Foppa var ju ändå bäst i Sverige idag. Tycker många får höja sig några snäpp. Men annars tycker jag inte vi ska analysera allt för mycket av denna match. Sverige hade vunnit om man inte träffat stolpen och ribban, och då hade allt varit frid och fröjd. Varken Draper eller Kanada imponerade. Det är överdrivet. Båda lagen kommer prestera garanterat bättre längre fram i turneringen.
Fy... dessa två har varit allt annat än bra. Att Höglund var en ytterst medioker spelare visst jag sedan tidigare, därav reagerade jag mycket starkt när Hardy valde honom före en spelare som Niklas Sundström.
Att det skulle gå så här trögt för Mikael Renberg trodde jag däremot inte. Visst, han har ju haft problem med småskador rätt länge nu, men han skulle väl inte anslutit till truppen om han inte kände sig fräsch? Det ser ju onekligen ut som någonting hindrar Renberg där ute på isen. Vart är skridskoåkningen, det enorma arbetet, "körandet mot mål" ... som är synonymt med namnet Mikael Renberg?
Istället vill jag då hellre ge ett stort plus till Peter Nordström, som tidigare fått mycket kritik här på forumet. Han tar för sig, jobbar hårt, har förvånansvärt mycket puck.
En annan spelare med stor arbetskapacitet är Zetterberg. Ibland blir jag förbluffad över hur snabbt han hinner tillbaka i egen zon och assisterar våra backar. Han tar ett enormt ansvar och jag unnar honom verkligen ett mål nu.
Strozzi: För snälla vet jag inte, det ligger nog snarare i vår mentalitet att försöka spela pucken och vara konstruktiva i alla lägen. Gillar inte heller att torska mot Kanada, faktum är att jag hatar att torska mot just dom av alla lag. Ända sedan Canada Cup-matcherna mot Sovjet i slutet av 70- och början på 80-talet, när de minst sagt partiska domarna tillät kanadensarna att mer eller mindre rådbråka ryssarna, har jag hyst agg till detta påstådda "hockeyns hemland"... Det enda land som jag möjligtvis gillar ännu sämre är USA. Otroligt dåliga förlorare. Kan det bero på att dom väl aldrig egentligen förlorat ngt krig?
Jimmy: Ja, vad ska man göra med sorgebarnet Höglund? Verkar som om karl´n gått och väntat på Suddens ankomst mest hela tiden. Nu är Sudden här och var väl iofs lite blek idag, fullt förståeligt, men nog kunde man begära lite mer av Jonas. För beroende av en toppad Sudden vid sin sida kanske?
Strozzi: Akta hjärtat, VM har inte börjat än... :-) Nu har jag ingen koll på spelschemat men får vi mötas igen lär det bli andra bullar. Dom var ju på både Foppa och Sudden idag med lite fula knep. Nästan lite Vitrysslandstuk över Kanada för övrigt, backa hem och mycket fasthållningar som i vanlig ordning aldrig beivras i VM, hur mkt man än snackar om det innan.
Jimmy: Måste säga att Toronto-kedjan inte hade en av sina bästa kvällar. Sundin var den ende som någotsånär får godkänt. Renberg sliter men får inte ut något. Höglund vill nog glömma matchen så fort som möjligt.
Jimmy: Var iaf någon gång i sista perioden då vi tog timeout och jag hör både Lasse och LG sitta och gapa sig fördärvade över att Hardy coachar som han gör, och jag litar helt på deras kompetens, nej hardy står inte högt i kurs hos mig. Höglund kan jag inte säga någonting om.
danoj: Då hade ju Zetterberg, Axelsson och Sundin nyss varit inne. Hardy coachade utmärkt. Skönt att se att han bänkar Jonas Höglund i sista perioden bland annat.
Sista 2 minuterna var Henrik Zetterberg, Peter Forsberg och Mats Sundin inne konstant.
Huge: Det är ju så jobbigt när man gått o hetsat upp sig över matchen hela veckan.. Man hade nog lite föör stora krav på Foppa o Sudden, som vanligt =/
ModoAnte: det behöver man väl inte.. se på kanada i OS.. Fick stryk av Sverige med 7-1 men kom tillbaka och vann hela skiten.. Sverige förlora mot Vitryssland.
Man får väl hoppas att d blir motsattsen i år då... Men jag är ändå fruktansvärt besviken på grabbarna.
Varför hetsa upp sig över en förpostfäktning när båda lagen var klara för avancemang. Ingen intensitet och tacklingarna lyste med sin frånvaro. Nu råkade det sämre laget vinna tack vare bättre effektivitet och flyt med studsar och målram. Sudden har nyss kommit, det syntes. Bra med en torsk så man vaknar till liv nästa match.
Jimmy: Det kan vara lite farligt att spela Foppa i alllt för heta situationer för de är på honom hela tiden och han kan lätt få utvisning mot sig. Fast man får väl chansa för chansen att trycka dit pucken ökar ju med Foppa på plan, det kan ju vara värt en och annan utv.
Jimmy: Jamen han får väll för tusingen prioritera kedjorna i PP? När dom hade ett avgörande läge nu i slutet skickar han in tjärnqvist och jönssons kedja, nej det är inte acceptabelt.
danoj: hardy verkar vara en mycket komplicerad människa. jag undrar om inte han kanske kommer att få fortsätta vara komplicerad nån annanstans än i tre kronors bås efter detta vm.. jag hoppas väl lite på det iaf
Vi har Mats Sundin, Zetterberg, Forsberg, och jag frågar mig samma sak som Lasse Granqvist, varför hardy, VARFÖR spelar du inte med dom i powerplay, tjänstefel!!!
Wewillwintoday: Om Sverige förlorar så möter vi Ryssland och vinner vi möter vi Danmark, dessa matcher spelas på fredag, tror jag. Och så tar vi med oss poängen vi fått mot de lag som går vidare ifrån vår grupp.
Wewillwintoday: Matchen i sig är väl betydelselös. Vi är vidare oavsett hur det slutar. En förlust kanske bara är bra så höjer de sig ett snäpp tills nästa match.
Dragan 2k: Vad får det för effekter om vi förlorar? Har det några effekter? Jag har nämligen ingen aning om hur det fungerar i VM nu för tiden, 2 gruppspel?
Wewillwintoday: Samma här, jag vill inte klaga på någon spelare heller, de gör alla så gott dom kan. Men backarna är virriga som bara den tycker jag och tyvärr så är det väl elitseriekillarna som har de största problem, grabbarna gör så gott dom kan men idag så räcker det tyvärr inte riktigt ända fram idag.