Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Om du definierar att man är bänkad när man spelar färre minuter av skäl som inte beror på att man är en dålig spelare så skulle du ju i så fall lika gärna kunna säga att Edmontons superstjärna McDavid stundtals var bänkad under den här säsongen. Men då är man ju inte bänkad för att man är en dålig spelare utan för att det finns skadeomständigheter som man inte råder över, lika lite som om det är saker på hemmafronten som spelar in i samband med Olofssons frus barnafödande.
Det som Berge var inne på var ju att Olofsson var bänkad för att Olofsson inte var en bra spelare, vilket ju inte stämmer om man ser på hela säsongen (var ju bara i 3 matcher som Olofsson inte spelade) och betänker att poängproduktion och plus-minus statistik påverkas av att Olofsson spelade i laget som kom näst sist i serien.