Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Angående att jag bara kritiserar Djoos, det stämmer inte heller. Jag skriver som jag ser det, i förra matchen såg jag hans misstag och nämnde att det var i enlighet med min förväntningar. Verkligen hemskt.
Idag undrade jag varför han var tvåa på pucken i egen zon under pågående PP, och stod därefter och tittade på när en farlig chans uppstod, istället för att hjälpa sina medspelare.
Kommentaren om hans kontraktlängd var kanske onödig, tar på mig den.
På samma sätt har jag kritiserat Kopacka som jag tyckte hade en orimlig förkärlek att alltid skjuta i PP förra säsongen trots att det inte var läge.
Kopacka som jag förövrigt berömde idag. Såhär gör jag med alla spelare.
Jag tycker inte det är särskilt negativt eller avviker från vad andra skriver när de ser samma situationer.
Ni som aldrig skriver under matchens gång kan såklart samla moralpoäng när temperaturen gått ner och det är lätt att framstå som mer sansad, och sedan kritisera vad andra säger i matchtrådar...
Och ja självklart fick jag gå tillbaka en bit där de mesta av inläggen har varit sporadiska under sommaren och bedrövelse över att förlora finalen. Konstigt. Men "positiva jävlar" kanske finner glädje i det också.