1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 740814 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2892103

Sv: Silly Season 2025-26
Jugge: Förstår all glädje och respekt för Bäckström men varför prata om poängligevinst? Kan man inte lika gärna se att ha är ute på ett ärevarv där man får glädjas åt fina passningar som ibland ger poäng och att han är en bra förebild. Är man inte glad om han spelar runt 30 matcher i grundserien och gör poäng lite då och då? Det är ju ändå frågan om en åldersman som inte spelat på tv år. Skulle han efter nästan två år utan hockey dominera som många tror är det ett gigantiskt underbetyg för SHL som liga och för svensk hockey som tror sig var topprankad, eller hur?

Svarskommentarer

Sv: Silly Season 2025-26
Jan-Erik : ”Det är ju ändå frågan om en åldersman som inte spelat på tv år. Skulle han efter nästan två år utan hockey dominera som många tror är det ett gigantiskt underbetyg för SHL som liga och för svensk hockey som tror sig var topprankad, eller hur?”

Kan en halvmesyr som Dick Axelsson, som dessutom är lite äldre, vara borta från hockeyn lika länge och sedan dominera i HA så råder det så klart inget tvivel att Bäckis ska kunna göra det i SHL. Skillnaden i grundkapacitet är ju ofantligt stor. Även om Bäckis bara skulle vara 80% av sin prime så är han ju fortsatt överlägset bäst i ligan.

Det har varit mycket snack om höften ska hålla, mjukstart och bara spela ett fåtal matcher. Hade du sett presskonferensen idag så hade du hört en Bäckis som är sjukt taggad och som kört stenhårt hela sommaren.

En sån som Bäckis kommer ju inte hem för att ”delta” och spela ett fåtal matcher. Han kommer så klart ta en ledartröja och göra precis allt för att ta det SM-guld han saknar. Hade han trott att kroppen kanske inte håller hade han aldrig hoppat på detta.

Sv: Silly Season 2025-26
Jan-Erik : Innan idag har jag sett varje eventuell spelad minut för Bäckis som en bonus, men nu fick man bästa tänkbara svar gällande hans fysiska status. Både genom att faktiskt se honom på isen, och vad han säger själv. Det höjer ju förhoppningarna en aning om att han ska kunna bidra mycket. I mina ögon handlar allt om ev skada. Att hitta tillbaka till timing, skridskoåkning, puckbehandling... inte ett dugg orolig där. Spelar han så är han bra. Poäng gör han i sömnen. Det är ett bakslag med skada som kan ställa till det.