Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Håller med fullständigt, helt sjuk regel…
Så här säger regeln dock:
Ej tillåtet att spela ut pucken ur anfallszonen under förlängning i grundserien
Under förlängning i grundserien blir det förbjudet att spela ut pucken ur anfallszonen. Om det sker ska spelet stoppas och återstartas i felande lags försvarszon. Det laget får inte byta spelare och det andra laget får välja vilken sida spelet ska återstartas på. Om det sker en andra gång av samma lag ska lagstraff för "delay of game" utdömas.
Regeln syftar till att få till en mer anfallsglad ishockey. Det ska inte vara tillåtet att gå hem och ”börja om”. Undantag till regeln är om det är helt uppenbart oavsiktligt, t.ex. ett skott som missar mål och går i rundeln och ut i neutral zon utan att en back hinner fånga upp pucken, eller om en försvarande spelare tacklar en anfallare så att anfallaren tappar pucken. Felpassningar eller misslyckade dribblingsförsök räknas dock ej som undantag.
Regeln gäller inte för ett lag som spelar i numerärt underläge.