Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Väldigt bra beskrivet av nuläget
Allt som hyllades sågas
Men det var frågetecken på målisarna. Från både supportrar och experter
Backsidan ansågs bli bättre på brädden (innan matchstart) ff från experthåll
Men att man skulle sakna vårt första backpar var nog alla med på. Ffa om Djoos kommit ifrån skadan och kunde nå sin nivå. Kinnvall har varit högt som låg beroende på match så inget nytt där. AA har en skada och han kommer kanske inte upp i nivå mot i fjol där vissa trodde han skulle kunna lägga i en extra växel i år.
In kommmer Hägg som behövs för vi saknade Berra i slutspelet. No brainer på papperet. Kempny har ålder och motivationsbristryktet emot sig innan, och sen skada på det. Vi vet inte än var han kan hamna i nyttan.
Norlinder borde vara bättre (iaf snababre) än Theo (som borde ha bättre utvecklingspotential).
Med Berra tillbaka på samma nivå så borde ddt vara vara en sniper på blå vi saknat.
Skador kan vi inte göra mycket åt.
Forwardsidan - allt bedömdes vara bättre än Miks innan, och där Miks saknade styrka fick vi in Fjällby som borde ha lyckats bättre än så här.
Bäckis istället för schroeder är väl också en nobrainer på papperet. Frågetecknet var inte hur bra han kan vara utan hur skadan skulle hålla honom från isen.
Bellow, tja nog kan man väl gissa att utan att skämmas att han borde varit bättre än 3de länken från i fjol bredvid Vesel och Scott. Och som Scott ledde andralinan så var väl förlängningen där också en nobrainer.
Så, att såga Alcen är magstarkt, ffa när man fått facit i hand om man inte innan. En sniperback och backparet var de största och egentligen de enda frågetecknen vi borde kunna klandra Alcen för.
Och jag har svårt att tro att han inte förde en bedömsingsdialog med ledargeamet om varje nyförvärv skulle ha sin plats i lagbygget.
Det jag ser är att vi saknar snipern och vår förstemålvakt underpresterat. Men det är ju inte bara han som släppt in stora siffror.
Sen är det BP som vi är helt under isen på. Knappast Alcens fel.
Problemet är vad man gör med pucken då man norpar den i egen zon. Det är vårt stora problem.
AA, kinnvall o Djoos klarade detta i fjol, varför så mycket sämre i år?
Våra backar och forwards var starka i mittzon ifjol (det blir bättre) men inte heller där klickar vi i. Har nya gameplanen varit att Fjällby o kopacka ska vara först på dump ut och icingpuckar? Ja då förstår man varför spelet ut från egen zon felar.
För det är även skillnad när forwarderna ska anfalla. Det är inte 100 heller. Egentligen inte någon lina. Det är ju fan så att de som hade minst klapp-klapp ifjol (mycket solo då) har finaste klapp-klappet nu. Vad händer med de andra linorna?
Det kan inte ha med Alcen att göra.
Någon skrev att vårt PP är segt. Fan vårt PP stannade på Silverberg så extremt många gånger i fjol så jag ser ett bättre spel i år. Och jag tycker absolut att Scott bidrar att försvåra motståndarnas markeringsspel i vårt PP. Har inga problem där heller, tror inte det kommer att summera in på sämre resultat än i fjol när säsongen är över.
Däremot kan jag tycka mig en ny spelstil på Clara som kan få han att gå bort sig. Han kliver ut från målet mot tecknlgnscirkeln för att göra sig stor, Delia gör lika, och då är vägen till andra sidan längre och stolpen hjälper inte förflyttningen. Kommer dessutom skottet målisen täcker med liten vinkel mot kortsidan och nedanför tekningspunkten så är det ännu svårare att komma över om målisen gått ut mot skotten för att göra sig större.
Jag klandrar inte Alcen för lagbygget för precis som när vi åkte ur så hade han gjort laget bättre, och de som sågar honom nu och inte gjorde det innan säsongen drog igång är bara frustrerade och inga jag anser har vettiga åsikter. Efterklok experter kan alla bli.
Ledarteamet kommer att få prövas i motgång (ifjol var vi tippad i botten så det fanns inte då) och det är där skutan vänts.
Lätt att ta kontruktiv kritik när man har roligt och alla är glada. svårare att ta till sig den utan att känna sig utpekad när det går emot en.
Allt mals ned till tror spelarna på sitt lag och sitt ledarteam så kan detta lösas. Brister något där och vi riskerar att bli ett bottenlag i år.