Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
I dagsläget finns ingen ledare eller moderator i Brynäs IFs gästbok. Av den anledningen vill vi ha in intresseanmälningar på personer, med Brynäs som favoritlag, som vill hjälpa till att hålla koll på gästboken och se till att forumet håller en nivå som är okej med Hockeysnacks gemensamma regelverk.
Om ingen kan ta på sig detta arbete kan Brynäs gästbok på Hockeysnack stängas ner tillsvidare vilket vore mycket tråkigt.
Intresseanmälningar skickas i ett brev eller bubbla till mig och jag ber er att inte svara eller bemöta detta inlägg i gästboken utan föra diskussionen via brev eller bubbla.
Tack på förhand.