NHL-spelare som tackat ja: Kristian Huselius, Florida, Ulf Dahlén, Washington, Daniel Tjärnqvist, Atlanta, Tommy Salo, Edmonton, Andreas Johansson, NY Rangers. (se länk).
Dessvärre är Hasse Johnsson axelskad och osäker om han kan komma till spel.
spelare som åkt ur NHL Andreas Johansson,Ulf Dahlén,Daniel Tjärnqvist,Per Svartvadet,Fredrik Modin,Hans Jonsson,Niklas Hävelid,Patrik Kjellberg,Samuel Påhlsson,Kristian Huselius,Mattias Timander...
Vancouver får det mycket hårt mot Red Wings och det öppnar ju onekligen dörren för de tre formstarkaste svenskarna i NHL. Bröderna Sedin och Marcus Näslund, hoppas trög-Hardy plockar hem dem och inte bygger laget på en massa mer eller mindre talanglösa DIFare.
Jag håller med dig. DU KAN DRA ÅT sexlandets kung var jeltsin serieledarna är manchester united det snöade en min mamma använder Bäcken hc mynnar i svarta glassar.
Ja, det kanske den gjorde. Var väl lite väl snabb att försvara min gamle hjälte, som jag tycker har fått oförtjänt mycket skit för plattmatchen. Hardy är kung men hade likt övriga en riktigt riktigt dålig dag. Eller så var det bara han som hade en dålig dag, och det spred sig till de andra.
Jag tycker verkligen synd att Svergie förlorade...Vi spelade ju så bra dom första matcherna men när vi möte vitryssland så vart laget som förlamat eller hur jag ska uttrycka mig...jag tycker inte vi kan klandra allt över Salo..skottet kom mot Salo och Salo försökte göra någonting...Salo hade väl en dålig dag men man ska inte klandra honom för något han inte kunnde göra någonting åt....Istället för att klandra Svergie mot Vitryssland tycker jag vi kan vara stolta....jag har hört folk på stan snackat skit om Svergie.....Zäta har ju fått en del kommentarer som gör att han inte vill gå på stan och jag tycker vi kan hålla duma kommentrar för oss själv satt våran stjärna ska kunna gå ut på stan...Zäta försvinner ju faktiskt snart......jag tycker han borde hedras i stället för han har varit bästa spelaren som gjort att Timrå faktiskt är där dom är i dag!!!
Jaa så sa nästan alla om sveriges miss... men herregud man har inte flyt jämt... å vi svenskar är lit konstiga när de gäller å stötta å heja .... Tyckte så synd om Salo när pucken gick in... så så kommer vissa "osmarta" mäniskor å säger : han skulle gjort så.... herregud ställ er själva imålet me press på dej att JAG vill JAg måsta klara det här!!
Det var charmigt att läsa dagen före kvartsfinalen, "att sverige är i semifinal". Visar lite av den inställning hela svenska folket hade till matchen mot Belarus. Ingen talar om underskattning, ingen talar om en lätt motståndare, ingen tar segern för givet. Precis allt detta hände + lite till.
Allt från Hedbergs kommentar mellan andra och tredje akten där han predikade om att inte tappa huvudet, att behålla lugnet och inte gå ner på mindre femmor, för att, som han sa " det här fixar vi", till headcoachens synnerligen tveksamma agerande för att eventuellt ordna upp det hönsbo som skapats alltefter hur matchen gestaltade sig. Sedan att spelare som Sundin, Salo, Lidström med flera inte hade förmågan att ta sig samman är också mycket märkligt.
Sverige var det laget som hade flest ledargestalter i hela OS. Ledarna lämnade över ansvaret till andra, kanske av artighet, men definitivt av feghet. Det fanns ingen desperation när det gick i lås. Jag såg inga som offrade sig hänsynslöst. Man kan säga att allt gick i baklås, men jag har svårt att acceptera barnförlamningen.
Det är vanligt att man utser syndabockar i ett förlorande lag. Salos mindre lyckade ingripande gjorde att han blev den självklara syndaren. Salo ska klara ett sånt skott (fösare), absolut! Däremot kan man jämföra detta med hela lagets insats, alla var precis så "syndabockig" som Salos billigt insläppta mål. Kollektiv kollaps kallas det. Salo kör inte, till skillnad från Elofsson, sitt egna race. Det är lagmaskinen Tre kronor vi talar om.
Jag håller också med antzantz. Det är beklagligt att vissa har så svårt att hålla sin besvikelse i styr. Jag är också dj-t besviken på matchen mot vitryssland, men lite nyans i kritiken om jag får be. Jag kan t.ex inte se vad Salos syskonbarn kunde gjort annorlunda i matchen....
antzantz:Håller med,jag fattar inte hur man håller på och trakasera Tommy Salo för det här.Och som ni kanske hörde på Sporten igår så har också hans anhöriga blivit trakaserade för det. Men i mina ögon så är Tommy Salo världens bästa målvakt.
Ja ni frågar er om Hardy ska avgå??? Ni har väl inte glömt vinsten mot både Tjeckien,Kanada och Tyskland??? Har ni även glömt segern i Sweden Hockey games mot Finland?? Tänk över det här och sluta vara negativa! Har ni glömt att ett VM kommer snart??? Och jag säger bara att det är varken Hardys eller Salos fel! Var lite positiva!=)
Hej alla svenska fans! Jag fattar inte hur man kan trakasera en målvakt som gör ett enda misstag? Det där kan hända vilken målvakt som helst. Dom som trakaserar borde vara landsförädare. Salo är ju för guds skull en av världens bästa målvakter. Hur kan man göra nåt sånt här??? Jag tycker Salo fortfarande är bäst. Ha det bra alla fans! P.S Timrå är i elitserien även nästa år!=)
Då blir det istället något liknande då: Tio av tio tittade på OS i någon kanal i 17 av två veckor. Nio av tio gjorde det i alla fall inte i Sveriges telivision, men då har jag inte räknat med repriserna under ordinarie OS veckor.
Det ser lätt ut. Jäklar vad lätt det ser ut. Jag skyller mina problem att göra piruetter på att jag har hockeyrör...som dessutom är dåligt slipade...plus att jag aldrig får åka på nyspolad is...
Ja, inget ont om konståkning. Jag satt som klistrad då det var reprisen från uppvisningen. Faan, de är nästan lika duktiga på grillorna som jag. Men bara nästan.
De återstående tio procenten gjorde ju som jag och kollade på Eurosport och deras tvåveckors-maraton med Rodel, Skeleton och Bob. Det roliga i det här att nu kör Eurosport ett tvåveckors-maraton med konståkning. Skall de köra två veckor per sport lär det inte bli annat än OS fram till Fotbolls-VM.
Nio av tio tittade någon gång på OS. (Under OS:et)
''Jag är otroligt stolt'' säger Remy Nilson, chef för SVT Sport, i ett pressmeddelande"
Jag tycker att han ska ta och tänka över siffrorna lite i stället för att rop hej. Ska man vara stolt över att man lyckades få 10% av tittarna att helt sluta titta på TV under tre veckor?
Eftersom jag är ordentligt uppfostrad så säger jag Tack! Det skall man göra om man fått en komplimang...;-)) Ja, det där med att tänka först och DÄREFTER öppna munnen är ett mkt bra motto. Idioter finns som sagt lite överallt, det kan man nog tyvärr inte göra så mycket åt. Eftersom förväntningarna var så enormt uppskruvade (mkt tack vare vår ödmjuka och sansade press) var det inte konstigt att besvikelsen blev i lika hög grad stor, för att inte säga gigantisk. Där har vi nog en stor del av orsakerna till alla övertramp.
Huge: Bra analys! Tyvärr så verkar en del i det här landet ta det här som en katastrof. Läste på text tv nu att Salos familj trakasserats pga missen! Det kan man snacka om katatrof, vilka idioter som kan komma på idén att göra sånt.
Tror inte det är där som skon klämmer. Avsikten i OS var väl att försöka spela "Big Ice"-hockey så materialet var väl framtaget därefter. Om du däremot istället hade sagt "rätta spelsystemet efter MOTSTÅNDET" så hade det varit lättare att förstå. Belarus ville ju inte vara med och leka Big Ice fast å andra sidan, det ville ju inte tjeckerna heller men dom slog vi ju i alla fall. Tror helt enkelt att man inte riktigt var på tårna mot Belarus och insåg faran för sent. Ja, plumpen var mkt fet, synd bara att den skulle komma just när den kom....
Sverige har under Hardy´s ledning börjat spela en rolig och offensiv hockey, det tror jag de flesta håller med om. Så kommer en plump i protokollet (Belarus) och helt plötsligt är det han tidigare åstadkommit inte värt någonting. Du bedömer hans agerande i båset osv på basis av 1 match där laget kom snett in i matchen och blev skärrade, började stressa samtidigt som motståndarna lyckades med i stort sett allt. Det var en dag när det inte ville sig helt enkelt. Hur snacket har gått i båset mellan spelare och coach vet vi ju inte men att coachen skulle ha kunna gjort ngt jätteradikalt för att ändra matchbilden i det sena läget tror jag inte. Du tycker att han spelar med "svenska folkets känslor och tycken som insats". I så fall kan vi väl lika gärna låta folket ringa ett 071-nummer och rösta fram vilket lag vi skall ha vid varje match, för skulle Hardy vara tvungen att ta hänsyn till vad svensson tycker och känner så tror jag nog han går frivilligt innan dess.
Vi frågar oss: ska Hardy avgå? Jo visst är det så. Jag ifrågasätter starkt Hardys omdöme och kreativitet i båset. Och även hans procentuella kapacitet kringliggande taktisk beröring och känslighet i avgörande beslut när det som mest gäller. Ovisshet och tveksamma, rent ut sagt felaktiga påvisanden och taktiska inlägg med hela svenska folkets känslor och tycken som insats. Hur kan Hardy på detta viset leda en världsnation i ishochey?
Jag börjar förstå att spelarna inte riktigt förstår varför det är en sådan upprördhet. Det jag saknade i matchen var ren och skär desperation. I stället var det handlingsförlamning och brist på kreativitet som märktes. Är det kanske så det blir när man samlar för många ledarämnen på isen. "Något vi inte kommer att sakna är ledargestalter" sas det ju. Kanske var det därför spelarna bara lämnade över ansvaret till den bredvid i stället. Sverige var i matchen ett samspelt ickegöranågotgäng. Det hade faktiskt varit bättre med rena desperata jävlaranamma soloprestationer.
Läser i Atonbladet att Salo tycker häxjakten gått för långt, och visst han är inte ensam syndabock. Mattias Öhkund ska t.ex ha en betydligt större slng av sleven, den Mühlegg kopian.
Men sen säger han något som får mig att häpna, citat: "Men med lite distans till turneringen så måste jag säga att vi inte gjorde bort oss. Vi spelade riktigt bra i gruppspelet, men sedan låste sig allt mot Vitryssland".
Makalöst, var det inte mot just Belarus turnringen började på allvar, var det inte i gruppspelet en plattmatch hade varit accepterad, gjorde inte Tre Kronor bort sig som de aldrig har gjort bort sig förr???
Nu när muehlegg blivit av med guldmedaljen, vad händer då?? Delas guldet ut till 2:an istället, och bronsmedaljisten får silver o.s.v. Eller tas bara medaljen bort, så ingen får guldet??? Skulle vara väldigt orättvist..
Livstids avstängning. Sedan kan man göra som i antiken med fuskare i olympiska spelen, för det är inget nytt under solen- då fösökte folk med mutor, man kan göra statyer av dem och ställa vid ingångarna till arenan så att folk aldrig glömmer dem /kan bespotta dem. Vad som i övrigt hände med fuskare under antiken låter jag vara osagt.. Sedan tycker jag Gundes förslag om att stänga av förbundet där den fuskande tävlar i två år är dratiskt, men initialt nödvändigt.
Regler är regler -annars kan de avskaffas. Fotbollsförbundet och hockeyförbundet är alltför generösa i sina bedömningar av det regelverk de själva ställt upp. Det är min uppfattning, med tanke på senaste tidens diskussioner.
(En liten sakupplysning bara: Muehlegg stavas det i engelskspråkiga länder, där de inte har vissa tyska bokstäver som är nödvändiga för att kunna stava hans namn...)
Jag tycker för övrigt att det hade varit läge att ta ifrån honom alla tre medaljer, för att sätta någon sorts gräns (även om det inte är vad som står i regelverket).
Det börjar bli dags att titta mot VM. Jag brukar alltid göra en liten första koll när slutspelslagen är klara i NHL. Vilka kan potentiellt komma till ett VM. I år är det ju lite speciellt med att de bästa spelarna redan har spelat ... | Läs mer
Ulf Dahlén (Washington)
Andreas Johansson (NY Rangers)
Tommy Salo (Edmonton)
Daniel Tjärnqvist (Atlanta)
Spelare som tackat NEJ:
Johan Hedberg (Pittsburgh)
Fredrik Modin (Tampa Bay)
Marcus Nilson (Florida)