskicklig härförare. Pappan har skägg..."
Hahaha :-) Skulle vara helt suveränt om Wennerholm och Gunnar Johansson kunde stå för kommentarerna. Tänk vad vi skulle få veta då...utöver vilka det nu är som är antingen vattenkammade eller skitnödiga.
Hittade en länk skriven på svenska av en finne. Händelsen från 1970 omtalas där:
"Det är inte ett osannolikt tankesprång att läsa ”vår historias tryck” som en vink om revanschlystnad gentemot den forna stormakten. 1970 års världsmästerskap i ishockey gick till historien som första gången då Finlands Lejon besegrade Sveriges Tre Kronor i en VM-match. De finska medierna odlade segerlyrik med krigiska undertoner. ”Sverige ser upp till blålejonen”, ”Önskningarnas uppfyllelse”, ”Tyst som graven vid ’hovet’”, trumpetade rubrikerna i Helsingin Sanomat.[43] De bästa spelarna belönades med epiteter som ”ruotsintappaja” (”svenskdödare”).[44] De svenska tidningarnas sportsliga reaktioner noterades: Det är typiskt för svenska tidningar att prisa till skyarna och trampa mot marken om vartannat. För första gången får Finland erkännande utan reservationer, och lovord blir det, över måttan."
Epitetet skulle i så fall delas av flera spelare. Fast det kanske mest har att göra med artikelförfattarens ålder eller intresse för ishockey i allmänhet (uppsatsen i sin helhet på länktipset). Fast man får väl förmoda att när det begav sig så var det ganska stort på andra sidan Östersjön.
Keinonen gjorde sitt sista stora framträdande vid OS 1972. Han VM-debuterade redan 1962 och fram till 1970 så var han knappast någon ruotsintappaja. Utom möjligen i de vänskapsmatcher, som finnarna vann under 60-talet.
Måste säga att du har fått fram en imponerande statistik och historik. Kul läsning. Snacket om svenskdödare vill jag minnas kom från kommentatorerna i TV på den tiden. L-G Björklund och Rolle Stoltz myntade förmodligen uttrycket. Efter som statstelevisionen var allenarådande vid denna tid, så vann det väl ganska stort gehör hos allmänheten. Mina personliga minnen ger vid handen att Keinonen avgjorde många fler matcher än de du räknade upp. Men minnet spelar en spratt ibland eller så kan det ju vara så att han ofta avgjorde i vanlig vänskapskamper.
Veli-Pekka Ketola var ju också som sagt en långkörare i finska landslaget. Lasse Oksanen är också ett namn som klingar bekant. Plus ett riktigt härligt finskt namn som smakar Finland ända ut i tungspetsen: Heiki Riihiranta. :-)
Intressant ämne som dock lämnar frågetecken. Kan själv inte minnas något sådant epitet. Fast det skall väl till en finne egentligen för att man skall få någon rättsida på det här.
Har slagit lite både i mina böcker som på googles utan att nå någonstans.
Så här var det iaf. Finland besegrar Sverige för allra första gången i VM-sammanhang när det avgörs i Stockholm 1970. Sedan skall Finland besegra eller minst spela oavgjort mot Sverige i de kommande tre stora turneringarna (VM och OS). Inte förrän vid VM 1973 är ordningen återställd och Sverige vinner båda matcherna.
Första segern kom som sagt i Stockholm 1970 då de vinner med 3-1. Finskt gwg noteras på Juhani Rantasila. Keinonen gör trean.
Rantasila skall noteras för ytterligare ett gwg. Detta vid VM 1972 då finnarna vinner med 5-4.
Vid OS i Sapporo 1972 kvitterar Keinonen till 3-3 innan Lauri Mononen avgör.
Bästa poängplockare vid dessa matcher är dock helt andra herrar. Juhani Tamminen 2+1 samt Veli-Pekka Ketola 1+2.
Som jag ser det blir det lite svårt att utse den klockrene svenskdödarn utan finsk assistans. Rent statistiskt borde det vara Rantasila som avgjorde två segrar av tre.
För övrigt vann Sverige tre matcher mot Finland under denna tid, samtliga med uddamålet.
El Aka Ali: Nä, Esa Tikkanen var det inte och isf borde han väl som sagt benämnas "svenskdödare"...
Nu har jag inte kollat uppgifterna utan går bara på mitt eget minne. Om jag inte missminner mig hette spelaren Matti Keinonen och härjade i slutet av 60- och början av 70talet.
Ngn "fossil" från Finland, eller Sverige för den delen, som kan bekräfta uppgifterna? :-)
Det gäller alltså vilken finsk landslagsspelare som här i Sverige gick under beteckningen "Svenskdödaren". Tidsmässigt handlar det om när vi vanligtvis slog Finland och dom verkligen var lillebror. Ibland fick vi däng, och då var ovan nämnde dödare oftast den som höll i yxan....
I rättvisans namn kanske det är dags att påminna om vem som förmodligen kom att kallas för den förste svenskdödaren i finsk hockey. Åtminstone här i Sverige... Ngn som minns? :-)
Joinzzon: Han var en starkt bidragande orsak till att Finland vann VM-guld 1995 i Sverige, mot Sverige, då han fick namnet "Svenskdödaren". Han var också med och tog World Cup-silver med Finland 2004.
mattias - 74: En spelare gör inte ett helt lag. Det måste finnas spelare som passar in i själva spelstilen. Inte en spelsteil som ska anpassa sig efter alla spelare... Men visst vore det kul om vi kunnde knipa en hemma seger och verkligen visa att med de bästa i laget så vinner man, annars kommer det bara kännas skamset... "Foppa" är ett glädjebesked, men jag måste ge eloge till de tidigare tränarna som vågat sattsat på annat matriell framför stjärnorna(fast de tog iof med Sedinarna och "Z").
Peter Forsberg har tackat ja till spel i Tre Kronor i Sweden Hockey Games, Skall han göra så vi tar våran första turneringsseger sedan jesus gick i kortbyxor ;)
ERIKSSON47: Hmm.. har du sovit länge idag, eller? Sverige gjorde visserligen 1-0 i matcen mot USA, men förlusten skrevs till slut till 2-8. Matchen spelades nämligen redan natten mot idag, så du vet.. ;-)
Ja det vart slutspel denna gång iaf :) Om vi kan gjöra bättre vet jag inte. Regerande världs mästarna i JVM USA är det som står för dörren. Kan Sverige egentligen överaska mot detta landslag?
Det som talar för Sverige: USA har inte imponerat i detta hemma VM
Det som talar för USA: Regerande mästarna; Bör försvara sin tittel Svergie har inte varit i slutspel på två år. Ingen medalj sedan 1996.
Hittar ni fler möjligheter för Sverige att stanna eller åka hem?
Huge: Att W. är högst personlig för/mot vissa personer inom hockeyn och mindre yrkesmässig, framgick med all tydlighet när han ville porta "personen med flaggan som hånade Foppa". Att han sedan ser MoDos alla matcher i stort sett och tycker synd om foppa så fort det går illa för pöjken bevisar att han borde kliva ut ur garderoben.
Lika mycket som han har en bisarr förkärlek till Peter, har han ett bisart agg mot Hardy.
Nja, huvudet på spiken vet jag inte. Mer en aspekt på varför inte Kanada nått ända fram på så länge. Detta skulle väl i så fall kunna sorteras under "motivation slår klass".
Sedan tror jag också att vi hade haft större framgångar på J20-sidan om man permanentat en allsvenska på 12-14 lag 1995, istället för att köra igång den rikstäckande SuperElit.
Vidare tror jag inte medaljregnet 92-96 hade varit så ymningt om inte Sovjetunionen trillat samman och Tjeckoslovakien delats. Ändå får man väl påstå att årgångarna födda 70-76 kanske är de bästa J20-landslag vi ställt på benen.
Sådär...en hyfsad utgångspunkt på hur lätt jag anser det är att plocka medaljer i J20-VM. Men kan Finland så kan väl Vi?
Finland vinner jämnt..
ni måste lära er...
jokinen Avgör:P