1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 745608 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2931170

Sv: A proposito de nada
Peja:
Menar du att allt en SC gör sitter primärt i referenser?
Verkligen?
Du som säger att JA är dålig på att scouta, så nu sitter scoutingen i att höra sig för hos andra om spelaren passar in och kan tillföra något i den egna lagdelen?
Tänk om alla HR och rekryterare skulle behöva ha kontaktnät för att ta referenser.
Det skadar inte att känna folk, men det är knappast huruvida man känner andra som man lyckas som SC.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Har försökt förklarat för dig hur det fungerar i några år nu men når tyvärr inte fram. Det är en kombination av scouting av sportcheferna och andra inom föreningarna och referenser. Naturligtvis bemödar man sig inte att inhämta referenser om spelare som man inte tycker är tillräckligt bra ”in the first place”, men naturligtvis är kontaktnätet ytterst viktig för att få användbara referenser.

Orkar egentligen inte diskutera saken mer eftersom jag vet att jag har rätt. Du tror antagligen inte på det, men mina källor är alltså flertalet olika sportchefer och andra verksamma i föreningar inom Sveriges tre högsta serier. Men eftersom jag vet att du håller dina egna teorier högre än allt som faktiskt sker där ute orkar jag inte diskutera vidare.