Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
att klubbdirektören överskridit sina befogenheter.
En mycket allvarlig anmärkning om den är riktig?
I Brynäs hemsida kommenterar styrelsen annat i Renaders brev, men förbigår anmärkningen mot klubbdirektören.
Av det kan slutsatsen dras att styrelsen har fortsatt förtroende för klubbdirektören. Styrelseordförande Christer Sundin borde som VD för ett börsnoterat bolag inse att om han själv skulle överskrida sina befogenheter inför sin styrelse, skulle han omedelbart få lämna vd stolen.
Vem/vilka tar de olika beslut som krävs inom föreningen, exempelvis spelarbudget?
Det är därför förvånande att han har fortsatt förtroende för klubbdirektören. Vet klubbdirektören något som styrelsen vill dölja och som man är rädd att han skall avslöja om han avskedas? Eller finns det andra förklaringar?
Det finns anser jag betydligt viktigare saker att diskutera om en spark eller inte o mitt inlägg är ett sådant.
Jag har försökt att få ett svar från Christer Sundin i ett par månader nu, men det uteblir.
Förstår föreningen o ansvariga i densamma att det finns en skeptiskhet bland supporters till att enbart tränare o spelare får ta ansvar för det dåliga sportsliga resultatet vi haft en del år, men något undantag?
Jag vill att man för en rak o tydlig linje hur man vill nå uppsatta mål.
Det innebär inte att man byter tränare o spelare i parti o minut, utan har rätt person, till rätt arbetsuppgift, inom föreningen.