1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 746266 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2934178

Sv: A proposito de nada
Sandström/GD:

Jag pratade för övrigt med Alcén nu igen en stund efter träningen. Jag passade på att fråga om det påstådda intresset för Vrana. Läpparna på Alcén är förseglade gällande det. Givetvis finns det säkert ett intresse från Alcén och Brynäs. Men det verkar ju inte som att LHC i nuläget är redo att släppa honom. När det gäller att han inte värvat nån mer back så menar Alcén att man ju har backar, och att t.ex Luleå och Frölunda som också spelar CHL inte har fler seniorbackar på sin laguppställning än Brynäs, om man nu ska jämföra så. Och det har han rätt i. Luleå har sex st men har också en superbra 07.a i William Håkansson i sitt lag. Frölunda har sex plus även Tom Nilsson som sjunde. Så dom har en till då. Brynäs har ju också 07.or. Dahlqvist och Raftheim främst. Men de har inte fått chansen så ofta. Utan Brynäs har spelat med de sex seniorbackar man har.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
ME88x: Hovreportern ställer frågor om en back...
Det skulle ju även gå att fråga - TROTS att några guld inte delas ut i november - om man tänker att det här är laget som ska göra det; dvs. gå längre än förra säsongens lag, alltså vinna guld i april 2026. Som att det skulle räcka med en back för det?
Men jag har inte läst på journalisthögskolan så vad vet väl jag...

Sv: A proposito de nada
ME88x: Både Luleå och Frölunda har sju seniora backar, vem försöker Alcén (och Sasse) lura? Det är ju bara att gå in på Eliteprospect och räkna. Luleå lånade in en back under några veckor i sep-okt när de hade sex backar, men nu ska ju Leskinen vara tbx.