1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 741015 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2892530

Sv: Silly Season 2025-26
Berge: Om du istället för att se det som en träningsmatch ser det som ett tillfälle för fans att träffa NHL-spelare och mer som ett jippo tror jag det är lättare att förstå eller acceptera grejen med det.

Nu har ju Brynäs en jäkla massa NHL-rutin i laget men så har ju inte alltid varit fallet och då har det ju varit en chans att få träffa Bäckis och andra NHL-spelare. I år är det ju en chans att få se Järnkrok och Lindholm också som exempel. Och Boqvist kommer med Stanley cup-ringen vilket säkert lockar några också.

Det är ju verkligen inget man ska se som en "tävlingsmatch" eller så. Och knappast något jag åker upp till arenan för att kolla på själv (ca 10 mil och jag äger ingen bil). Men jag kan ändå tycka det är trevligt med ett sätt att knyta kontakt mellan nuvarande spelare och NHL-spelare inför den dagen de kommer hem också.

Som GD skriver:
"En spelare som ryktats kunna vara på väg hem ett längre tag är Lucas Carlsson. Hans kontrakt löper ut nästa år och han är med och känner på hemvändarstämningen även han."

Sen är det ju inte svårare än att inte titta om man inte gillar det. Precis som att det säkert finns vissa som kommer undvika att titta på CHL-matcherna. Fint med valmöjligheter tycker jag! :)

Edit:
Jag är nog knappast målgruppen för det. Men jag hade älskat något sånt här som barn när jag såg upp till NHL-spelare och samlade på hockeykort.