1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 779572 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2424825

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Det finns många aspekter av att vara sportchef i SHL. Lagbygge.Koll på spelarmarknaden. Scouting. Kontaktnät. Duktig i förhandlingar. Mediehantering. Bollplank till tränaren. Ledarskap. Och så vidare. Massvis med saker som du inte får i spelarbubblan. Det är ett otroligt komplext jobb, och än mer komplext i en storklubb som Brynäs där pressen är stor och supportrarna många. Det är ett väldigt svårt jobb, även för en person med lång erfarenhet, och i stort sett ett omöjligt uppdrag för någon som kommer direkt från isen. Jag tycker att Brynäs har skjutit sig själva i foten med Alcén-rekryteringen och dessutom gjort honom en stor otjänst. Även om det säkert initialt är roligt att komma in som sportchef, så hade det nog varit långsiktigt bättre för honom att vara mer redo innan han hoppade på uppdraget.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: en erfaren GM och JAEG som påläggskalv hade varit en bättre lösning än den som blev.
Ett undantag är bröderna Abbotts i Rögle. De klev väldigt gröna in på sina roller. Cam hade väl bara en och halv säsong som j20 tränare.
Tycker det är svårt att få någon uppfattning om Alcen utifrån intervjuer/poddar då han bara pratar fort och mycket utan att egentligen säga så mycket. Han delar inte med sig om hur han tänker med rekrytering förutom Bra spelare, skall vilja spela i Brynäs. Men det säg er inget. Han kunde åtminstone säga exempel: jo men vi letar en spets fw, helst en rightare som kan gå in i någon topp kedja.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Kanske vart uppe redan.
Islanders kommer inte ge Boqvist ett Qualifying offer, så han blir UFA from 1a Juli.
Kommer Adam nöja sig med ett tvåvägs nånstans?
Ytterst tvek att han blir erbjuden ett envägs.

Brynäs chanser ökade med nån procent här iaf.
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)