1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446637 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2911933

Sv: Matchtråd 2025-09-30 Västra Frölunda - Brynäs IF
Fundering, hur länge ska man skydda Gälla & co?

Vill inte höra något "Ah men gälla tog upp oss till shl, och till final första året tillbaka" .

Var det verkligen tränar trion? Eller var det ledande spelare som löste det?

Syns ganska tydligt idag att ingen i tränartrion är någon ledare.

Varför ska man chansa och vänta? Vad för tecken på förbättringar i specialteams och försvaret har vi sett hittills?

Luktar 22/23 så mycket, omgång 45 med 15+ poäng upp till säker mark är snart här, och Alcen börjar med sina panikvärvningar.

Så varför ska vi skydda gälla & co?

Svarskommentarer

Sv: Matchtråd 2025-09-30 Västra Frölunda - Brynäs IF
gwl: Så länge viljan till insikt och att förändra/ förbättra sig finns så behöver man inte byta ut personer. Med det sagt så krävs det att det ger resultat också.
Ta bp spelet som många kritiserade förra vinter och våren. Flera inlägg (inkl egna) redan då att nuvarande tränartrio borde söka extern hjälp då det var uppenbart att de inte själva satt inne med svaret. Nu har bp spårat ur fullständigt vilket får en att börja fundera på om det inte finns visst tunnelseende i ledartrojkan.

Sv: Matchtråd 2025-09-30 Västra Frölunda - Brynäs IF
gwl: Haha sparka gälla 🤣🤣

Sv: Matchtråd 2025-09-30 Västra Frölunda - Brynäs IF
gwl: Vad finns de för andra tränare på marknaden? Som vill komma?

Men ja håller ändå med, man bör ta bort till o börja med Molin/Masken. Få in specialister på PP och BP. Sen börja sålla marknaden efter en tränare om detta inte vänder illa kvickt

Sv: Matchtråd 2025-09-30 Västra Frölunda - Brynäs IF
gwl: 🤫 Du svär i kyrkan