Jimmy: Det kan vara lite farligt att spela Foppa i alllt för heta situationer för de är på honom hela tiden och han kan lätt få utvisning mot sig. Fast man får väl chansa för chansen att trycka dit pucken ökar ju med Foppa på plan, det kan ju vara värt en och annan utv.
Jimmy: Jamen han får väll för tusingen prioritera kedjorna i PP? När dom hade ett avgörande läge nu i slutet skickar han in tjärnqvist och jönssons kedja, nej det är inte acceptabelt.
danoj: hardy verkar vara en mycket komplicerad människa. jag undrar om inte han kanske kommer att få fortsätta vara komplicerad nån annanstans än i tre kronors bås efter detta vm.. jag hoppas väl lite på det iaf
Vi har Mats Sundin, Zetterberg, Forsberg, och jag frågar mig samma sak som Lasse Granqvist, varför hardy, VARFÖR spelar du inte med dom i powerplay, tjänstefel!!!
Wewillwintoday: Om Sverige förlorar så möter vi Ryssland och vinner vi möter vi Danmark, dessa matcher spelas på fredag, tror jag. Och så tar vi med oss poängen vi fått mot de lag som går vidare ifrån vår grupp.
Wewillwintoday: Matchen i sig är väl betydelselös. Vi är vidare oavsett hur det slutar. En förlust kanske bara är bra så höjer de sig ett snäpp tills nästa match.
Dragan 2k: Vad får det för effekter om vi förlorar? Har det några effekter? Jag har nämligen ingen aning om hur det fungerar i VM nu för tiden, 2 gruppspel?
Wewillwintoday: Samma här, jag vill inte klaga på någon spelare heller, de gör alla så gott dom kan. Men backarna är virriga som bara den tycker jag och tyvärr så är det väl elitseriekillarna som har de största problem, grabbarna gör så gott dom kan men idag så räcker det tyvärr inte riktigt ända fram idag.
sannes: Jag vill inte klaga på nån spelare allt för mycket. Men jag håller med om att Rhodin och Ronnie Sundin har haft stora problem också. Dock anledningen till att Ronnie får problem är att Magnus Johansson är fel i precis varje position, och han verkar ju inte alls med i matchen. Verkar lite chockad... han är väl inte van sånt här motstånd. Helt förståeligt.
willysson: jag kommer ju inte ihåg alla mål i alla matcher......men jag kommer ihåg stämningen och det var nåt helt annat än vad det är nu....tyvärr :-/........det var ju då mitt intresse för hockey startade :)
bajenmattias: Har svårt att förstå kritiken mot Hardy Nilsson. Han är en utmärkt förbundskapten och jag tror att Sverige kommer att stå som mästare i antingen World Cup 2004 eller OS 2006.
Om vi kollar på alla som haft huvudansvaret över Tre Kronor sedan 1987 och vad de uträttat (Guld=Succé, Silver-Brons=Godkänt, 4:a eller sämre=fiasko):
*Tommy Sandlin 87-90 VM 87 Guld CC 87 Brons OS 88 Brons VM 89 4:a VM 90 Silver
Summa: 1 succé, 3 godkända, 1 fiasko
*Conny Evensson 90-92 VM 91 Guld CC 91 4:a OS 92 5:a VM 92 Guld
Summa: 2 succé, 0 godkända, 2 fiasko
*Curt Lundmark 92-95 VM 93 Silver OS 94 Guld VM 94 Brons VM 95 Silver
Summa: 1 succé, 3 godkända, 0 fiasko
*Kent Forsberg 95-98 VM 96 6:a WC 96 Brons VM 97 Silver OS 98 5:a VM 98 Guld
Summa: 1 succé, 2 godkända, 2 fiasko
*Peter Wallin 98-00 VM 99 Brons VM 00 7:a
Summa: 0 succé, 1 godkänd, 1 fiasko
*Hardy Nilsson 00- VM 01 Brons OS 02 5:a VM 02 Brons
Summa: 0 succé, 2 godkända, 1 fiasko
Att han skulle vara den sämsta någonsin som vissa tidningar skrivit kan jag inte förstå iaf inte då jag själv gör mig en sammanställning. Hardy har haft mycket otur så här långt. Vitryssland var en match på miljonen och i båda VM-turneringarna har vi dominerat semifinalen men förlorat på straffar mot det lag som sedan också lämnat turneringen med guld. Snart vänder oturen.