Café

Grupper · 49945 inlägg · 1048 ämnen

« · 1395499 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Roliga länkar
Metal Guru: Nej, den kom från en tweet. Kan vara så att de "roterar" direktlänk till bilden och att den därför blev trasig efter ett tag. Att jag såg den beror nog på att den låg cachad på min dator.

Sv: Roliga länkar

Det var bättre att lägga den lokalt.
Kan det vara så att den låg där man behövde ett konto?


Sv: Roliga länkar
Poffa: japp

Sv: Roliga länkar
73Sjöbba: Nu då?

Sv: Roliga länkar
Poffa: Inte jag heller.

Sv: Roliga länkar
Poffa: Inte jag

Sv: Roliga länkar
Metal Guru: Jag ser då en bild. Och en skylt.

Sv: Metal Guru's tråd med Udda Hårdrockscovers.
Den var fin den, Alisandali:

Sv: Roliga länkar

Poffa:
I min värld är det ingen rolig skylt.
inte ens en bild.


Sv: Roliga länkar
Poffa: Den va rolig!

Sv: Roliga länkar

Ingen länk, men en rolig skylt.



Sv: Spel och Dobbel
Johnny B Goode:
Ingenstans vad jag vet.

Sv: Spel och Dobbel
Johnny B Goode: Tarvis blir videocoach :)

Sv: Spel och Dobbel
Per HApps:
"Pratade precis med Ambroo. Åskan har slagit ut telefonen, tv och internet.
Som på 30-talet med andra ord :)"

Var tusan bode du på 30-talet ;-)

Sv: Spel och Dobbel
Per HApps: Åh fasen, typiskt mitt i vinsten. Gratta från mig!!!

Sv: Spel och Dobbel
Per HApps: Åfan! Han kommer nog kanske behöva fördela vinsterna på andra saker än vad han först tänkte då mao.

Edit: Grattis Ambroo så klart!

Redigerad kommentar


Sv: Spel och Dobbel
Ambroo: Grattis, din Get!

Sv: Spel och Dobbel
Per HApps: Sicket skit väder, här är det 20 grader :)

Hm, undra om man ska lira på något nu då.

Sv: Spel och Dobbel
RubinCarter:
Japp, det har fan blixtrat och smällt samma sekund i Timrå för en stund sedan:)

Sv: Spel och Dobbel
Per HApps: haha är du seriös, mitt i rysaren!

Sv: Spel och Dobbel
Lemmy:
Pratade precis med Ambroo. Åskan har slagit ut telefonen, tv och internet. 
Som på 30-talet med andra ord :)

Sv: Spel och Dobbel
Lemmy: haha Ja först ångest söp han väl hela andra halvlek och nu har han väl vält barskåpet.

Sv: Spel och Dobbel
RubinCarter: Nu är han dyngrak?

Sv: Spel och Dobbel
Olle: 4-3 Valencia, nu vill han nog prata!

Sv: Spel och Dobbel
Ambroo: 45 kvar. Det kan gå!!!

Sv: Spel och Dobbel
RubinCarter: Hade jag varit Ambroo nu så hade det sista jag varit intresserad av, varit att ge en saklig bild av hur matchjäveln ser ut :)

Sv: Spel och Dobbel
Ambroo: 2-3 nu, dom verkar hålla undan. Ser du matchen, isf hur ser det ut är det flax mål eller lirar dom bra och ser det isf ut som dom verkligen kan kamma hem detta, Racing alltså

Sv: Spel och Dobbel
Ambroo: Det är ju alltid den där "oddskryddaren" som ställer till det. Den stensäkra, orekade matchen som aldrig behöver rekas...

Sv: Spel och Dobbel
Fan vad spännande det är med Lången...

Här har man satt Luleå till 2,00, Jokerit till 2,35 och Liverpool till 2,00 (HCP 0-1), bra så! MEN...

Så har man då Valencia kvar hemma mot Racing...

Tog med den rackarn enbart för att få upp oddset en aning och Valencia är ju stensäkra hemma mot ett sånt skitgäng heh! Ligger under i halvtid med 1-2...

Vinsten skulle ha blivit 8930, och jag skriver skulle "vinsten för att det naturligtvis kommer att skita sig!

Hade jag nöjt mig med trippeln, som jag först hade i tankarna, så hade den gett "endast" 4700.

Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
Metal Guru: Japp, så här ser länken ut idag.
Mäklaren bedyrade dock att det ine är DEN Breivik som idag står som ägare utan en annan. Men skojaren Rune Olai Haga är högst delaktig i försäljningen, det har jag tagit reda på.

Tack, men nej tack, typ.

Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.

ÖstrandsNisse:
Det här huset?

(sålt enligt annonsen)


Sv: Allmän skriv vad du vill tråd.
En rätt bisarr händelse har inträffat mig. Jag har varit på jakt efter en fjällstuga i snart 4 år. Det kanske inte behöver sägas att det inte gått sådär jättebra. Kanske för att jag inte är beredd att lägga hur mycketpengar som helst för en stuga jag kanske kommer att utnyttja 20-25 dagar på ett år.
Jag har kikat på väldigt många olika objekt och jag vet inte hur många hundra mil jag kört fram och tillbaka mellan Sundsvall och de Jämtländska fjällen.

Men jag hade hittat ett objekt, förvisso rätt dyrt, men som jag prutat rejält på och som kändes riktigt intressant. Det såldes via mäklare och jag mejlade mäklarfirman nu ikväll för lite mer information och om en eventuell visning.

Jag ställde mina frågor till henne och hon svarade snabbt. I det sista mejlet berättade hon att detta hus hade varit ett lifthus gammalt tillbaka men var under senare år totalrenoverat och det såg riktigt, riktigt bra ut. Mycket dyra renoveringar var gjorda och det hade inte snålats med detaljerna.
Att det var ett gammalt lifthus lockade mitt intresse och jag googlade på "gammalt lifthus Mårdsundsbodarna" där jag fick fram en länk till en killes blogg. När jag började läsa kommentarerna kring detta hus så höll jag på att svimma.
Det visade sig att ägaren var en av Norges största bedragare Vid namn Rune Olai Haga (bland massor av andra namn som han använde sig av). Han var eftersökt i Sverige sedan han lurat många svenskar på pengar. Det värsta av allt var när jag läste en kommentar som var skriven i Oktober 2010 där personen berättade att denna Rune hade en samarbetspartner vid namn....Anders Breivik. Det Rune lurade till sig, det köpte Breivik.

Jag har mejlat tillbaka till mäklaren dessa uppgifter och ifrågasatt om hon kände till det här. Jag hoppas att den sena timmen är orsaken att hon inte återkopplat för om hon känner till detta är det helt sjukt. I köpet och det pris vi diskuterat så ingår allt, även inventarier. Jag undrar jag hur mycket av dessa inventarier som hade stått där vid ett köp? Antagligen inget.

Otäckt att dessa kopplingar finns, allrahelst till Anders Breivik. Detta bevisar än mer hur försiktig man ska vara vid affärer. Man vet aldrig vad som lurar i vassen. Jag kommer i alla fall inte att titta på huset. Det finns andra objekt med en bättre historia.

Sv: Bra appar
Poffa: Tack vare dig så är jag DJ-kung ikväll :)

Sv: Bra appar
Poffa: Tack, Poffa :)

Sv: Bra appar
73Sjöbba: Mocha VNC funkar.

Sv: Bra appar
Per HApps: Finns det någon app som man jag kan kan fjärrstyras min PC från ipaden?

Sv: Wooden logos :)
bisterfinnen:

Easy simple logo like Montreal I can make even for 100 euros, more complicated with a lot of details and different colours is something like 200 euros. But every logo is different so I can't use fixed prices :) As I said - the best way to know exact price is sending me message with question about specific logo :)

Sv: Wooden logos :)
wojtek1313:

Just saying, give those examples, Frolunda costs about X SKR/USD, Montreal costs about Y SKR/USD.

In that way i think many people quite fast will know if they are interested or not.

Or just say what kind of prices you have sold for until now for your products.

By the way, how much would
a MoDo Hockey Logo,
with large 19 and 21 in the background
and two Le Mat trophys marked 1979 and 2007 cost

Sv: Wooden logos :)
bisterfinnen:

Well, I don't have something like fixed price, every logo is different and every logo requires different time of making. For example it's much easier to make Montreal Canadiens logo than for example Frolunda logo. But generally I'm not rapacious for money, I'm open for negotiations :) If somebody is interested in price please just send me a message with info what logo I have to do :)

Sv: Wooden logos :)
wojtek1313:

Maybe you should say something about the price in SKR or USD, incl shipping and handling.

Regards

Stefan

Redigerad kommentar


Sv: Wooden logos :)
wojtek1313:

Hmmm...Is no one interested ? ;) Maybe I'll show my last two works - logos of Ottawa Senators and Ilves Tampere :) Don't worry, these items aren't not so expensive, it is mainly hobby for me and I can make almost every logo of your favourite team with real pleasure :)
Uppladdat:

500x0-img_8059.jpg


Sv: Bra appar
Bambuser och Spotify 

Sv: Bra appar
scim

Ingen iphone användare men använder Android (HTC)

En av mina favorit appar är:

* Vem var det som ringde? - Söker upp ett nummer mot eniro vid inkommande samtal och avslöjar vem. Smidigt då personen inte finns i kontaktlistan, men funderar självfallet inte på dolt nummer ;)

* Elitseries app för senaste nytt

* SoundHound för att identifiera en låt på radion.

* STHLM Traveling, resgudie för Stockholms trafik

* tv.nu - för tablå d

* IMdb app - smidig då jag vill kolla upp skådespelare i filmer jag ser

Andra appar som används är också Facebook, Sportify och även Bloglovin för att följa bloggar. En app jag sällan använder men gillar är CoverPad över sätter olika enheter i både vikt, mått och volym för de många som finns :)

Sv: Bra appar
scim: "Shazam - När du hör en bra låt på radion och vill veta vad den heter" nämner du. Jag skulle vilja att någon uppfann den som man riktar mot ett fågelljud så talar den om vilken fågelart det är. Skulle vara grym att ha på morgonen när man sitter ute och fikar på landet. Finns inte den? Uppfinn då för bövulen...

Sv: Bra appar
scim: Här mina som frekvent används.

MobileRSS, RSS läsare där jag plockar in mycket av det som händer.
Facebook
Twitter
TextTV
Spotify
Res i STHLM
Nordea
tvmatchen
SR Play
Elitserien, Hockeyligan
WeatherPro
MFF
ÖP, Östersunds posten
LT, Länstidningen Östersund
Aftonbladet
IDG

Mer eller mindre frekvent
DEL, tyska hockeyligan
myAdler, Mannheim
DB, Tyska järnvägen
LuftHansa
Radio Regenbogen, webbradio från området Ladenburg/Mannheim. Sänder oftast alla Mannheim matcher

Radio Antenne, webbradio från Bayern

Sv: Bra appar
ÖstrandsNisse: Har sett den, men kanske inget för gemene man. Sedan känns avgiften för varje transaktion lite hög, men det kanske kommer fler alternativ som pressar priserna.

Sv: Bra appar
scim: Jag kan verkligen rekommendera iZettle. Du använder din iPhone som en kortläsare. Ganska ny app men funkar så jäkla bra. Jag är väldigt imponerad över den.

Sv: Bra appar
ÖstrandsNisse:

Bra tråd! Här är några som jag använder allt som oftast:

SVTPlay
TV.nu - TV tablå
tvmatchen -Tablå över sport
Touchpad - Fjärrstyr din mac
Res i Sthlm - Grym när man ska ta sig runt i Sthlm
Hitta.se
BBK - Kolla speeden på internätet
Shazam - När du hör en bra låt på radion och vill veta vad den heter
BeejiveIM - Bästa MSN-klienten
Occasions - Håller koll på födelsedagar
Runmeter - Håller koll på löpturerna
Länsförsäkringar - Bank app, lite spartansk men ok
Photosynth - Skapa panoramabilder
ResRobot - Hitta buss/tåg resor
Tågtavlan - Kolla förseningar i tågtrafiken
Mina utgifter - Håll koll på ekonomin
iGiro - Skanna OCR-nummer
Angry Birds - Tidsdödare
AccuFuel - Håll koll på bränsleförbrukningen

Sv: Roliga länkar
RubinCarter: Haha.. hör upp blindstyre, fast tvärtom! ;)

Redigerad kommentar


« · 1395499 · »