1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446627 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2892967

Sv: Silly Season 2025-26
honken21: Har tyvärr den magkänslan också. Tror DIF hittat rätt i Hudon, tyvärr.

Brynäs borde kunnat norpa Hudon kan jag tycka, borde vara det mer attraktiva valet.

Svarskommentarer

Sv: Silly Season 2025-26
Brynäsgubbe: Då den röda tråden i Alcens grundfilosofi är att värva spelare med god karaktär så tror jag inte risken att Bellows kommer åka runt och såsa är speciellt stor. Tror snarare att Brynäs kommer kunna skapa en mycket inspirerande atmosfär för de nya spelarna i gruppen. Här några punkter som talar för att Bellows inte floppar. (Jag utgår givetvis ifrån att Bellows liksom alla andra ”spetsförvärv” värvas för att det finns kvaliteter som laget vill ha, om man får ut den är en annan sak)

•Han kommer in i en klubb men framförallt ett lag som just nu befinner sig i en viss satt ordning/kultur/sammanhang som vi såg resultatet av förra året. (Scout har blivit vår kanske bäste ”kulturbärare” på isen)
• Han är värvad för att han antas passa in i den kulturen.
•Gällas ledarfilosofi, vilken spelarna inte bara accepterar utan verkar omfamnat till hundra procent, är såklart en stor del av kulturens ”manifesterande”. Det naturliga är att man som ny faller in i gruppens beteende.
•De finns spelare i laget som har högre status än Bellows. Mao, han är inte högst i hierarkin.
• Konkurrenssituationen i laget. Finns spelare att mäta sig emot och inspireras av.
• Att spela med gamla kompisar- det finns etablerade sociala relationer.
• Bäckis, det var ett tag sedan han hade chansen att spela med någon av den kalibern.
•Han verkar vara någon som tävlar och vill vinna.

Sv: Silly Season 2025-26
Brynäsgubbe: Det återstår väl att se vem som lyckas bäst, det är alltid en gamble med AHL-spelare. Förhoppningsvis har du rätt i att Hudon gör bra ifrån sig för det lär vi behöva.

Sv: Silly Season 2025-26
Brynäsgubbe: Är Bellows motiverad och villig att göra slitjobb så kan det nog bli riktigt bra.