1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736856 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 1260315

Sv: Framtiden: du, jag och föreningen?
lalle: Det är konstiga alternativ som du framför. Utan pengar kommer inte Brynäs att kunna bygga en ES-trupp med egenfostrade spelare, eftersom dessa kommer att lämna klubben i högre utsträckning än om klubben kan erbjuda marknadsmässiga löner.

Vad anser du att HV och Djurgården är? Kommersiella jippolag med utsocknes spelare eller oldschool lag med egenfostrade spelare?

Vidare. Det är väl ingen som tror att någon anställd inom Brynäs medvetet gör ett dåligt jobb. Jag ser inget fel med att kritiskt granska dem om eventuell negativ kritik framförs på ett konstruktivt sätt. Det vore snarare förödande för föreningen om utomstående inte fick granska de anställdas arbete.

Det är många här som stöttar föreningen! Hur? Jo, genom att gå på hemmamatcher. Helt enkelt stötta klubben ekonomiskt.

Jag ser inget fel med att ställa krav på någonting som man lägger stora pengar på. Det är så det funkar med allt annat som Brynäs arrangemang konkurrerar med. 

Jag har faktiskt kontaktat Brynäs och gett dem ett gäng förslag, med varierande framgång. Precis som bland många andra föreningar, företag verkar de styrande dock utgå från att de oftast vet bäst.

För att berömma Brynäs, så har de faktiskt tagit ett väldigt bra initiativ att locka fler åskådare där jag bor. Vuxna som aldrig hade varit på hockey har lockats med fribiljetter. Samma personer har sedan återvänt till arenan för att titta på nya matcher, med biljetter som de själva köpt. Jag vet inte vem som kom på den idén, men smart är det.

Redigerad kommentar


Svarskommentarer

Sv: Framtiden: du, jag och föreningen?
Peja: Det är två helt olika vägar att gå därför har jag dem som exempel hur klubben skulle kunna utvecklas. Spontant själv SKULLE jag vilja ha alternativ B men det kommer INTE i längden bidra till fler framgångar och SM-Guld vilket vi alla siktar på. SM-Guld då har vi gjort en bra säsong vi är väl inget äckligt, vidrigt Leksands IF som skryter om hockeykultur men INGA Guld sedan 1970-talet?

Kritik gentemot föreningen är regel här och ofta är det haranger som "mormor(gammalt HS-uttryck för Sundlöv) är så himla dålig som sportchef" eller liknande. Den konstruktiva debatten saknas ofta här tyvärr. Stoltheten att faktiskt vara Brynäsare saknas enligt mig. Jag är en gubbe av den gamla skolan som egentligen skulle vilja fortsätta ha en medlemsstyrd förening och en livaktig supporterbas men har insett med tiden att det är inte framtidens melodi. Framtiden är att lägga Elithockey verksamheten i ett eget bolag Brynäs Hockey AB och satsa hårt på kommerisella metoder. Det kommer att ge framgångar. Min tanke var att starta någon form av större framtidsdebatt här.

Redigerad kommentar


Sv: Framtiden: du, jag och föreningen?
Peja: En sak som jag tycker är självklar är studentrabatt vid köp av biljetter men det lyser med sin frånvaro...