Rätt kul ändå hur nära på a l l a saknar Fagerlund trots att i princip ingen gillade honom när han "fanns" och vid varje uttalande han gjorde sa "dax att byta ut fanskapet NUUU".
Men i sig är det ingen katastrof att Sverige inte har folk med i IIHF:s styrelse. Det är trots allt ingenting som sinkar svensk hockey på nåt sätt.
Spanien ar ju för övrigt bidragit till världshockeyn genom att man haft Kenta Nilsson spelandes i landet under en säsong. Det är väl i sig mer meriterande än Kjell Nilssons hockeykarriär.
Dragan 2k: vem f-n e Kjell ´Nilsson. har aldrig hört talas om denna figur. Vad är det egentligen för en jeppe. Vill man vara med de stora elefanterna så får man stå på sig. Och den där spanske flötet. Vad har spanien gjort för ishockeyn. någonsin!!
In med Fagerlund igen. alla kanske inte gillar honom men han gör ett bra jobb åt Sverige.
Helt otroligt att Kjell Nilsson (vem då?) inte kan ta en plats bland storfräsarna.
Ok. Mannen är inte känd internationellt och som Exp skriver 9 landskamper under 60-talet imponerar inte väldeligt men ändå. Nej. En spansk representant blev det istället för Herr Nilsson. Fast å andra sidan hade han spelat för Barcelona FC. Inte fotbollslaget utan deras nästan lika välkända hockeysektion.
Man saknar verkligen Rickard Fagerlund numera. Det är förvånansvärt tyst kring Kjell Nilsson i media och det allmänna surret.
Sveriges nuvarande ordförande Kjell Nilsson syns aldrig i media. Rickard Fagerlund syns däremot nästan hela tiden. Jag har då inte sett många TV-intervjuver med Kjell. Rickard har efter sin avgång varit med i väldigt många. Rickard är ju också ombedd att inte komma på mötena som Svenska ishockeyförbundet har. Det är Kjell som "förbjudit" honom... Varför? är han rädd att förlora sin plats?
Nu har Sverige tappat sin plats i det internationella Ishockeyförbundet. Kjell fick inte efterträda Rickards plats. Kjell säger förtvivlat: "ingen vet vem jag är." KONSTIGT!?
Dumt av styrelsen att välja bort Fagerlund! in med honom igen och bort med den maskerade Kjell Nilsson...
DIForever: Men snälla nån, att älta en match som spelades för 8 år sen? Då kan ju jag tex dra upp en viss match i World Cup 96, där foppa och sudden hade lekstuga med finska lejon. För att inte tala om en viss match som spelades bara för någon månad sen, har för mig att finland ledde med 5-1.
Wilja: Jämn... hmm... speciellt jämn var den inte, i början i alla fall när Finland avgjorde med sina 3 mål. Kom inte och säg att den inte var plågsam för er svenskar för det var den garanterat.
DIForever: VM finalen -95 var aldrig en plågsam hockeyförlust. Matchen var välspelad och jämn och hade kunnat gå åt båda hållen. Finland vann och var bättre den gången, det är väl i stort sett det man minns från det tillfället.
DIForever: Oavsett hur mycket ångest vi svenskar har kvar efter det debcalet, om det nu är NÅN som har det (?) tror jag att de flesta finnar drömmer mardrömmar om den här händelsen...=)
Peter72: Japp och orsakade deras värsta ishockeyförlust genom tiderna. Det var en underbar match som man antagligen aldrig kommer att glömma. Det gör nog inte finnarna heller på ett mycket bra tag...även om de antagligen skulle vilja det.
Dragan 2k: Det är mycket sant som du säger. Sverige hatar att förlora mot Finland. Det finns så många som har varit finskdödare genom tiderna. På nåt sätt så känns det som om Sverige vinner mot Finland i nåt VM så känns det andra inte så där jättviktigt om man förlorar. Vi vann ju mot finnarna i alla fall.
Peter72: Kände också en sådan känsla. När man ligger under med 1-5 ska det väl normalt vara kört. Men spelar Kronorna mot Finland så är det något speciellt. Som att de tänker "NEJ!!! VI ska inte torska mot "lillebror""
Samma skedde väl för inte så länge sedan. Den matchen, kommer inte ihåg exakt vilken turnering men, där Per Johan Axelsson skadade sig mot finnarna. Då var det väl ungeför samma känsla. Nu var i och för sig inte en upphämtning a la 5-1 men ändå. Är det något lag svenskarna hatar att torska mot är det nog finnarna.
Wilja: Ja faktiskt. även om dom låg under med 5-1 så kände man på nåt sätt att dom kan klara detta. kanske inte vinna under ordinarie tid då men kanske i sudden.
Wilja: Du kan inte säga att du visste att Sverige skulle vända! Du måste väl varit sur när finnarna gjorde 5-1. Men vid 5-2 kände man dock att nåt var på väg... Finalnd har en bra trupp, inte lika bra som Sveriges dock men ändå bra... När man tappar 1-5 till 6-5 kan man skylla det på lagspelet.. De trodde de hade vunnit, backade hem. hade finnarna gjort 6-1 hade det varit slut... klart det inte var bara lagspelet men mycket berodde på det... Kämpa är det som gäller hela tiden, Se bara på hur IFK tog sig an ÖIS idag.. genom att kämpa...
DIForever: Dumheter! Finland spelade efter bästa förmåga, bättre är dom inte. Kan man inte förvalta en 5-1 ledning i en kvartsfinal så kan man inte bara skylla på lagspelet. Jag och många fler med mig visste att tre kronor skulle kunna vända matchen trots 1-5 och därför satt man också kvar vid apparaten. Finland spel bygger på om flytet finns, försvinner flytet rasar spelet som ett korthus, som så många gånger förr.
radiosaigon: Inte i de större sammanhangen med de bästa spelarna. Dom klarar ju inte ens att vinna mot ett halvfullt tre kronor trots försprång med 5-1(!), hur ska det inte gå när sverige fyller på med nio givna proffs ytterligare?
radiosaigon: Du kan nog slappna av, begreppet underskattning existerar nog inte hos nån spelare i tre kronor i dagens läge, du vet, vitrysslands, salt lake city...
Finland är inte chanslösa mot något lag i denna turnering. Däremot så har jag mycket svårt att se att de ska kunna räcka hela vägen. Det känns som när Finalnd skräller i de här sammanhangen tar de brons, inte mer. Så även nu.
Sverige kan vinna denna turnering. Vi har en fantastisk kull med spelare födda tidigt på 70-talet. Denna och OS 2006 känns som lite nu eller aldrig för oss.
Nu 2004 har vi ett jätteläge eftersom Kanada är inne i en generationsväxling och vi visade ju i Salt Lake vad vi är kapabla till i våra bästa stunder som i den Kanada-matchen.
Robert P: Robert P: Underlägsna behöver dom inte känna sig men dom bör inte tänka att Finland är ett lag som bara kan slå smånationerna. Dessutom läste jag nånstans neröver av någon att dom inte har några superstars..Dom har ett antal som kan avgöra en match ensam.
Robert P: Bevisade dom ju i VM om inte annat, var väll det laget som hade lyckats roffa åt sig flest av dom sk "etablerade" NHL proffsen, tror det vann dom bara mot dom sämre lagen.