GävleLasse: Där kan jag bara hålla med. Jag tror att Bäckström lider lite av att vara så uppskriven. Han bara MÅSTE prestera och när han inte gör det så låser det sig. Skönt för honom att få göra ett mål igår.
Bafucin: Angående Bäckström så har han fått oförtjänt mycket haussning. Skall vi tala om unga talanger som imponerar så snackar jag hellre om Hörnqvist.
Db_04: Nu stannar det väl inte vid ett misstag för Enström den här kvällen. Men jag håller med dig i övrigt. Marginalen är så pass stor mellan lagen att vi "har råd" med misstag av den typen i en sån här match. Man hoppas väl att han lär sig av misstagen.
Jag vet att nu kommer många att hoppa på mig men jag måste ändå få framföra en undran.....Bäckström..vad tillför han egentligen? Han är ju uppskriven som Sveriges nästa superstjärna men så här långt tycker jag inte att han gjort mycket väsen av sig. Varken i ES, J-VM eller i Tre Kronor. Jah förväntar mig i alla fall att han visar mycket mera än han gjort. Tycker inte han stuckit ut mera än vem som helst.
Detta är min högst personliga uppfattning och jag anar mothugg men kanske dax att lyfta fram detta.
70 Rodrigues: Sverige ställer upp med detta lag ikväll:
Johan Backlund -------------------------------------------- Tobias Enström-Per Hållberg Anton Strålman-Kenny Jönsson Dick Tärnström-Johan Åkerman -------------------------------------------- Nicklas Bäckström-Jörgen Jönsson-Alexander Steen Fredrik Bremberg-Johan Davidsson-Patric Hörnqvist Tony Mårtensson-Rickard Wallin-Fredrik Emwall -------------------------------------------- 10.e forward: Jonathan Hedström
wap.hockeysnack.com Frågan är om Ryssarna kan hålla ihop laget under turneringen. De kan behöva lite medvind. Vinner i Sverige så kan Ryssarna få ta hem turneringen. Så bra som gamla CCCP var kommer inga bli. Alldeles för många invidualister i hockeyn nu.
Målvakter: Daniel Henriksson Johan Backlund Backar: Johan Åkerman Dick Tärnström Tobias Enström Per Hållberg Anton Strålman Forwards: Nicklas Bäckström Fredrik Bremberg Johan Davidsson Fredrik Emwall Jonathan Hedström Patric Hörnqvist Jörgen Jönsson Tony Mårtensson Alexander Steen Rickard Wallin
Ej uttagna: Målvakt: Erik Ersberg Backar: Jan Sandström Kenny Jönsson Daniel Fernholm Magnus Johansson Forwards: Magnus Kahnberg Mattias Månsson Martin Thörnberg Fredrik Warg
Om sändningarna från VM blir som det varit hittills under matchen mellan Finland och Ukraina så blir det en väldigt ljudlös turnering. Fast, det är klart, då slipper man ju höra Åke Unger eller Lasse Kinky.
För få NHL-proffs? Vi har Steen, det räcker. ;P Jag tror absolut inte man ska underskatta det här laget. Och bara för att det alltid varit massor av NHL-proffs med i Tre Kronor så har det ju inte alltid gått bra. Vad är det som säger att det här laget skulle avsluta VM 2007 sämre än ett Tre Kronor med 90% NHL:are?
Om nu bara Jonte Hedström kan sluta äta sina jädras snäll-karameller så kan det kanske börja smälla lite ute på isen också.. :)
Bissett19: ja det är möjligt... ett monster till målvakt var han i alla fall Jag kommer ihåg att jag satt hemma hos Acke Jäger i nyfors å kollade på spektaklet.
Bissett19: Var det inte en spaggettimålvakt som hette Delpino som gjorde en grym match mot sverige för en massa år sedan. Jag har för mig att vi vann med 1-0 efter många om och men. Vi vann skotten med typ 55-10 eller nåt sånt.
mattias - 74: Vi har inga fixstjärnor,men ett hårt arbetande lag där alla vet sina roller.Det är lätt att bli namnfixerad.Det är inget skitlag vi skickar.Jag är rätt säker på att det kommer bli bra detta.
"Klarar man Italien eller blir det som Vm 94 mot Italien."
Nu har ju inte Italien Jim Corsi i målet längre som konstant flyttade målburen så fort Sverige kom in i deras zon;)
Blir säkert inte nån storseger,4-2 räcker gott o väl.
mattias - 74: Inför exakt varje VM eller OS så har Sverige antingen den BÄSTA truppen någonsin eller så har man den SÄMSTA truppen någonsin. Och när turneringen sedan är färdigspelad och vi står där som vinnare eller iaf har gjort en klart godkänd insats sett till förutsättningarna, ja då blir alla mediaexperter så otroligt förvånade igen. Mao: inget nytt under solen...
Skönt för honom att få göra ett mål igår.